- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualności
-
Kontrowersje wokół pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi
2011-02-1120 stycznia 2011 roku w Moskwie premierzy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Michaił Miasnikowicz rozmawiali o współpracy energetycznej obu państw, w tym także o kontrowersyjnym pomyśle budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu w powiecie grodzieńskim na Białorusi. Dzień przed spotkaniem ekolodzy wystosowali do jego uczestników list otwarty.
Więcej
-
Poprawiając wydajność, można ograniczyć zużycie energii na świecie o ponad 70 proc.
2011-02-11Proste zmiany, takie jak lepsze ocieplenie budynków czy zmniejszenie wagi aut, mogłoby ograniczyć globalne zapotrzebowanie na energię nawet o trzy czwarte – informują naukowcy na łamach "Environmental Science and Technology".
Więcej
-
Książę Karol w PE: Chrońmy lasy, bez nich nie przeżyjemy
2011-02-11Jak sprawić by gospodarka była bardziej przyjazna środowisku – na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy środowego spotkania w Parlamencie Europejskim (9 lutego). Wśród gości był m.in. brytyjski książe Karol. Podkreślał, że wzrost gospodarczy nie może oznaczać niszczenia środowiska. "Musimy robić więcej dziś, żeby w przyszłości uniknąć katastrofy" – apelował brytyjski następca tronu.
Więcej
-
Nieformalna rada ministrów ds. transportu UE
2011-02-108 lutego br. w zamku Gödöllö koło Budapesztu odbyła się nieformalna rada ministrów ds. transportu UE organizowana przez Prezydencję węgierską. Ze strony Polski w spotkaniu wziął udział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz podsekretarz stanu w MI Maciej Jankowski.
Więcej
-
Radar na Górze Św. Anny dla bezpieczeństwa powodziowego
2011-02-10Najnowocześniejszy w Polsce radar meteorologiczny wkrótce zostanie zbudowany na Górze Świętej Anny. To inicjatywa Ministerstwa Środowiska wsparta przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która pozwoli na pozyskiwanie wiarygodnej, pełnej i szybkiej informacji na temat sytuacji pogodowej służącej zabezpieczeniu powodziowemu województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Więcej
-
Katastrofalne susze w lasach deszczowych - Amazonia może emitować więcej CO2 niż Stany Zjednoczone!
2011-02-10Potężne susze w amazońskich lasach deszczowych, które miały miejsce w ubiegłym roku, były bardziej intensywne niż „susza stulecia” z 2005 r. Zdaniem naukowców „zielone płuca planety” zaczynają wytwarzać więcej dwutlenku węgla niż są w stanie pochłonąć – mówi się nawet o 8 Gt rocznie. Można przypuszczać, że to kolejny efekt globalnego ocieplenia, na razie jednak brak na to konkretnych dowodów.
Więcej
-
Podsumowanie debaty pt. "Negocjacje nad globalnym porozumieniem - ocena działań politycznych"
2011-02-10We wtorek, 8 lutego 2011 odbyła się kolejna z cyklu debata "Negocjacje nad globalnym porozumieniem – ocena działań politycznych" zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Koalicję Klimatyczną. Zapraszamy do lektury autorskiego komentarza Zbigniewa Karaczuna, prowadzącego debatę.
Więcej
-
Zapowiedź I konkursu Programu "Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych"
2011-02-10Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działający jako Krajowy operator systemu zielonych inwestycji przygotowuje się do ogłoszenia I konkursu w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) Część 5) - Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych.
Więcej
-
Drogi priorytetem dla polskiego rządu - interwencja organizacji ekologicznych
2011-02-09Według wypowiedzi premiera i ministrów, rząd Polski zamierza w najbliższym czasie dokonać przesunięć środków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Planowane jest zwiększenie wydatków na budowę dróg ekspresowych kosztem środków przeznaczonych na rozwój transportu przyjaznego środowisku oraz rozwój transportu kolejowego. Według zapewnień premiera środki te mają pochodzić z oszczędności poprzetargowych na projektach kolejowych, a wszystkie zaplanowane inwestycje mają być zrealizowane.
Więcej
-
Drogi priorytetem dla polskiego rządu - interwencja organizacji ekologicznych
2011-02-09Według wypowiedzi premiera i ministrów, rząd Polski zamierza w najbliższym czasie dokonać przesunięć środków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Planowane jest zwiększenie wydatków na budowę dróg ekspresowych kosztem środków przeznaczonych na rozwój transportu przyjaznego środowisku oraz rozwój transportu kolejowego. Według zapewnień premiera środki te mają pochodzić z oszczędności poprzetargowych na projektach kolejowych, a wszystkie zaplanowane inwestycje mają być zrealizowane.
Więcej
-
Świat w obliczu kryzysu żywnościowego
2011-02-09Około 1820 roku światowa liczba ludności osiągnęła magiczny pułap jednego miliarda. Sto dziesięć lat później ludzi było już dwa razy więcej. Dzięki ogromnemu postępowi gospodarczemu i rozwojowi medycyny kolejnych miliardów przybywało coraz szybciej. W styczniu 2010 roku populacja ludzka liczyła ok. 6,8 mld ludzi. Nasze potrzeby są coraz większe, w przeciwieństwie do wydajności Ziemi. Wkrótce wszyscy możemy stanąć wobec globalnego kryzysu – głodu.
Więcej
-
Komisja Europejska i Międzynarodowa Organizacja Morska dyskutują o emisjach CO2
2011-02-09Międzynarodowy transport morski odpowiedzialny jest za prawie 3% globalnych emisji CO2. Przewiduje się, że do 2050 r. emisje ze statków mogą się podwoić. Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Agency – IMO), jedna z agencji ONZ, zaczęła się przyglądać kwestiom klimatycznym w połowie lat 90. Niemniej jednak do tej pory nie udało się osiągnąć jednolitego porozumienia w kwestii działań skierowanych na redukcję tych emisji.
Więcej
-
X Szczyt Gospodarczy Polska-Ukraina
2011-02-09Zazielenianie mistrzostw EURO 2012 i promocja polskich zielonych technologii w ramach projektu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii – to główne tematy wystąpienia Bernarda Błaszczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska podczas X Szczytu Gospodarczego Polska-Ukraina. Spotkanie odbyło się 3 lutego br. w Warszawie.
Więcej
-
Nie udało się osiągnąć celu w zakresie OZE na 2010 rok
2011-02-08Wszystko wskazuje na to, że pomimo urzędowego optymizmu prezentowanego przez resorty odpowiedzialne w Polsce za rozwój OZE, już na samym początku naszej drogi do osiągnięcia krajowych celów w zakresie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych będziemy mieć pod górkę. Według szacunkowych danych na koniec 2010 r. udało się osiągnąć zaledwie 80% celu indykatywnego. A od teraz będzie już tylko trudniej.
Więcej
-
Nadzieje George'a Sorosa po Cancun
2011-02-08W Cancun nie udało się ustalić nowego ładu klimatycznego, który miałby obowiązywać po wygaśnięciu protokołu z Kioto w 2012 roku. Według George’a Sorosa, amerykańskiego finansisty i filantropa, nie jest to wcale zła wiadomość. W artykule opublikowanym w „The Guardian” przekonuje, że można skutecznie chronić klimat pomimo braku wiążącego, międzynarodowego porozumienia.
Więcej
-
„Lasy dla ludzi”
2011-02-08Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie zainaugurowała Międzynarodowy Rok Lasów. Jego główne przesłanie „Lasy dla ludzi” ma uświadomić, że lasy są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi na całym świecie. W otwarciu obchodów, które odbyło się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.
Więcej
-
Ostatnie wolne miejsca na trzecią edycją studiów podyplomowych "Inwestycje w odnawialne źródła energii"
2011-02-08Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na trzecią edycję studium (trzecia, pierwsza w Warszawie). Rekrutacja trwa do 14-lutego 2011 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. Studia będą prowadzone przez dwa semestry (marzec 2011 - luty 2012). Słuchacze zdobędą praktyczne umiejętności przygotowania studium wykonalności projektu inwestycyjnego, z wykorzystaniem zaawansowanych metod analiz ekonomiczno-finansowych oraz z uwzględnieniem aspektów prawnych, technicznych i rynkowych, a także opanują umiejętność opracowywania wniosków o dofinansowanie inwestycji.
Więcej
-
Obszary składowania CO2 - ruszył nowy projekt
2011-02-0717 i 18 stycznia 2011 r., w siedzibie IFP Energies nouvelles w Paryżu odbyło się spotkanie z okazji otwarcia europejskiego projektu SiteChar (7 PR) poświęconego poprawie charakterystyki obszarów podziemnego składowania CO2. Celem projektu jest dostarczenie metodologii do oceny potencjalnych miejsc składowania.
Więcej
-
Cele dla OZE: Komisja Europejska wzywa kraje członkowskie do współpracy
2011-02-0731 stycznia 2011 roku Komisja Europejska przedstawiła komunikat na temat postępów w kwestii zwiększenia udziału energii odnawialnej w bilansie energii UE. Wynika z niego, że związane z OZE cele na rok 2020 mogą zostać osiągnięte, a nawet przekroczone, jeśli kraje członkowskie w pełni wprowadzą w życie krajowe strategie energetyczne, a równocześnie ulepszone zostaną instrumenty finansowania. Komunikat podkreśla również potrzebę dalszej współpracy między krajami członkowskimi i lepszej integracji energii odnawialnej na wspólnym europejskim rynku. Według danych szacunkowych podjęcie takich działań mogłoby przynieść nawet 10 mld euro oszczędności rocznie.
Więcej
-
Starożytny Egipt - zmiany klimatu przyczyną upadku
2011-02-07Przez 4 tys. lat przyczyny upadku cywilizacji starożytnego Egiptu były zagadką dla naukowców. Teorie były różne: uważano, że starożytny Egipt upadł głównie na skutek walk wewnętrznych lub z powodu kryzysu gospodarczego. Ostatnie badania prof. Karola Myśliwca z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzone w Sakkarze rzucają zupełnie inne światło na dzieje starożytnego Egiptu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności