- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Jesteśmy w Punkcie Krytycznym (20176)
2017-07-19Drukuj
Na kanale Youtube WWF Polska można od dzisiaj zobaczyć film „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, który jasno i klarownie pokazuje: gdzie jesteśmy, co jest obecnie najważniejsze i co można zrobić, aby mieć szansę na bezpieczną przyszłość w obliczu zmian klimatu.
Blisko połowa polskiego społeczeństwa uważa, że obecnie zachodząca zmiana klimatu jest nie do powstrzymania. Polacy mają świadomość, że kraj potrzebuje rozwoju obecnej polityki energetycznej, ale nie wiedzą jak mogą na ten rozwój wpłynąć. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji WWF. A sytuacja jest coraz bardziej poważna…
Co się dzieje z klimatem?
Przerwy w dostawie prądu, temperatura sięgająca 40 stopni w Polsce i zupełnie nieznośne upały w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zalewane przez wodę morską miasta nadbrzeżne i delty rzek. Pustynnienie, anomalia pogodowe i zagrożenie głodem milionów ludzi. Destabilizacja sytuacji geopolitycznej i setki tysięcy uchodźców klimatycznych. To mało atrakcyjna wizja przyszłości…
Przez minione 10 tysięcy lat cieszyliśmy się wyjątkowo stabilnym klimatem. Tymczasem w ciągu ostatniego stulecia stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze skoczyło do najwyższego poziomu od wielu milionów lat, a temperatura powierzchni Ziemi zaczęła bardzo szybko rosnąć. W maksimum epoki lodowej 20 000 lat temu, średnia temperatura powierzchni Ziemi była niższa o 4 stopnie, jednak ta zmiana trwała aż 10 000 lat. Teraz taką zmianę klimatu możemy spowodować zaledwie w przeciągu stulecia, a w kolejnych 2-3 razy większą.
Na kanale Youtube WWF Polska można od dzisiaj zobaczyć film „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, który jasno i klarownie pokazuje: gdzie jesteśmy, co jest obecnie najważniejsze i co można zrobić, aby mieć szansę na bezpieczną przyszłość. Film jest dostępny pod linkiem: Punkt krytyczny online.
Jak długo będziemy to ignorować? Czy zdążymy przed nadejściem katastrofy?
Cały świat idzie w kierunku czerpania energii ze słońca, wiatru i innych odnawialnych źródeł energii, które będą zawsze dostępne. Transformacja energetyczna jest potrzebna także dlatego,
że węgiel, ropa i gaz są zasobami nieodnawialnymi. W Polsce jesteśmy uzależnieni od importu ropy oraz gazu i przeznaczamy na ich zakup za granicą dziesiątki miliardów złotych rocznie.
Mamy jeszcze węgiel, ale jego łatwe w pozyskiwaniu zasoby są na wyczerpaniu. Mimo to niestety działania w kierunku koniecznego zwiększenia pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł nie zyskują u nas niezbędnego poparcia ze strony instytucji publicznych. Często inicjatywy te są wręcz blokowane.
Zdecydowana większość energii zużywanej w krajach uprzemysłowionych pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Jeśli rację mieliby ci, którzy mówią, że paliwa kopalne są niezastąpione, to naszą cywilizację czeka krach, a im dłużej przeciągamy epokę spalania paliw kopalnych, tym wyższą cenę za to zapłacimy. – mówi Marcin Popkiewicz, ekspert ds. zmiany klimatu projektu „Energia odNowa”- Musimy odejść od starych rozwiązań i udowodnić, że można zbudować system energetyczny oparty o niewyczerpywalne i czyste źródła energii. A przy okazji możemy nie tylko chronić klimat i przestać filtrować smog własnymi płucami, ale też podnieść jakość usług energetycznych, zyskać bezpieczeństwo energetyczne, poprawić bilans handlowy, stworzyć nowe miejsca pracy i innowacyjne firmy eksportowe. .
Konsumujemy wszystko, wszędzie i wciąż nam mało. Nie potrzebujemy kolejnej światowej wojny – niszczymy się sami. Tylko wiedza daje nam możliwość wyjścia z punktu krytycznego, w którym tkwimy. Z badań,przeprowadzonych na zlecenie Fundacji WWF Polska w sierpniu 2016 r., wynika, że 46 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu nie da się powstrzymać. Polacy wiedzą, że Polska potrzebuje zmiany obecnej polityki energetycznej, ale nie wiedzą jak mogą na tę zmianę wpłynąć – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska, koordynator kampanii „Energia odNowa”. – I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zrobić film „Punkt Krytyczny” – Polacy potrzebują kompleksowej informacji na temat tego jak mogą wpłynąć na zmianę polskiej polityki energetycznej i jej rozwój, który zagwarantuje im bezpieczną przyszłość – dodaje Adamczewski.
Film w prosty, a równocześnie ciekawy sposób pokazuje, jak wygląda sytuacja wokół nas i co możemy zrobić, aby nie dopuścić do katastrofy na miarę wyginięcia dinozaurów, tyle że tym razem z nami w roli głównej. Film nie jest stworzony dla zysku czy dla czyjegoś partykularnego interesu. Jest stworzony z myślą o tych, którzy jeszcze nie są przekonani, że zrównoważony rozwój jest konieczny i możliwy. To wszystko uzmysławia widzom narrator filmu - Marcin Dorociński.
Film wyreżyserował Łukasz Bluszcz – reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak: Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Producentem wykonawczym projektu jest Vision House Productions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.
Produkcja filmowa jest częścią projektu „Energia odNowa”. Koordynatorem projektu jest WWF Polska, natomiast partnerami: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR kampanii zajmuje się agencja First Aid Communication. Szczegółowe informacje na temat kampanii można znaleźć na stronie EnergiaodNowa.pl.
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności