- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Enterprise Investors zbuduje farmy wiatrowe w Polsce
2012-02-11Fundusz Enterprise Investors zamierza zainwestować 40 mln euro w projekty farm wiatrowych w Polsce – mimo obecnego zamieszania związanego z nową ustawą o OZE.
Więcej
-
EkoWalentynki – z miłości do Ziemi
2012-02-10Wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w najbliższy wtorek zaprasza na EkoWalentynki. W jedenastu wybranych miastach odbędzie się akcja "Kocham recykling".
Więcej
-
Czy drugi krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski 2011 wieńczy dzieło, czy dopiero je zaczyna?
2012-02-10Agnieszka Tomaszewska dla ChronmyKlimat.pl: Poprawiona wersja projektu drugiego krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski 2011 (II KPD EE, wersja 0.2 z 28 grudnia 2011 roku) jest od 19 stycznia 2012 roku dostępna na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Gospodarki1. Dzień wcześniej dokument został przekazany do rozpatrzenia przez Komitet do spraw Europejskich. Minie zapewne jeszcze kilka tygodni, zanim zaakceptuje i podpisze go rząd. A już dziś jesteśmy spóźnieni z przekazaniem go Komisji Europejskiej ponad sześć miesięcy.
Więcej
-
Ekotechnologie na starcie 3. edycji GreenEvo
2012-02-10Już tylko kilkanaście dni pozostało na zgłoszenia polskich ekotechnologii do projektu GreenEvo. Po raz trzeci firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania dla ochrony środowiska walczą o udział w wielkim wyścigu. Na mecie czeka rządowe wsparcie w ich transferze na kluczowe rynki zagraniczne. W tym roku poszukiwane są rozwiązania służące m.in. walce ze zmianami klimatu, ekologicznemu wytwarzaniu energii, a także przyjaznych środowisku technologii dla przemysłu wydobywczego.
Więcej
-
BP: świat będzie potrzebował więcej ropy i węgla
2012-02-10Brytyjski koncern naftowy BP w połowie stycznia ujawnił swoje analizy dotyczące przyszłości światowego rynku energetycznego. – Świat będzie potrzebował coraz więcej ropy – powiedział Christoph Rühl, główny ekonomista spółki podczas prezentacji raportu. Nie wspomniał, co to oznacza dla klimatu.
Więcej
-
Komisja chce poznać opinie obywateli na temat tego, w jaki sposób można zapewnić bardziej zrównoważoną produkcję i konsumpcję
2012-02-10Do roku 2050 ludność świata osiągnie 9 miliardów, a światowy popyt na żywność, pasze i tekstylia ma według prognoz wzrosnąć o 70 proc. Aby móc rozwijać się dynamicznie w tych warunkach, gospodarki będą musiały znacznie bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne. Sposób konsumpcji i produkcji będzie kluczowym czynnikiem sukcesu lub porażki Europy w ramach tego procesu. Dlatego właśnie Komisja zamierza zmienić politykę UE w zakresie konsumpcji i produkcji oraz zainicjowała konsultacje społeczne, które będą trwały do dnia 3 kwietnia.
Więcej
-
Uwagi Koalicji Klimatycznej do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii
2012-02-0922 grudnia 2011 r. Minister Gospodarki przekazał do uzgodnień międzyresortowych i społecznych pakiet regulacji energetycznych, w skład którego wchodzą nowe prawo energetyczne, ustawa o odnawialnych źródłach energii i prawo gazowe. Zachęcamy do zapoznania się z uwagami organizacji ekologicznych do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Uwagi PSEW do projektu ustawy o OZE
2012-02-09Utrzymanie gwarancji zakupu energii elektrycznej po zdefiniowanej cenie, konieczność ochrony zrealizowanych inwestycji oraz inwestycji w toku i zachowanie dotychczasowych zasad i poziomu wsparcia – to główne postulaty Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dotyczące projektu pakietu ustaw energetycznych. Wg przedstawicieli branży projekt ustawy wymaga bardzo istotnych zmian.
Więcej
-
W kierunku Rio+20
2012-02-09Przygotowania do konferencji Rio+20 to główny temat 12. Szczytu Zrównoważonego Rozwoju, który odbywał się od 2 do 4 lutego br. w Delhi. W spotkaniu wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody, który podczas sesji ministerialnej dotyczącej najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym finansowania przedsięwzięć i dotyczących zmian klimatu, mówił o polskich doświadczeniach w tym zakresie.
Więcej
-
Biodiesel bardziej szkodliwy dla środowiska niż ropa naftowa
2012-02-09Emisja gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy, sojowy i rzepakowy są wyższe niż w przypadku paliw kopalnych, jeśli doliczy się skutki pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów (Indirect Land Use Change, ILUC), wynika z danych Unii Europejskiej, do których dotarł portal EurActiv.com.
Więcej
-
Czy zaleją nas ścieki?
2012-02-08Średnia temperatura na Ziemi rośnie, a co za tym idzie zwiększa się intensywność i częstotliwość opadów. Nadmiar wody wysadza studzienki, podtapia piwnice... Czy gospodarka wodno-ściekowa jest przygotowana do zmiany klimatu?
Więcej
-
W Akademii Morskiej powstaje nowa mapa drogowa dla ciężarówek
2012-02-08Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Celem jest m.in. ograniczenie transportu, a tym samym emisji spalin.
Więcej
-
Energetyka wiatrowa hamuje – przyrost w roku 2011 mniejszy od poprzedniego i od oczekiwań
2012-02-08Czy boom w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce kończy się, zanim się tak naprawdę na dobre zaczął? To najważniejsze pytanie, które zadają sobie inwestorzy po opublikowaniu przez URE danych o rozwoju sektora w ubiegłym roku oraz po zaprezentowaniu projektu pakietu ustaw energetycznych. Według najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że na koniec grudnia 2011 roku mieliśmy zainstalowanych 1 616,36 MW w energetyce wiatrowej.
Więcej
-
Zimą drastycznie rośnie zanieczyszczenie powietrza
2012-02-08Zanieczyszczenie powietrza bije rekordy, a stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosło o blisko 20%, podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna1. Tymczasem, jak wynika z badań TNS OBOP2 przeprowadzonych na zlecenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii, świadomość społeczna nt. wpływu wysokiej emisji gazów na zdrowie jest niska. Tylko 30% Polaków dostrzega korzyści dla zdrowia wynikające z wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych.
Więcej
-
Metan – gaz, którego nie można lekceważyć
2012-02-07Emisje metanu często pomijane są w problematyce zmian klimatycznych. Niesłusznie, gdyż metan stanowi istotny czynnik cieplarniany. Występuje w atmosferze w znacznie niższym stężeniu niż CO2, ale jego potencjał cieplarniany jest prawie 20-krotnie większy. Jeśli atmosfera ziemska nadal będzie się ogrzewać, jego pokłady wydostające się z wiecznej zmarzliny i z dna oceanicznego wywołają skutki trudne do przewidzenia.
Więcej
-
Co nowy system wsparcia oznacza dla fotowoltaiki?
2012-02-07Zapisy zawarte w nowej ustawie o OZE oznaczają, że fotowoltaika może być jej największym beneficjentem, ale z roku na rok jej zyski mogą spadać bardziej niż innych zielonych technologii. Dlaczego?
Więcej
-
Są pieniądze na audyty energetyczne i poprawę energochłonności wielkich przedsiębiorstw
2012-02-07Do końca marca 2012 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Fundusz przyjmuje wnioski o dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w najbardziej energochłonnych przedsiębiorstwach – hutach, cementowniach, kopalniach – zużywających rocznie powyżej 50 GWh elektryczności i ciepła łącznie. W ramach programu priorytetowego "Efektywne wykorzystanie energii" fundusz oferuje na ten cel dotacje pokrywające do 70% kosztów audytu.
Więcej
-
III Forum Polska Efektywna Energetycznie – relacja
2012-02-06Bez determinacji i natychmiastowych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej nie będziemy w stanie spełnić wymogów UE dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej oraz wzrostu efektywności energetycznej – mówili uczestnicy katowickiej edycji kampanii Forum Polska Efektywna Energetycznie.
Więcej
-
Inteligentne liczniki mogą zagrozić prywatności obywateli
2012-02-06Projekt nowego prawa energetycznego zakłada, że do 2020 roku mierniki energii elektrycznej zastąpione zostaną inteligentnymi licznikami. Generalny inspektor danych osobowych wskazuje, że nowy system jest szansą dla gospodarki, ale może być również zagrożeniem dla prywatności obywateli.
Więcej
-
Nowe tanie paliwo z węgla?
2012-02-06Badacze z USA opracowali proces łączenia węgla z gazem ziemnym i syntezy paliwa płynnego, czystszego i tańszego od dotąd stosowanych paliw syntetycznych – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności