więcej


Publikacje

PORT PC wspiera list do posłów w sprawie ustawy o OZE (18097)

2015-01-14

Drukuj
galeria

Dom zeroemisyjny, Londyn, fot. David Dodge, CC BY-NC-SA 2.0

Kierunek prac nad rządowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) budzi zaniepokojenie organizacji i firm całej branży OZE.

W dniu 12.01.2015r. do posłów RP trafił list, którego sygnatariusze (83 organizacje) domagają się wprowadzenia do ustawy zmian zapewniających wsparcie energetyce prosumenckiej. Jak twierdzą uchwalenie ustawy o OZE w obecnej formie będzie prowadzić do dalszej monopolizacji rynku przez wybranych producentów oraz do ciągłego podnoszenia cen energii.

Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) rozwój energetyki prosumenckiej jest rozwiązaniem wymaganym do spełnienia wymogów Dyrektyw Unijnych (m.in. dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, czy dyrektywa w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy). W energetyce rozproszonej tkwi największy potencjał wzrostu udziału energetyki odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym. Zepchnięcie jej na margines może już w niedalekiej przyszłości spowodować nałożenie na nasz kraj kolejnych kar finansowych.

Zupełnie niezrozumiałe jest pominięcie w projekcie Ustawy o OZE wsparcia małych instalacji wykorzystywanych do produkcji ciepła (pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne). Polska od lat zmaga się z problemem niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza, za którą w dużej mierze odpowiada spalanie węgla w domowych i lokalnych kotłowniach węglowych. Wsparcie dla inwestorów decydujących się na zakup ekologicznych systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii z pewnością przyczyniłoby się do poprawy jakości powietrza, zwiększając tym samym komfort życia wszystkich obywateli.

Kolejną wadą projektu jest umożliwienie korzystania z uproszczeń administracyjnych jedynie osobom fizycznym, tym samym duża grupa innych podmiotów zostaje pominięta (są to m.in. przedszkola i szkoły, administratorzy budynków publicznych, organizacje pozarządowe, spółdzielnie mieszkaniowe itp.). Sygnatariusze listu nie zgadzają się również z utrzymaniem wsparcia dla współspalania biomasy, przy jednoczesnym braku wsparcia dla mniejszych domowych instalacji OZE.

List wysłany do posłów RP przed II czytaniem Ustawy o OZE w Sejmie jest apelem sygnatariuszy o zaprzestanie ignorowania opinii społecznej. Zgłaszane na etapie prac parlamentarnych przez stronę społeczną i posłów poprawki do projektu ustawy zostały odrzucone bez podjęcia dyskusji. Zmiany w projekcie ustawy jakich domaga się branża to wprowadzenie taryf gwarantowanych dla najmniejszych źródeł prosumenckich (instrument sprawdzony w Europie i stosowany obecnie w 66 krajach), rozszerzenie definicji prosumenta o inne podmioty. Konieczne jest również stworzenie warunków do rozwoju produkcji ciepła z rozproszonych odnawialnych źródeł energii, oraz wycofanie się z dalszego wspierania wielkoskalowego współspalania biomasy. Zdaniem branży bez wymienionych zmian zapewniających wsparcie energetyce obywatelskiej ustawa o OZE nie powinna zostać przyjęta.

źródło: PORT PC


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej