- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Nowe mapy pokazują Europejczykom bardziej szczegółowy obraz zanieczyszczeń powietrza
2011-05-27Ogólnoeuropejski rejestr ma zwiększyć zaangażowanie Europejczyków w proces podejmowania decyzji wywierających wpływ na środowisko. Nowe mapy, opublikowane przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Środowiska, w ścisłej współpracy ze Wspólnym Centrum Badawczym, wewnętrznym instytutem naukowym Komisji, pozwalają obywatelom po raz pierwszy dokładnie zlokalizować główne rozproszone źródła zanieczyszczenia powietrza, takie jak transport czy lotnictwo.
Więcej
-
Pozytywne skutki Climategate
2011-05-17Afera Climategate, mająca swój początek w listopadzie 2009 roku, w końcu znalazła swój finał. Brytyjski rząd po wnikliwym dochodzeniu orzekł ostatecznie, iż wykradzione e-maile nie podważają ani faktu globalnego ocieplenia, ani rzetelności naukowców. Zwrócił natomiast uwagę na kwestię lepszego dostępu do informacji w przyszłości.
Więcej
-
Kruche podwodne dziedzictwo
2011-05-16Rafy koralowe – podwodne królestwa oszałamiające różnorodnością barw, kształtów i żyjących tu stworzeń przetrwały miliony lat opierając się groźnym sztormom, huraganom i trzęsieniom ziemi. Teraz, na skutek wzrastających temperatur oceanicznych wód, w ciągu kilkudziesięciu lat grozi im całkowita zagłada.
Więcej
-
Ocieplanie klimatu częściowo odpowiedzialne za wzrost cen żywności
2011-05-12Ocieplenie klimatu przyczynia się do zmniejszenia plonów z upraw rolniczych i w efekcie do zwyżki cen żywności – to konkluzja raportu naukowców opublikowanego w czasopiśmie "Science".
Więcej
-
Eksperci: za około 90 lat poziom wód może być o 1,6 metra wyższy
2011-05-11Lód arktyczny topi się szybciej niż przewidywano. Może to doprowadzić do podniesienia poziomu wód o 0,9-1,6 metra przed 2100 rokiem – wynika z raportu międzynarodowej grupy ekspertów.
Więcej
-
Lasy namorzynowe - wielkie magazyny CO2
2011-05-10Lasy namorzynowe to bogate przybrzeżne ekosystemy strefy tropikalnej. Pomimo swojej zbawiennej dla środowiska roli dopiero od kilku lat są pod ochroną. Możliwe jednak, że ich znaczenie dla człowieka znacznie wzrośnie: okazuje się, że dzięki swoim zdolnościom do akumulacji węgla mangrowce mogą pomóc także w walce z globalnym ociepleniem. Niestety, ich powierzchnia w ciągu ostatniego półwiecza zmniejszyła się o połowę.
Więcej
-
Rekordowa liczba wielorybów w antarktycznej zatoce
2011-05-08Naukowcy zaobserwowali ponad 300 humbaków, które zaczęły żerować na największym od ponad 20 lat skupisku kryla w jednej z zatok Półwyspu Antarktycznego – informuje pismo "PLoS ONE".
Więcej
-
Tornada w USA przybierają na sile
2011-05-04Od trzech tygodni na wschodzie USA szaleją gwałtowne burze, o mocy niespotykanej od dziesięcioleci. Przez ostatni tydzień Stany nawiedziło 160 tornad. W czwartek dotarły do Waszyngtonu i Nowego Jorku. Jest co najmniej 350 ofiar śmiertelnych, w tym 250 w jednym stanie – w Alabamie. Straty materialne liczone są w miliardach dolarów. Klimatolodzy zastanawiają się, czy zmiany klimatu mogą mieć wpływ na gwałtowność tornad w ostatnim czasie.
Więcej
-
W cieplejszym klimacie świat czeka więcej chorób
2011-04-22Według naukowców zmieniające się warunki klimatyczne wpłyną na zdrowie ludzkie na całym świecie. Ostatnie powodzie w Bangladeszu, Indiach czy Nepalu przyniosły wraz z wodami zalewowymi epidemie chorób. W Azji liczba osób narażonych na gorączkę denga stale wzrasta, w Afryce miliony osób zagrożone są malarią. Wzrost temperatur prawdopodobnie oznaczać będzie również wydłużenie sezonu na alergie.
Więcej
-
Osiągnięcie celu ONZ ograniczenia wzrostu temperatury jest prawie niemożliwe
2011-04-19Międzynarodowi negocjatorzy na zakończonej 8 kwietnia dotyczącej klimatu konferencji ONZ w Bangkoku wielokrotnie podkreślali poparcie dla celu utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2oC. Jednak opublikowane w ostatnim miesiącu wyniki uzyskane w kanadyjskim rządowym projekcie modelowania klimatu wskazują, że "jest nieprawdopodobne, żeby ocieplenie dało się ograniczyć do 2oC".
Więcej
-
Naukowcy rzucają światło na zależności między glebą leśną a podtlenkiem azotu
2011-04-19Emisje gazu cieplarnianego, jakim jest podtlenek azotu (N2O), zwiększyły się z powodu obecności reaktywnych związków azotowych pochodzących z transportu, przemysłu i rolnictwa – wskazują wyniki nowych badań naukowych. Zaprezentowane w czasopiśmie "Nature" wyniki badań pt. "Europejska ocena azotu" (ENA) ujawniają, że leśne emisje N2O pochodzące z gleby są co najmniej dwa razy wyższe od szacunków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Więcej
-
Ciepły Pacyfik podgrzewa Antarktydę
2011-04-14Ciepłe powietrze znad wód Pacyfiku w okolicach równika wznosi się falami do atmosfery i może powodować podnoszenie się temperatur na terenie Antarktydy Zachodniej zimą i wiosną – donoszą naukowcy z University of Washington na łamach magazynu "Nature Geoscience".
Więcej
-
Człowiek, dwutlenek węgla i klimat
2011-04-07Według naukowców nasz roczny udział w emisji CO2 to 4 proc., a całkowita zawartość antropogenicznego gazu w atmosferze to 30 proc. Nadal trwają spory, jak duży jest udział człowieka w zmianach klimatu, czy jest to wpływ znaczący i kiedy w ogóle się rozpoczął.
Więcej
-
UNEP zwraca uwagę na sadzę i ozon - nowy raport o ich wpływie na klimat już wkrótce
2011-03-28Sama redukcja emisji CO2 nie starczy, by zatrzymać wzrost globalnej temperatury na poziomie 2oC. Raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, który ma się ukazać za kilka miesięcy, przypomina, że szkodliwymi zanieczyszczeniami, nie bez wpływu na klimat, są także cząsteczki sadzy i troposferyczny ozon. Pod koniec lutego br. ukazało się podsumowanie dokumentu – „Integrated Assessment of Black Carbon and Tropospheric Ozone. Summary for Decision Makers”.
Więcej
-
Poznano zjawisko globalnego ocieplenia w starożytności
2011-03-24Rezultaty najnowszych badań sugerują, że w przeszłości okresy silnego globalnego ocieplenia występowały na Ziemi znacznie częściej, niż do tej pory uważano. Wyniki te opublikowano w czasopiśmie "Nature". Dowodzą one, że okresy ocieplenia były prawdopodobnie spowodowane uwalnianiem zasobów dwutlenku węgla (CO2) z głębi oceanicznych. Zbadanie tych okresów ocieplenia umożliwi naukowcom przewidywanie wpływu obecnych zmian klimatycznych na ekosystemy i wzorce cyrkulacji oceanów.
Więcej
-
Aerozol czarnego węgla i ozon wpływają na klimat
2011-03-18Na tempo i kierunek zmian klimatycznych wpływ ma nie tylko dwutlenek węgla. Istotne są także inne substancje np. aerozole czarnego węgla i ozon. Met Office, brytyjska instytucja badawcza zajmująca się modelowaniem klimatycznym, w swoich analizach uwzględnia różnorodne procesy zachodzące w systemie ziemskim. Ich zrozumienie może pomóc w zaplanowaniu odpowiedniej polityki mitygacyjnej.
Więcej
-
Wpływ czynników lokalnych na zmiany klimatyczne na Antarktydzie
2011-03-17Niemieccy naukowcy stawili czoła tradycyjnemu założeniu, że wahania temperatur na Antarktydzie wynikają głównie ze zmian klimatycznych zachodzących na półkuli północnej. Według nich dużą część wahań temperatur na tym kontynencie można wyjaśnić w równym stopniu lokalnymi zmianami klimatycznymi na półkuli południowej. Po przebadaniu rekonstrukcji temperatur w oparciu o rdzenie lodowe klimatolodzy przedstawili swoje odkrycia w czasopiśmie "Nature".
Więcej
-
Badania potwierdzają, że niższy poziom zanieczyszczenia przynosi znaczne korzyści zdrowotne i materialne
2011-03-10Jak wykazano w nowych badaniach, gdyby udało nam się obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza w europejskich miastach, odnieślibyśmy znaczne korzyści zdrowotne i finansowe. Wnioski płynące z projektu APHEKOM (''Wzmocnienie wiedzy i komunikacji w zakresie podejmowania decyzji w obszarze zanieczyszczenia powietrza i zdrowia w Europie'') potwierdzają, że oczyszczenie powietrza bardzo pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Więcej
-
Badania nad roślinnością: rośliny wydzielają mniej wilgoci niż dawniej
2011-03-09Rośliny emitują obecnie mniej wody do atmosfery niż 150 lat temu – dowodzi holendersko-amerykański zespół naukowców, który odkrył, że gęstość porów roślin zmniejszyła się przez ostatnie półtora wieku o około jedną trzecią. W oparciu o analizę gatunków powszechnie występujących na Florydzie naukowcy doszli do wniosku, że w reakcji na zwiększony poziom emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery wiele roślin zmniejsza swoją aktywność. Zmniejszenie ilości wody, jaką roślinność może wyemitować do atmosfery, może mieć dalekosiężne skutki dla obiegu słodkiej wody i dla klimatu.
Więcej
-
Arktyka w końcu XXI w.: tundra wycofa się na północ, wkroczą lasy
2011-03-08Do końca XXI wieku w arktycznych częściach Alaski, Kanady, Skandynawii czy Azji ubędzie od jednej trzeciej do niemal połowy dzisiejszej powierzchni tundry. Na jej miejscu wyrosną lasy iglaste i mieszane. Prawdopodobne zmiany w arktycznej przyrodzie, związane z ociepleniem, opisują naukowcy na łamach pisma "Climate Dynamics".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności