- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
USA inwestują w CSP
2011-11-18Decyzja amerykańskiego departamentu energii o zainwestowaniu w ciągu najbliższych trzech lat 60 milionów dolarów w badania nad technologią concentrated solar power (CSP – skoncentrowana energia słoneczna) to ważny impuls dla rozwoju tej innowacyjnej metody pozyskiwania czystej energii. Na całym bowiem świecie technologia ta traci na znaczeniu ze względu na spadki cen spowodowane nadmiarem mocy i recesją, które zwiększyły konkurencyjność jej głównego rywala, systemów fotowoltaicznych (PV).
Więcej
-
Parlament Europejski upomina Komisję przed konferencją klimatyczną w Durbanie
2011-11-18W środę 16 listopada europosłowie przyjęli rezolucję dotyczącą konferencji w sprawie zmian klimatu, która rozpocznie się w Durbanie za niecałe dwa tygodnie. Dokument nie ma mocy prawnej, ale daje wyraźny sygnał Komisji Europejskiej, jak powinny wyglądać i dokąd zmierzać zbliżające się negocjacje klimatyczne.
Więcej
-
Oświadczenie Greenpeace ws. nowego Ministra Środowiska
2011-11-18Gratulujemy panu Korolcowi wyboru na Ministra Środowiska. Nie jest on w Polsce szeroko znany jako ekspert w dziedzinie ochrony środowiska i w tym momencie nie wiemy jeszcze, czy będzie potrafić wykorzystać szanse, jakie stoją w tej dziedzinie przed naszym krajem, np. rozwoju odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że jako doświadczony polityk na nowym stanowisku zaprezentuje się z jak najlepszej strony – mówi Greenpeace.
Więcej
-
Unijne scenariusze przebudowy sieci elektroenergetycznych i gazowych
2011-11-17Politycy zdecydowali o znaczącym zwiększeniu do 2050 roku udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym UE. Zdaniem ekspertów to zadziała tylko wtedy, gdy regiony transgraniczne będą mogły wymieniać energię elektryczną i gaz.
Więcej
-
Polska prezydencja w Parlamencie Europejskim o Durbanie
2011-11-17Unia jest dobrze przygotowana do negocjacji o przyszłości klimatu – potwierdzają europarlamentarzyści. Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska wzięła udział w sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na temat przygotowań do Durbanu oraz w debacie polskiej prezydencji zorganizowanej z cyklu "Meet the Presidency".
Więcej
-
Konkurs "EnergoSąsiedztwa oszczędzają by wygrać"
2011-11-17Niedługo rusza konkurs oszczędzania energii dla mieszkańców "EnergoSąsiedztwa oszczędzają by wygrać". Konkurs organizowany jest równolegle w 16 krajach Unii Europejskiej w ramach projektu Energy Neighbourhoods2, a jego polskim organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. W pierwszej edycji, polskie działania będą ograniczone do obszaru Warszawy.
Więcej
-
7 klimatycznych gmin
2011-11-17Spośród nadesłanych do Fundacji EkoRozwoju zgłoszeń wybrano 7 gmin z klimatem.
Więcej
-
Ukryte koszty spalania węgla
2011-11-16Ze względu na powszechne występowanie i dużą wartość opałową węgiel pokrywa obecnie 40 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jego zasobów wystarczy jeszcze na minimum 200 lat. Cena rynkowa węgla jest niewielka, lecz gdyby doliczyć koszty związane z emisją gazów cieplarnianych, wpływem na zdrowie ludzkie i innymi czynnikami, może ona znacznie wzrosnąć – ujawniają nowe badania naukowe.
Więcej
-
NFOŚiGW uruchomi dotacje na bioenergię
2011-11-16Dla inwestorów zamierzających wybudować biogazownie lub elektrownie i elektrociepłownie biomasowe Fundusz przeznaczy w sumie 625 mln zł.
Więcej
-
USA i gospodarki wschodzące muszą wziąć odpowiedzialność za klimat
2011-11-16Europa uważa, że teraz reszta świata musi wziąć odpowiedzialność za klimat – mówiła unijna komisarz do spraw klimatu Connie Hedegaard, zwracając uwagę zwłaszcza na rolę USA i gospodarek wschodzących. Jej zdaniem, niepowodzenie konferencji klimatycznej w Durbanie będzie świadczyć o braku takiej odpowiedzialności.
Więcej
-
Uczeni likwidują zjawisko migotania łopat turbin wiatrowych
2011-11-16Duńscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwi zlikwidowanie uciążliwego zjawiska tzw. migotania, wywoływanego przez łopaty turbin wiatrowych, przesłaniające Słońce – poinformowały magazyny "New Scientist" i "Technology Review".
Więcej
-
Ekstrema pogodowe a ceny żywności
2011-11-15Tajlandia to drugi co do wielkości kraj eksportujący twarde dyski i największy ośrodek branży motoryzacyjnej w Azji Południowej. Jest zarazem największym światowym eksporterem ryżu – rocznie produkuje się tam 25 mln ton ziarna. Skutki powodzi, które nękają kraj od połowy lipca br., mogą być poważne nie tylko dla gospodarki Tajlandii, lecz także dla całego świata.
Więcej
-
Prezes PSEW apeluje do premiera
2011-11-15Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) zwróciło się do premiera o powołanie pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii oraz utworzenie Departamentu Odnawialnych Źródeł energii. Zdaniem PSEW bez silnego politycznego i merytorycznego wsparcia Polska nie ma szans na dalszy, skuteczny rozwój zielonej energii. Poniżej przedstawiamy apel Krzysztofa Prasałka, prezesa stowarzyszenia do premiera Donalda Tuska.
Więcej
-
Przemieszczanie się gatunków morskich i lądowych w obliczu zmian klimatu
2011-11-15Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że organizmy adaptują się lub przenoszą, śledząc zmiany w środowiskach zarówno w przestrzeni, jak i w czasie, aby radzić sobie ze zmianami klimatu. Zaprezentowane w czasopiśmie Science wyniki badań poświęconych ocieplaniu się oceanów pokazują, jak zmiany klimatu korygują średnie roczne i sezonowe temperatury na lądzie i wodzie oraz potencjalnie oddziałują na ekologię przybrzeżną Irlandii Północnej w Wlk. Brytanii.
Więcej
-
Francuski koncern energetyczny EDF winny szpiegowania Greenpeace
2011-11-15Decyzją sądu, francuski koncern energetyczny EDF (Electricité de France SA) został dziś skazany za szpiegowanie Greenpeace oraz ukrywanie wykradzionych z organizacji dokumentów. Firma została ukarana grzywną w wysokości 1,5 mln euro, dodatkowo sąd nakazał EDF wypłatę 500 tys. euro odszkodowania na rzecz Greenpeace.
Więcej
-
Energooszczędność w architekturze
2011-11-14– Energooszczędne projektowanie i budowanie wciąż traktuje się jak zbędny luksus. Klient nie wymaga, architekt nie robi, nawet jeśli chce – mówi Dariusz Śmiechowski, architekt, wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Więcej
-
5 powiatów pozna swój ślad węglowy*
2011-11-14Wybrano już powiaty, w których Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów wykona obliczenia śladu węglowego.
Więcej
-
Zmiany klimatu – dowód z Nigerii
2011-11-14Kraje Globalnego Południa oczekują od Polski, jako państwa przewodniczącego obradom Rady Europejskiej, zdecydowanej postawy na konferencji klimatycznej w Durbanie i doprowadzenia do przedłużenia obowiązywania protokołu z Kioto – mówiła Hauwa Umar-Mustapha, aktywistka z Nigerii podczas wizyty w Warszawie.
Więcej
-
Sawicki krytykuje nową ustawę o OZE
2011-11-14Minister Rolnictwa skrytykował założenia nowej ustawy o energii odnawialnej, nad którą prace finalizuje Ministerstwo Gospodarki. Czy oznacza to początek długiej drogi w pracach nad jej projektem?
Więcej
-
Europejski sektor transportu musi się postarać, aby osiągnąć zakładane cele
2011-11-14W 2009 r. odnotowano spadek emisji wielu zanieczyszczeń z sektora transportu, ale według ostatniego rocznego sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) na temat emisji z transportu mógł to być jedynie tymczasowy skutek kryzysu gospodarczego.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności