- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Bezpieczniejsze ciężarówki blokowane przez zwolenników megatirów
2014-02-24Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego przełożyła głosowanie nad zmianą norm regulujących dopuszczalną masę i wymiary ciężarówek. Miało ono odbyć się w 11 lutego, będzie w przyszłym miesiącu.
Więcej
-
Kto nam sfinansuje atom?
2014-02-24Zgodnie z przyjętym przez rząd pod koniec stycznia "Programem polskiej energetyki jądrowej" pierwszą elektrownię atomową w naszym kraju zbuduje Polska Grupa Energetyczna. Wciąż jednak nie wiadomo, kto na tę budowę wyłoży pieniądze.
Więcej
-
Nowe mapy Ziemi pokazują lokalne skutki zmian klimatu
2014-02-24Mapy Ziemi, pokazujące tempo i kierunki przesuwania się granic lokalnego klimatu, zaprezentowano w "Nature". Praca ta ułatwia badania skutków zmian klimatu i ich potencjalnego wpływu na różnorodność gatunków.
Więcej
-
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin
2014-02-23Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce – wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany.
Więcej
-
Zatrzymaj ciepło i pieniądze
2014-02-22W Poznaniu trwa piąta już edycja programu bezpłatnych badań termowizyjnych organizowanych w ramach akcji „Trzymaj ciepło". W tym roku kolejnych pięciuset właścicieli poznańskich domów dowie się, którędy tracone jest najwięcej ciepła oraz jak można temu zaradzić.
Więcej
-
Zatrzymaj ciepło i pieniądze
2014-02-22W Poznaniu trwa piąta już edycja programu bezpłatnych badań termowizyjnych organizowanych w ramach akcji „Trzymaj ciepło". W tym roku kolejnych pięciuset właścicieli poznańskich domów dowie się, którędy tracone jest najwięcej ciepła oraz jak można temu zaradzić.
Więcej
-
Trwa nabór polskich technologii środowiskowych do projektu GreenEvo
2014-02-22Trwa nabór zgłoszeń do piątej już edycji GreenEvo, projektu Ministerstwa Środowiska. Dotychczasowi laureaci programu uzyskali m.in. wsparcie transferu swoich technologii do 40 krajów na całym świecie.
Więcej
-
Prof. J. Buzek: szansą dla Polski jest rozwój nowych technologii w energetyce węglowej
2014-02-21Polska powinna skoncentrować się na tym, by gospodarka oparta na węglu była jednocześnie gospodarką niskoemisyjną – uważa prof. Jerzy Buzek. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również dla biznesu, bo nowe efektywne technologie energetyczne znajdą nabywców w innych krajach UE, a także w Chinach czy Indiach. Drugim najważniejszym wyzwaniem jest poprawienie konkurencyjności produkcji w Polsce i w Europie, bez degradacji środowiska.
Więcej
-
Czy globalne ocieplenie ukrywa się pod wodą?
2014-02-21Naukowcy związani z European Space Agency poddali analizie pochodzące z satelitów dane dotyczące zmian temperatury powierzchni mórz i oceanów z minionych 30 lat. Doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich piętnastu lat trend ich ocieplania uległ wyhamowaniu. Badacze zaznaczają jednak, że nie oznacza to z pewnością końca globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Zielone partnerstwo europejskich miast
2014-02-20Partnerstwo miast tworzy możliwość skutecznej wymiany informacji, doświadczeń i pomysłów w rozmaitych dziedzinach życia. Jak podkreśla Jean Bareth, pierwszy sekretarz generalny Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR): "Twinning oznacza współpracę dwóch społeczności, które poszukują okazji do podjęcia działań w perspektywie europejskiej, a także pragną wspólnie stawić czoła swoim problemom i nawiązać coraz mocniejsze więzi przyjaźni".
Więcej
-
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni stwarza zagrożenie dla zdrowia
2014-02-20Eksperci zdrowia publicznego wyrażają zaniepokojenie niedawną decyzją Komisji Europejskiej, dającą polskim elektrowniom więcej czasu na redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Polski rząd złożył wniosek o trzyletnią derogację w ramach tzw. przejściowego planu krajowego (Transitional National Plan – TNP), który został zaakceptowany przez Brukselę w tym tygodniu.
Więcej
-
Pionierski projekt biogazowy w Zabrzu
2014-02-19Zabrze jako jedno z pierwszych miast w Polsce zorganizuje oddzielną zbiórkę "u źródła" komunalnych odpadów organicznych wyposażając mieszkańców domków jednorodzinnych w osobne pojemniki na odpadki kuchenne (resztki jedzenia, zepsutą czy przeterminowaną żywność). Te odpadki posłużą potem do produkcji biogazu, w instalacji, która ma stanąć na zabrzańskim komunalnym wysypisku śmieci.
Więcej
-
Rozbudowa MEW w Wolicy – fuzja tradycji z nowoczesnością
2014-02-19Mała elektrownia wodna w podkieleckiej wsi Wolica za sprawą gruntownej przebudowy przeżywa swoją drugą młodość. Dzięki zamianie dotychczas używanych turbin na nowe urządzenia, roczna produkcja energii wzrośnie o blisko 35%, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał hydroenergetyczny tej lokalizacji.
Więcej
-
Zmiany klimatu zagrażają światowym zasobom rybnym
2014-02-19Ryby i owoce morza są obecnie podstawowym źródłem białka dla ponad miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie. Dla wielu z nich rybołówstwo to także główne źródło utrzymania. Tymczasem wzrost emisji dwutlenku węgla powoduje, że oceany stają się coraz cieplejsze i coraz bardziej kwaśne.
Więcej
-
Niskie ceny energii nie są kluczem do konkurencyjności Europy
2014-02-18Ceny energii mają niewielki wpływ na globalną konkurencyjność większości europejskiej gospodarki. Kluczowe jest rozwijanie efektywności energetycznej i niskoemisyjnych technologii. Zachowując pozycję lidera w zielonym wyścigu, Unia Europejska może odnieść sukces ekonomiczny i wzmocnić swą wiarygodność w proklimatycznych działaniach – wynika z raportu Climate Strategies.
Więcej
-
Wydobycie gazu łupkowego w Polsce przyspieszy. Projekt ustawy trafi w lutym pod obrady rządu
2014-02-18Tzw. ustawa łupkowa w lutym ma trafić na posiedzenie rządu. Minister środowiska nie wyklucza, że jeszcze w tym roku może powstać pierwszy komercyjny odwiert gazu łupkowego. Korzystne dla perspektyw wydobycia w Polsce jest również to, że Unia odstąpiła od wprowadzenia prawa w tym zakresie, a wydała tylko rekomendację dla państw członkowskich.
Więcej
-
Przyznane dotacje na kolejne biogazownie
2014-02-17Ministerstwo Gospodarki przyznało właśnie dotacje z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko do budowy dwóch biogazowni: w Psarach (gmina Przykona) oraz w Kutnie. Obydwie inwestycje są godne zainteresowania, a ta druga szczególnie – ze względu na jej wielkość (planowana moc elektryczna to aż 5,65 MW) oraz nowatorską i przełomową technologię polskiego autorstwa.
Więcej
-
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030 [WIDEO]
2014-02-17Pod koniec stycznia Komisja Europejska przedstawiła cele dotyczące redukcji emisji i udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Europy w 2030 roku. Dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, w wywiadzie dla portalu ChronmyKlimat.pl komentuje styczniową propozycję KE.
Więcej
-
"Szczyt wydobycia ropy naftowej już tu jest i zniszczy światowe gospodarki"
2014-02-17– Zachowujemy się jak banda szczurów w laboratorium. Zjedliśmy już wszystkie chrupki kukurydziane, ale odkryliśmy, że można jeszcze wsunąć kartonowe pudełko, w którym siedzimy. Szczyt wydobycia ropy naftowej już tu jest i zniszczy światowe gospodarki – mówi były główny geolog British Petroleum i ostrzega, że era taniej ropy już minęła, co powoduje niebezpieczeństwo "ciągłej recesji" i zwiększone ryzyko wojen i głodu.
Więcej
-
Ochrona dorzeczy w rejonie Morza Śródziemnego
2014-02-16Być może my, Europejczycy, nie jesteśmy jeszcze bezpośrednio narażeni na wszystkie jego konsekwencje, niemniej, globalne ocieplenie wpływa na życie na całym świecie. Prawdopodobnie najlepiej udokumentowane i najbardziej niszczycielskie są następstwa związane z wodą.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności