- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Zielone auta
2013-03-07Sprawa zwolnień w zakładach Fiata w Tychach na nowo obudziła w mediach lęk przed pogłębieniem się spowolnienia gospodarczego i wzrostem bezrobocia w Polsce. Zareagowali też politycy... Wicepremier Janusz Piechociński zaproponował rozmowy z dyrekcją Fiata. Zaś Leszek Miller zaprezentował inspirowany niemieckim programem stymulującym tamtejszy rynek pomysł dopłacania do złomowania starych pojazdów w zamian za kupno nowych.
Więcej
-
Mniej węgla, więcej zdrowia. Nie chcemy trucizn w powietrzu
2013-03-07W Polsce lekceważymy zanieczyszczenie powietrza, powodowane emisjami wszelkiego rodzaju spalin, tak jak kiedyś lekceważyliśmy dym z papierosów. Oddychamy smrodem samochodów, których mamy zbyt dużo. Zimą w powietrzu czujemy dymy pochodzące z niskiej jakości węgla kamiennego czy brunatnego, używanych do ogrzewania. Nierzadko w piecach domowych spalane są śmieci, a wśród nich tworzywa sztuczne. Stąd też mamy dodatkowe, niekiedy bardzo groźne trucizny w powietrzu.
Więcej
-
Oznakowanie urządzeń elektrycznych – nowe przepisy i obowiązki przedsiębiorców
2013-03-06Nowe zasady w zakresie informowania o efektywności energetycznej na sprzętach elektrycznych wyjaśnia w rozmowie z portalem Chronmyklimat.pl Radosław Maj, koordynator projektów w CECED Polska.
Więcej
-
Sum afrykański w wodzie grzanej przez biogazownię
2013-03-06Gospodarstwo rolne "Kostkowice" koło Cieszyna, należące do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB (Państwowy Instytut Badawczy) Grodziec Śląski, słynie z proekologicznych innowacji. Wybudowana w nim agrobiogazownia najpierw ogrzewała chlewnię, a na początku tego roku zaczęła również podgrzewać wodę w zbiornikach, w których hodowane są sumy afrykańskie.
Więcej
-
Współspalanie czy energetyka obywatelska? Decyzja w sprawie nowego bloku Elektrowni Rybnik
2013-03-06Kontynuowanie wstrzymanej budowy nowego bloku energetycznego EdF w Elektrowni Rybnik wymagać będzie utrzymania pomocy państwa dla technologii współspalania biomasy z węglem. Dla polskich podatników oznaczałoby to wsparcie tej elektrowni kwotą rzędu 175 milionów złotych rocznie. Koalicja Klimatyczna apeluje, aby zlikwidować wsparcie dla tej szkodliwej ekologicznie i nieefektywnej technologii.
Więcej
-
Dotacje na czystsze powietrze dla polskich miast
2013-03-06Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy 400 mln zł na poprawę jakości powietrza w ramach programu KAWKA. Dodatkowe pieniądze będą pochodzić od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW ogłosili 28 lutego br. start programu.
Więcej
-
Lubelszczyzna chce wydobycia gazu łupkowego, wiatraków i biogazowni
2013-03-05Zdecydowana większość mieszkańców woj. lubelskiego (89 proc.) podziela opinię, że klimat Ziemi ulega ociepleniu. Aż 72 proc. z nich nie miałoby nic przeciwko wydobyciu gazowi łupkowego blisko ich domów, 68 proc. – nie byłoby przeciwko farmie wiatrowej, a 50 proc. – przeciw biogazowni.
Więcej
-
Kolejne konsultacje w sprawie COP19
2013-03-05Przedstawiciele Białorusi, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy, na zaproszenie ministra środowiska, Marcina Korolca, wzięli udział w dwudniowych konsultacjach w sprawie przygotowań do 19 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP19/CMP9), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie.
Więcej
-
Europejskie standardy wydobycia złóż podmorskich
2013-03-0521 lutego br. Unia Europejska przedstawiła pierwsze prawo dotyczące bezpieczeństwa wydobycia ropy i gazu z podmorskich złóż. Ma to zapobiec wyciekom równie katastrofalnym jak ten w Zatoce Meksykańskiej.
Więcej
-
Gmina Suwałki: biogazownie i wiatraki – tak, ale daleko od domów
2013-03-04Jak podało Radio Białystok, Rada Gminy Suwałki zamierza ustalić, w jakiej odległości od budynków mieszkalnych będą mogły powstawać na jej terenie elektrownie wiatrowe i biogazownie. W ostatnich dniach suwalscy radni przyjęli uchwałę rozpoczynającą procedurę potrzebną do przyjęcia takich minimalnych odległości.
Więcej
-
Coraz więcej mocy energii z wiatru i słońca
2013-03-04W 2012 roku na świecie było 282 GW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej – prawie 20% niż rok wcześniej. Natomiast moc zainstalowanej energii słonecznej w przeciągu dwóch ostatnich lat podwoiła się i wyniosła ponad 100 GW.
Więcej
-
PSE Operator inwestuje 8 mld zł. Powstanie kilka tysięcy kilometrów nowych linii energetycznych
2013-03-04Do 2017 r. PSE Operator chce zainwestować 8 mld złotych w rozwój systemu energetycznego. Przede wszystkim w nowe linie przesyłowe, których ma powstać nawet kilka tysięcy kilometrów. Podłączą one do systemu energetycznego m.in. nowe farmy wiatrowe na północy Polski. Powstaną również nowe połączenia transgraniczne, w tym współfinansowany przez UE most energetyczny Polska-Litwa.
Więcej
-
Estoński rząd uruchomił krajową sieć stacji ładowania elektrycznych pojazdów
2013-03-03Rząd Estonii uruchomił sieć stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Estończycy mogą korzystać już ze 165 punktów z 200 planowanych.
Więcej
-
"Zielone" technologie i produkty szklane szansą dla zrównoważonego budownictwa w Polsce
2013-03-03Przedstawiciele firm i grup zawodowych zaangażowanych w realizację inwestycji budowlanych spotkali się 21 lutego 2013 r. w Warszawie, na pierwszym tegorocznym seminarium z cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". W trakcie spotkania dyskutowano nt. projektów budowlanych o niskiej szkodliwości środowiskowej. Ekspertka Pilkington Polska, partnera merytorycznego cyklu, omówiła temat z perspektywy doboru odpowiedniego szkła dla "zielonych" budynków.
Więcej
-
Wiosenne "Kina bez prądu" w całej Polsce
2013-03-02W maju br. fundacja ekologiczna Arka rusza z akcjami "Kino bez prądu", które odbędą się w kolejnych polskich miastach i w których udział weźmie łącznie kilkaset dzieci. W ramach trasy Arka odwiedzi m.in. Chorzów i Tarnów.
Więcej
-
Dbaj o środowisko i własny portfel!
2013-03-02Czy wiesz, że podczas prowadzenia pojazdu możesz jednocześnie zadbać o środowisko naturalne, zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zniwelować stres? Niemożliwe? A jednak! Biuro Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wraz ze szkołą jazdy ProDrive organizują bezpłatne kursy, które pomogą mieszkańcom poznać tajniki ekojazdy.
Więcej
-
Cegielskiego podźwigną biogazownie, które przerobią drewno na gaz?
2013-03-0123 lutego tego roku fabryka H.Cegielski Poznań podpisała kontrakt na dostawę pierwszej biogazowni, opartej o polską technologię "Sarre". Jako surowiec będą jej służyć odpady drzewne z tartaków: trociny, wióry i kora. Takich biogazowni w Polsce jeszcze nie ma, a Cegielski ma na tę technologię wyłączność. Ma to pomóc wyjść z finansowych tarapatów.
Więcej
-
Czy chcemy żyć w świecie bez OZE?
2013-03-01Doświadczenia inwestorów działających od wielu lat na polskim rynku energii odnawialnej pokazują realne zagrożenia dla rozwoju OZE w naszym kraju. Inwestor posiadający środki na sfinansowanie budowy jednostek wytwórczych w postaci biogazowni rolniczych jest wciąż traktowany przez rząd jako zło konieczne. W kolejnym artykule z cyklu "Biogazownia krok po kroku" kilka słów o obecnej sytuacji, która zagraża rozwojowi energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Automatyka i energooszczędne rozwiązania w domu
2013-03-01Warunkiem uzyskania dopłaty do kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego jest wysoki standard energetyczny budynku. By pomóc w jego osiągnięciu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdefiniował minimalne wymagania techniczne, jakie musi spełniać dom energooszczędny. Na liście obligatoryjnych wymogów znajdują się m.in. rozwiązania automatyzujące pracę układów ogrzewania i wentylacji. W ramach cyklu "Energooszczędność w moim domu" przedstawimy, w jaki sposób optymalizują one zużycie energii w domu.
Więcej
-
Czy wycofanie części uprawnień do emisji to dobry pomysł?
2013-02-28Europejski system handlu emisjami (EU ETS), wprowadzony na początku 2005 roku, ma wspierać Unię Europejską w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zmusza on przedsiębiorców do uwzględniania kosztów emisji, a to nakierowuje ich na innowacyjne "zielone" rozwiązania. W ostatnim czasie jednak ceny uprawnień znacznie spadły, co studzi zapał do proekologicznych działań. Komisja Europejska postanowiła na pewien okres wycofać z rynku część jednostek, by przywrócić odpowiedni stosunek podaży do popytu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności