- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualności
-
Niemcy – a jednak OZE zamiast atomu
2012-08-23Decyzja Niemiec o wycofaniu się z energetyki jądrowej wzbudziła obawy, że państwo to wróci do produkcji energii z paliw kopalnych i w efekcie gwałtownie wzrośnie ilość emitowanego przez nie dwutlenku węgla. Tymczasem w pierwszym półroczu br. odnotowano w Niemczech rekordowy wzrost produkcji energii z OZE.
Więcej
-
Jak chronią klimat kraje rozwinięte
2012-08-23Kończące się właśnie lato, obfitujące w skrajne zdarzenia pogodowe, stanowi poważny dowód na to, że klimat wymyka się nam spod kontroli. Wiele państw już od lat prowadzi działania, które mają na celu ograniczyć ich udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych, a także przygotować się na zjawiska, które z roku na rok przybierają na sile i stają coraz bardziej nieprzewidywalne. Poniżej kilka przykładów z państw rozwiniętych.
Więcej
-
A. Kassenberg: jesteśmy w pułapce wielkich korporacji energetycznych. Im nie zależy na oszczędzaniu
2012-08-22Polska emituje ponad 10 ton gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie. Aby zapobiec zmianom klimatycznym, należy zmniejszyć poziom emisji do 2 ton. Zdaniem Andrzeja Kassenberga, eksperta ds. energetyki, rząd powinien postawić na oszczędzanie energii i odejść od węgla, nie tylko z powodu unijnych wytycznych, ale też by chronić zdrowie Polaków. Będzie to jednak trudne, ponieważ – jak mówi – "tkwimy w pułapce wielkich korporacji energetycznych".
Więcej
-
Instytut Energetyki Odnawialnej: należy wyznaczyć specjalne obszary do stawiania wiatraków
2012-08-22Minimalna odległość, w jakiej powinno stawiać się wiatraki to 500 m – ocenia Polska Akademia Nauk. Badacze z Instytutu Energetyki Odnawialnej wręcz przeciwnie – twierdzą, że zamiast ograniczania terenów pod takie inwestycje, trzeba wyznaczyć specjalne strefy, gdzie będą mogły powstawać elektrownie.
Więcej
-
Nadchodzą zmiany w NFOŚiGW
2012-08-22W ostatnich dniach ogłoszono nabór na stanowisko nowego prezesa NFOŚiGW. Zdaniem ekologów nowe wybory mogą jednak wiązać się z ryzykiem. W wystosowanym w sierpniu br. liście do Zarządu NFOŚiGW organizacje pozarządowe doceniają pozytywne zmiany, jakie zaszły w kluczowej dla polskiej polityki ekologicznej instytucji i chwalą działania prowadzone pod przewodnictwem prezesa Rączki.
Więcej
-
J. Steinhoff: pakiet klimatyczno-energetyczny najbardziej uderza w Polskę
2012-08-21"Nowa polityka forsowana przez Komisję Europejską w zakresie ochrony klimatu jest nieracjonalna" – przestrzega Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Jeśli wejdzie w życie, to jej największe koszty odczuje Polska. Z raportu KIG wynika, że w 2015 roku obciążenia ponoszone przez krajowy przemysł wynikające z już realizowanych unijnych zobowiązań klimatycznych, wyniosą 5 mld zł rocznie. I będą rosły.
Więcej
-
Warszawa zielonym pomostem pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się
2012-08-21Miasto stołeczne Warszawa, przy wsparciu polskiego rządu, zgłosiło swoją kandydaturę na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund – GCF). Podczas spotkania 17 sierpnia br. w Ministerstwie Środowiska, polski zespół promujący stolicę przekonywał do jej zalet przedstawicieli ambasad.
Więcej
-
Światowe emisje CO2 rosną – Chiny gonią Europę
2012-08-20W negocjacjach klimatycznych Chiny podkreślają, że należą do państw rozwijających się i tym samym nie chcą przyjąć większych zobowiązań redukcji emisji. Do tej pory kluczowym argumentem był fakt, że mimo pozycji największego emitenta w skali globalnej, emisje na mieszkańca w Chinach pozostawały stosunkowo niskie. Tymczasem, najnowsze badania pokazują, że po gwałtownym wzroście w ubiegłym roku ich poziom jest obecnie niemal równy emisjom na osobę w Unii Europejskiej!
Więcej
-
Min. P. Woźniak: Geotermia kosztowniejsza od gazu łupkowego
2012-08-20Wyniki wierceń geotermalnych w Polsce nie są obiecujące – wiążą się z wysokimi kosztami i dużym ryzykiem. Zdaniem Piotra Woźniaka, Głównego Geologa Kraju, jest ono o 30 proc. wyższe niż przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Mimo to istnieją już instalacje wykorzystujące z sukcesem zasoby wód geotermalnych.
Więcej
-
USA: Już 50 GW z wiatru
2012-08-19Sektor wiatrowy w Stanach Zjednoczonych przekroczył kolejny kamień milowy. Łączna moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w tym kraju to 50 GW. Informację opublikowało Amerykańskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (AWEA).
Więcej
-
RWE: Za kilka lat rynek aut elektrycznych będzie bardzo ważny
2012-08-19Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce na razie liczona jest w sztukach. Według analityków branży, mimo trudnego początku, rynek w końcu zacznie dynamicznie się rozwijać. Sukces będzie zależeć od współpracy firm energetycznych i motoryzacyjnych. "To musi być równoległy rozwój infrastruktury i dostępności samochodów elektrycznych" – podkreśla Janusz Moroz, członek zarządu RWE, które rozbudowuje sieć punktów ładowania baterii do tych aut. "Za kilka lat ten rynek będzie bardzo ważny".
Więcej
-
Konkurs fotograficzny PZS "Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych"
2012-08-18Jeszcze tylko niewiele ponad miesiąc pozostał do końca konkursu fotograficznego "Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych". Nagroda główna dla najuważniejszego fotografa/-fki wynosi 5700 złotych! W jury konkursu zasiadają: Janina Ochojska, Anna Roggenbuck i Adam Wajrak. Ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie październikowej gali "Noc dla Afryki". Nagrodzone w konkursie fotografie stworzą unikatowy kalendarz na 2013 r.
Więcej
-
Panele solarne w Niemczech po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii niż wiatraki
2012-08-18W maju tego roku instalacje fotowoltaiczne w Niemczech generowały więcej energii niż farmy wiatrowe.
Więcej
-
Niebezpieczne lato
2012-08-17Ubiegły rok na całej ziemi dał nam pokaz niszczycielskiej siły żywiołów. W tym roku pogoda atakuje nas burzami, falami upałów i powodzi. Dowodów, że klimat staje się nieprzewidywalny, mamy w ostatnich miesiącach aż nadto. Czas więc wreszcie z tych lekcji wyciągnąć wnioski.
Więcej
-
Zmiany w handlu emisjami w Polsce
2012-08-17Aukcje uprawnień do emisji już od 2013 r. i ochrona przed ucieczką emisji poza Europę – to niektóre z przygotowywanych przepisów. Rada Ministrów przyjęła założenia przepisów dostosowujących polskie prawo do zmieniającego się od 1 stycznia przyszłego roku europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
Więcej
-
Ekolog: Najgorszy jest samochód, transport publiczny wygodny, a rower zbawienny. Bo korki i tak będą
2012-08-17Rowery "Veturilo" wydają się być strzałem w dziesiątkę. Coraz częściej można zobaczyć w stolicy rowerzystę jadącego na "miejskim" rowerze. Czy to kierunek, który powinniśmy obrać? O tym, jaki jest najlepszy środek transportu, rozmawiał serwis NaTemat.pl z Wojciechem Szymalskim, prezesem stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
Więcej
-
M. Korolec: Za wcześnie, by ustalać nowe unijne cele redukcji emisji CO2
2012-08-16Trwa burzliwa dyskusja w Unii Europejskiej, mająca doprowadzić do wytyczenia nowych celów dotyczących m.in. redukcji emisji CO2 po 2020 roku. Do tej pory Polska trzy razy je zawetowała na unijnym forum. "Coraz więcej państw ma bardziej trzeźwe podejście do polityki klimatycznej" – przyznaje Marcin Korolec, szef resortu środowiska. "Podczas kolejnych głosowań może nas poprzeć więcej członków Wspólnoty".
Więcej
-
Coraz mniej tundry, coraz więcej lasu
2012-08-16Zaledwie kilka dekad wystarczyło, aby tam, gdzie do tej pory rosły głównie mchy, porosty i trawy, wyrosły drzewa. Przyczyną tego jest wzrost średniej temperatury. Naukowcy ostrzegają, że dalsze powiększanie się powierzchni lasów w strefie subpolarnej może jeszcze bardziej przyśpieszyć globalne ocieplenie.
Więcej
-
Ku społecznej własności energii
2012-08-16Powinniśmy odejść od scentralizowanej produkcji energii w kierunku stosowanego w krajach skandynawskich modelu współwłasności infrastruktury.
Więcej
-
Greenpeace ostrzega: działalność Gazpromu może się skończyć arktyczną katastrofą
2012-08-15Gazprom, rosyjski gigant naftowy, chce prowadzić wiercenia w Arktyce – mimo że nie jest do tego przygotowany, a taka działalność może spowodować ogromną katastrofę.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności