- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Powstrzymanie wzrostu temperatur wymaga całkowitej eliminacji emisji CO2 do końca wieku
2009-11-25Emisje dwutlenku węgla musiałyby być wyeliminowane całkowicie do końca tego wieku, aby powstrzymać wzrost temperatur powyżej 2 stopni Celsjusza - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Nature".
Więcej
-
Lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej
2009-11-22Jak wynika z obserwacji satelitarnych oraz symulacji komputerowych, lód na Grenlandii topnieje coraz szybciej - alarmują naukowcy na łamach pisma "Science". O ich badaniach informuje internetowy serwis Eurek Alert.
Więcej
-
Naukowcy: niepokój budzą nie zmiany klimatu, tylko ich szybkość
2009-11-21Zmiany klimatu to jedno z zagadnień, które stało się w XX i w XXI w. przedmiotem specjalnej troski na arenie międzynarodowej - ocenili uczestnicy konferencji "Zmiany klimatu a społeczeństwo". Szczególne zaniepokojenie budzą - ich zdaniem - nie same zmiany klimatu, które są zjawiskiem naturalnym, ale szybkość z jaką klimat się zmienia.
Więcej
-
Lasy borealne Kanady wielkim "akumulatorem" czystego węgla
2009-11-20Borealne lasy Kanady (tajga), rosnące między 50 a 70 równoleżnikiem - od Nowej Fundlandii do Yukonu, są wielkim i bardzo ważnym z punktu widzenia ekologii "akumulatorem" czystego chemicznie węgla. Ocenę taką przedstawiła grupa naukowców kanadyjskich i amerykańskich w opublikowanym w Ottawie raporcie pt. "Węgiel, o którym zapomina świat".
Więcej
-
Misie koala mogą wyginąć w ciągu 30 lat
2009-11-18Australijska organizacja obrońców przyrody ostrzega, że misie koala mogą wyginąć w ciągu 30 lat. Koalom zagrażają zmiany klimatu, nadmierny rozwój gospodarczy i choroby – pisze brytyjski dziennik "The Sun".
Więcej
-
Ochrona środowiska: Utrzymanie zdrowych ekosystemów jest ekonomicznie uzasadnione i niezbędne dla kontroli zmian klimatu, mówi komisarz Dimas
2009-11-17Unijny komisarz ds. środowiska Stavros Dimas podkreśli znaczenie wyceny korzyści czerpanych z natury dla jej lepszej ochrony. Środowisko dostarcza nam za darmo wielu usług – od regulacji wody po ochronę przeciwpowodziową czy składowanie dwutlenku węgla. Wzrost wywieranej na ekosystemy na całym świecie presji powoduje, że wiele z tych usług jest obecnie zagrożonych...
Więcej
-
W obliczu zmieniającego się klimatu
2009-11-16Ocieplenie, podnoszący się poziom wód, topniejące lodowce, pożary, powodzie i susze to tylko niektóre ze zmian wywołanych przez zmiany klimatyczne. Nawet gdyby świat zaprzestał jutro emisji gazów cieplarnianych, klimat zmieniałby się przez najbliższe dziesięciolecia. W kwietniu Komisja opublikowała propozycje dotyczące całościowej strategii przygotowującej Unię Europejską do działań w obliczu zmian klimatycznych.
Więcej
-
Polscy naukowcy na Spitsbergenie badali skutki ocieplania klimatu
2009-11-13Zespół 11 pracowników i studentów z Uniwersytetu Gdańskiego, kierowany przez prof. Lecha Stempniewicza z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, wziął udział w międzynarodowych pracach terenowych na Spitsbergenie.
Więcej
-
Aerozole sprawiają, że metan staje się potężniejszy
2009-11-12Globalne ocieplenie postępuje najszybciej, gdy dochodzi do mieszania się metanu z aerozolami - atmosferycznymi cząsteczkami jak: pył, sól morska, siarczany i węgiel - uważa Drew Shindell z należącego do NASA Instytutu Goddarda w Nowym Jorku, który przeprowadził serię symulacji komputerowych potwierdzających tę tezę - informuje pismo "Science".
Więcej
-
Naukowcy przewidują potężne lodowcowe powodzie
2009-11-12Istnieje groźba powodzi, które mogą zalać część Europy. Ich siła i wielkość jest porównywana z wylewami na Amazonce. Naukowcy alarmują, że mogą one wystąpić w ciągu najbliższych dziesięcioleci - podaje internetowy serwis "Physorg".
Więcej
-
Drugie co do wielkości jezioro w Chinach skurczyło się o 2/3
2009-11-06Drugie co do wielkości słodkie jezioro Chin, Dongting Hu, skurczyło się w ciągu 30 dni prawie o 2/3 - informuje agencja Xinhua, powołując się na meteorologów.
Więcej
-
Zanikają śniegi Kilimandżaro
2009-11-05Legendarne wieczne śniegi Kilimandżaro (szczyt w Tanzanii, przy granicy z Kenią) mogą wkrótce pozostać tylko wspomnieniem i tytułem powieści Ernesta Hemingwaya - wynika z badań dowodzących ocieplania się klimatu Ziemi.
Więcej
-
Europejski satelita będzie monitorował zmiany klimatu
2009-11-03Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściła w poniedziałek na orbicie satelitę, którego zadaniem będzie monitorowanie zmian klimatycznych.
Więcej
-
Międzynarodowe Zarządzanie Środowiskiem - Spotkanie w Rzymie
2009-11-02W dniach od 28 do 29 października w Rzymie odbyło się drugie spotkanie wysokiego szczebla Grupy Konsultacyjnej ds. Międzynarodowego Zarządzania Środowiskiem. Polskę reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski.
Więcej
-
Naukowcy amerykańscy : w Arktyce trwa topnienie lodów
2009-10-29W Arktyce trwa intensywne topnienie lodów, spowodowane globalnymi zmianami klimatycznymi - informuje ogłoszony w Waszyngtonie raport Krajowej Agencji Badania Oceanów i Atmosfery (KABOA).
Więcej
-
Hodowla zwierząt - problem pominięty w rozmowach klimatycznych
2009-10-28Gazy cieplarniane, pochodzące z cyklu życia i łańcucha pokarmowego zwierząt hodowanych w celach gospodarczych powodują 51% rocznej emisji spowodowanej przez ludzi i dlatego należy im nadać większe znaczenie w globalnych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi - twierdzą eksperci World Bank Group.
Więcej
-
Mapa Świata + 4°C
2009-10-28Podczas otwarcia wystawy poświęconej zmianom klimatu, w londyńskim Muzeum Nauki zaprezentowana została nowa mapa, ilustrująca potencjalne skutki zmian klimatu, związane ze wzrostem globalnej temperatury o 4 stopnie Celsjusza.
Więcej
-
Nowy dowód na to, że ocieplenie klimatu to efekt działań człowieka
2009-10-28Ocieplenie klimatu obserwowane od połowy dwudziestego wieku różni się od prehistorycznych zjawisk tego typu - uważają naukowcy z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Kolorado.
Więcej
-
Symulacja erozji dna morskiego wokół Australii w reakcji na zmiany klimatu
2009-10-27Szybko postępująca erozja dna morskiego oraz zmiany wzrostu rafy koralowej to główne zagrożenia dna morskiego otaczającego Australię, wywołane zmianami klimatycznymi - uważają naukowcy z prowadzący badania dla Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).
Więcej
-
Powstała symulacja do prognozowania przerw w dostawach prądu wywołanych huraganami
2009-10-27Badacze z uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i uniwersytetu Texas A&M znaleźli sposób na precyzyjną lokalizację awarii mocy wywołanych huraganami. Korzystali oni z danych zgromadzonych podczas huraganu Katrina oraz czterech innych burz - podano w informacji prasowej uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności