- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Wiara w powodzenie międzynarodowych negocjacji klimatycznych maleje (15563)
2013-04-08Drukuj
Aż 60% uczestników i obserwatorów rynku handlu emisjami jest rozczarowana wynikiem ostatniej Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 18) w Doha w Katarze – donosi serwis Point Carbon. Niezadowolenie rośnie nieprzerwanie od szczytu w Kopenhadze w 2009 roku.
Przegląd rynku węgla ukazuje się co rok od ośmiu lat. W tym roku autorzy ankiety pozyskali odpowiedzi od 2041 ekspertów powiązanych z rynkiem węgla. Pytali m.in. o ich zachowania na rynku oraz oczekiwania co do niego. Część sondażu poświecona była przyszłości negocjacji klimatycznych i ich rezultatów.
Pytanie o zadowolenie z corocznych szczytów klimatycznych po raz pierwszy pojawiło się w sondażu w 2009 roku. Najnowszy, opublikowany w marcu br. przegląd "Point Carbon 2013" wskazuje na coraz większe rozczarowanie wielostronnymi rozmowami w sprawie zmian klimatu. Nieusatysfakcjonowanych wynikiem negocjacji w Doha, gdzie zdecydowano o przedłużeniu do 2020 roku protokołu z Kioto, który obejmuje tylko ok. 15% światowych emisji, oraz ustalono plan działań do 2015 roku w celu wypracowania umowy obowiązującej od 2020 roku, jest 60% respondentów.
Niezadowolenie od negocjacji w Durbanie w grudniu 2011 roku wzrosło aż o 13%. Jednocześnie w ciągu roku o 8% (do zaledwie 13%) zmniejszył odsetek osób usatysfakcjonowanych kolejnym szczytem.
Podczas COP 18 w Doha ustalono, że projekt międzynarodowej umowy będzie gotowy w maju 2015 roku i przyjęty pod koniec tego roku na szczycie klimatycznym w Paryżu. Prawie połowa respondentów Point Carbon (46%) spodziewa się, że nie uda się osiągnąć porozumienia w 2015 roku. Tylko 12% ankietowanych uważa, że dokument zostanie wypracowany przed spotkaniem we Francji. Około 35% osób ocenia tak samo szanse powodzenia i niepowodzenia tych prac.
Negocjacje przez ekspertów rynku handlu emisjami z roku na rok są oceniane coraz gorzej. Szansę na ich powodzenie i nowe globalne porozumienie w sprawie zmian klimatu obejmujące największych emitentów widzi już tylko 27%. W zeszłym roku wierzyło w to 34% pytanych. Dziś już ponad 1/3 pytanych spodziewa się, że negocjacyjny pat utrzyma się także po 2020 roku. Nowej umowy w ogóle nie spodziewa się już 22% ankietowanych, o 4% więcej niż rok temu.
Respondenci zdają sobie sprawę, że osiągnięcie porozumienia będzie niemałym wyzwaniem. Uzyskanie zgody na przedłużenie protokołu z Kioto, co było teoretycznie prostszym zadaniem, zajęło siedem lat. Niektórzy przewidują, że w 2015 roku być może zostanie uzgodniony harmonogram prac, ale szczegóły, a nawet same porozumienie, wypracowane będzie dużo później.
Specjaliści rynku dwutlenku węgla są również świadomi, że zaistniała sytuacja międzynarodowa ma duży, zarówno negatywny, jak i pozytywny, wpływ na krajowe polityki klimatyczne. W obliczu braku międzynarodowego porozumienia niektóre państwa ustalają własne cele redukcji emisji i tworzą krajowe systemy handlu emisjami. Najbardziej prawdopodobne jest, że zgodnie z planem, do 2017 roku uczynią to Korea Południowa i Japonia. Jedna trzecia respondentów wierzy w Chiny, ponad 20% ocenia natomiast, że uda się to Kanadzie, Brazylii i Stanom Zjednoczonym.
Plany tych kilku państw są raczej optymistycznie oceniane, jednak trudno zapomnieć, że ósmy sondaż Point Carbon został przeprowadzony w czasie, gdy największe światowe rynki dwutlenku węgla znajdują się w kryzysie. Nie bez przyczyny tegoroczna analiza, zbierająca wszystkie odpowiedzi, podobnie jak w roku poprzednim opatrzona została podtytułem. W 2012 roku było to "Oczekiwanie rynku na Godota", teraz znaleźliśmy się już "W punkcie krytycznym". Trudno oprzeć się wrażeniu, że dotyczy nie tylko samych systemów handlu emisjami, lecz także negocjacji klimatycznych.
UD, ChronmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności