- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Los rynku CO2 pod znakiem zapytania
2012-05-17Bez szybkiej interwencji europejskich polityków w unijny system handlu emisjami, flagowa polityka klimatyczna Europy może popaść w niepamięć. Moment nie jest najlepszy, gdyż debata nad nowym pakietem klimatyczno-energetycznym UE do 2030 roku dopiero się rozpoczyna. Jeśli EU ETS nie spełnia swojego zadania, co miałoby stanowić podstawę nowego pakietu? Podatek węglowy? Niezliczone polityki krajowe? Aby ocalić ETS, wielu udziałowców – w tym firmy energetyczne – opowiadają się za "set-aside", czyli jednorazowym wycofaniem z rynku pewnej liczby uprawnień do emisji, co podniosłoby cenę CO2. Inni chcą kompletnej restrukturyzacji systemu – donosi Sonja van Renssen z Brukseli.
Więcej
-
Ekostrategia Obamy
2012-05-17Wybory, które mają wyłonić nowego przywódcę Stanów Zjednoczonych, odbędą się już za kilka miesięcy, 6 listopada br. O reelekcję walczyć będzie Barack Obama, który w kampanijnej strategii na wysokim miejscu umieścił niskowęglową politykę energetyczną. Jego przeciwnik Mitt Romney, kandydat z Partii Republikańskiej uważa, że inwestycje w OZE to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Więcej
-
Lodowiec szelfowy Ronne-Filchnera jednak zagrożony z powodu zmian klimatu – czytamy w unijnym raporcie klimatologów
2012-05-17Lodowiec szelfowy Ronne-Filchnera, jeden z największych lodowców szelfowych Antarktydy w Morzu Weddella, może zacząć szybko topnieć i przestać pełnić funkcję bariery przed strumieniami lodowymi, które drenują pokrywę lodową Antarktydy Zachodniej. To nowe ostrzeżenie finansowanej ze środków unijnych grupy klimatologów.
Więcej
-
Ludzkość w 2030 roku będzie potrzebowała dwóch planet
2012-05-17Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji oraz nie zmienimy naszych codziennych nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać – alarmuje organizacja ekologiczna WWF, która po raz kolejny przygotowała raport dotyczący stanu środowiska na świecie.
Więcej
-
Prezes IEO: Czeka nas rewolucja, sami będziemy produkować energię
2012-05-16Małe i średnie przedsiębiorstwa, rolnicy i tzw. zwykli obywatele staną się inwestorami. Takie możliwości ma wprowadzić ustawa o odnawialnych źródłach energii. To z kolei może zmienić dotychczasową, scentralizowaną strukturę energetyczną.
Więcej
-
Stany Zjednoczone coraz bardziej zielone
2012-05-16Stany Zjednoczone to jedna z najlepiej rozwiniętych gospodarek na świecie, a także jeden z największych trucicieli. Pomimo olbrzymich emisji gazów cieplarnianych nadal odmawiają przystąpienia do protokołu z Kioto, globalnego porozumienia w sprawie klimatu. Poszczególne miasta podejmują jednak od kilku lat prośrodowiskowe działania, które mogą uczynić z nich zielonych liderów innowacyjności na równi z metropoliami europejskimi.
Więcej
-
Korea Południowa wprowadza własny system handlu emisjami
2012-05-152 maja koreański parlament przyjął ustawę, na mocy której w najbliższych latach powstanie narodowy system handlu emisjami. Za głosowało 148 ze 151 posłów. Ustawa została uchwalona jednogłośnie mimo obaw przemysłu, że może zaszkodzić koreańskiej gospodarce. Rządzący przede wszystkim widzą bowiem długoterminowe korzyści funkcjonowania systemu.
Więcej
-
Dlaczego nie spadają ceny świadectw pochodzenia za energię z OZE?
2012-05-15Grzegorz Wiśniewski na "Odnawialnym Blogu": – Mowa będzie o cenie notowanych na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) praw majątkowych do świadectw pochodzenia (ŚP) wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) za energię wyprodukowaną w odnawialnych źródeł energii (OZE). Jedno ŚP to 1 MWh zielonej energii elektrycznej, której szybko przybywa. Czy rzeczywiście spada cena ŚP, czy spadnie w wyniku ich spodziewanej nadpodaży w stosunku do obowiązku (określone minimum na dany rok) wynikającego z rozporządzenia?
Więcej
-
Antarktyda robi się coraz bardziej zielona
2012-05-15Obrzeża Antarktydy atakowane są przez obce rośliny i małe zwierzęta, donoszą naukowcy. Ubrania i buty turystów oraz badaczy wizytujących kontynent pokryte są nasionami. Biolodzy wiążą ich pojawienie się z ociepleniem klimatu.
Więcej
-
Konferencja MG „Pakiet ustaw energetycznych – stan prac”
2012-05-14Już jutro na konferencji prasowej Ministerstwo Gospodarki poinformuje o stanie prac nad pakietem ustaw energetycznych – w tym nad drugim projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Spotkanie odbędzie się w gmachu resortu, Pl. Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie, s. 115.
Więcej
-
Światowi liderzy odnawialnych źródeł energii
2012-05-14W 2011 roku słońce, wiatr, biopaliwa, pływy morskie i źródła geotermalne zaspokajały 1,8% światowego zapotrzebowania na energię. W stosunku do 2010 roku nastąpił wzrost o 15,5%. Które państwo zużywa najwięcej energii z odnawialnych źródeł? Największy na świecie producent paneli fotowoltaicznym na świecie – Chiny czy może nasz zachodni sąsiad – Niemcy, które w zeszłym roku ogłosiły rezygnację z energii jądrowej? Zapraszamy do lektury krótkiego przeglądu.
Więcej
-
Relacja z II Konferencji Obywatelskiej pt. "Rozwój Tak – Odkrywki Nie”
2012-05-14W poniedziałek, 23 kwietnia 2012 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Obywatelska "Rozwój TAK – Odkrywki NIE". Odnawialna Przyszłość polskiej energetyki.
Więcej
-
Trwa budowa biurowca pasywnego
2012-05-13Biurowiec, zużywający do ogrzewania dziesięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne budynki, ma powstać do końca lutego 2013 r. w Katowicach. Budowany kosztem ponad 37 mln zł tzw. biurowiec pasywny – pierwszy taki w Polsce – zajmie powierzchnię ponad 6 tys. m2.
Więcej
-
Polak chce kupować ekologiczne produkty
2012-05-1382 proc. Polaków jest gotowych zapłacić więcej za produkty oznaczone logo "Przyjazny dla środowiska" – wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez wydawnictwo Reader's Digest.
Więcej
-
Z widokiem na przeszłość – energooszczędne okna w obiektach dziedzictwa kulturowego
2012-05-12Międzynarodowy zespół ekspertów pracuje nad finansowanym ze środków unijnych projektem, którego celem jest podniesienie energooszczędności budynków historycznych dzięki redukcji strat energii przez okna.
Więcej
-
Na Podlasiu powstanie elektrociepłownia na biomasę
2012-05-12W Grajewie w województwie podlaskim powstanie elektrociepłownia opalana biomasą. W sezonie letnim zaspokoi ona w 100% zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę.
Więcej
-
Japonia na rozdrożu
2012-05-11Tylko rok zajęło Japonii wyłączenie wszystkich 50 reaktorów atomowych. Przed tsunami i awarią w Fukushimie działały aż 54. 11 marca 2011 roku 4 zostały zniszczone. Ostatni z działających został wygaszony został w sobotę 5 maja br.
Więcej
-
"Rower z wyboru" – duński minister transportu o polityce rowerowej
2012-05-11Dania to kraj rowerzystów. Zwłaszcza w Kopenhadze, Aarhus i innych większych miastach rowery odgrywają ważną rolę w codziennym ruchu ulicznym, służąc jako środek transportu w drodze do pracy, szkoły czy też na prywatne spotkania. W Kopenhadze jedna trzecia osób dojeżdża codziennie do pracy na rowerze.
Więcej
-
URE: rośnie produkcja energii – w tym ze źródeł odnawialnych
2012-05-11W ubiegłym roku ponownie wzrosła krajowa produkcja energii elektrycznej. Jaki udział w tym miały odnawialne źrodła energii?
Więcej
-
Odnawialne źródła energii – szanse i koszty
2012-05-10Unia Europejska stawia swoim wszystkim członkom ambitne wymogi dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla. Cele wyznaczone przez Unię na 2020 rok oraz później, do 2050 roku, są dla Polski szansą na dalszy rozwój nowych technologii, ale i zagrożeniem związanym z barierami rozwoju gospodarczego.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności