- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Pasywny dom „Larixhaus” w Hiszpanii (17004)
2014-03-27Drukuj
„Larixhaus” to pierwszy na Półwyspie Iberyjskim dom pasywny, którego konstrukcja opiera się na wykorzystaniu słomy i drewna. Inwestorzy szukali domu, który byłby komfortowy, „naturalny” i tani w utrzymaniu. Projekt „Larixhaus” spełnił wszystkie te wymagania.
Rodzaj inwestycji: Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.
Inwestor: Jordi Vinadé i Itziar Pagès (osoby prywatne, rodzina z dziećmi).
Projektant i wykonawca: Dom zaprojektowali hiszpańscy architekci Nacho Martí Morera, Maria Molins i Oriol Martí. Generalnym wykonawcą była firma Farhaus.
Lokalizacja: Budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Collsuspina, położonej ok. 70 km na północ od Barcelony (w Hiszpanii).
Opis inwestycji: „Larixhaus” to projekt kompaktowy (powierzchnia użytkowa wynosi ok. 94 m2). Przestrzeń została rozplanowana dość przewrotnie – na parterze znajduje się przedpokój, dwie sypialnie, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze zaś zaaranżowano otwartą przestrzeń – salon połączony z kuchnią, jadalnią i stanowiskiem do pracy.
Z uwagi na wykorzystanie prefabrykowanych elementów, budowa domu trwała tylko 5 miesięcy (budynek wybudowano w 2013 roku). Zastosowanie prefabrykatów pozwoliło nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zminimalizować koszty i praktycznie wyeliminować powstawanie odpadów na placu budowy.
Szczelna obudowa budynku, ocieplenie wykonane m.in. ze słomy i korka izolacyjnego oraz trzyszybowe okna (pokryte powłoką niskoemisyjną i wypełnione argonem) pozwoliły ograniczyć niepotrzebne straty ciepła. W lecie komfort zapewnia przemyślane umiejscowienie i orientacja okien wyposażonych w dodatkowe zacienienia (rolety, zadaszenia) na fasadzie południowej.
Zastosowanie naturalnych materiałów budowlanych w połączeniu z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia wysoką jakość dostarczanego powietrza i przyjemny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Rekuperator zastosowany w systemie wentylacyjnym pozwala odzyskać 80% ciepła zawartego w usuwanym z budynku powietrzu.
Zimą do dogrzewania pomieszczeń zlokalizowanych na parterze wykorzystywane są grzejniki elektryczne, zaś na piętrze kominek opalany biomasą. W projekcie zastosowano także kompaktową powietrzną pompę ciepła, która umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
W przyszłości planowana jest także instalacja systemu fotowoltaicznego z przyłączeniem do sieci, który zapewni budynkowi samowystarczalność energetyczną oraz instalacja systemu odzysku wody deszczowej.
Staranne przygotowanie i wykonanie projektu pozwoliło ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania do 15 kWh/m2/rok. Zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi 96 kWh/m2/rok.
Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Z informacji uzyskanych bezpośrednio od inwestora wynika, że koszty budowy wyniosły 1211 €/m2 (łącznie ok. 113 800 €), czyli ok. 14% drożej niż w przypadku standardowego domu. Inwestorzy szacują jednak, że oszczędności związane z obniżonym zużyciem energii (dom zużywa 75-80% mniej energii, niż wymaga obecnie hiszpańskie prawo budowlane) sprawią, że różnica w kosztach zwróci się po 8-10 latach.
Po kilkumiesięcznym okresie użytkowania inwestorzy bardzo pozytywnie oceniają funkcjonowanie poszczególnych instalacji i warunki panujące w domu. – Tegoroczna zima nie była zbyt sroga (najniższa temperatura wynosiła jak dotąd 4°C, podczas gdy zazwyczaj spada do minus 6-8°C), jednak możemy śmiało powiedzieć, że dom sprawdza się doskonale. Okna pozwalają nam w pełni korzystać z energii słonecznej i dzięki temu możemy utrzymać w domu właściwą temperaturę. Grzejniki zlokalizowane na parterze włączaliśmy tylko na noc, na krótko. Kominek na piętrze wykorzystywany był sporadycznie, tylko dla przyjemności. W domu utrzymujemy komfortową dla nas temperaturę na poziomie 19-20°C, ponieważ nie lubimy, gdy jest zbyt ciepło. W czasie ciepłych, słonecznych dni do chłodzenia domu wykorzystujemy okna. Dzięki wentylacji powietrze jest czyste i przede wszystkim wilgoć się nie kondensuje – przez co klimat w domu jest bardzo dobry.
W przyszłości inwestorzy zamierzają monitorować zużycie energii w swoim domu. W tym celu planują zorganizować zbiórkę pieniędzy (tzw. crowdfunding) dla dwuletniego projektu badawczego. – Chcielibyśmy wiedzieć, ile dokładnie energii zużywamy na ogrzewanie, wentylację, przygotowywanie ciepłej wody czy oświetlenie domu. Informacje wynikające z takiej analizy byłby dla nas bardzo przydatne i pozwoliłyby zdobyć więcej doświadczenia w użytkowaniu tego typu budynków – wyjaśnia inwestor.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
Podobne artykuły
- Samowystarczalny dom w Rumunii
"PRISPA" to projekt zrealizowany przez zespół studentów z Rumunii – przyszłych architektów, inżynierów i projektantów. Zbudowali oni prosty, jednorodzinny dom zasilany energią słoneczną, który produkuje nawet 20% energii więcej niż sam zużywa.
Więcej
- Poznańska kawiarnia w budynku pasywnym
„Czytogruszka” to z pewnością unikatowe miejsce w Polsce. Ta poznańska kawiarnia z częścią warsztatową mieści się bowiem w budynku o standardzie pasywnym.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności