- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Azjatyckie zanieczyszczenia opóźniają ocieplanie się klimatu
2010-02-25Szare wypełnione siarką niebo nad niektórymi częściami Azji ma swoją jasną stronę – odbija promieniowanie słoneczne, wpływając w ten sposób na temperatury. Naukowcy badają jak i gdzie zanieczyszczenia z elektrowni mogą czasowo równoważyć efekt cieplarniany, będący skutkiem emisji dwutlenku węgla – informuje pismo "Nature".
Więcej
-
Budowanie potęgi gospodarczej Chin szkodliwe dla środowiska naturalnego
2010-02-24Pierwsze w historii Chin badania dotyczące poziomu zanieczyszczenia ujawniły, że bezprecedensowy wzrost gospodarczy, jakiego ten kraj był świadkiem w ciągu ostatnich kilkunastu lat, został okupiony równie spektakularnym zanieczyszczeniem środowiska.
Więcej
-
Karpaty w cieniu Alp
2010-02-17Sporo jest opracowań na temat relacji turystyki i zmian klimatycznych. W zależności od autora publikacji lub instytucji, która ją wydaje, prezentowane poglądy ilustrowane są przykładami z różnych regionów świata, przede wszystkim znanych i atrakcyjnych turystycznie.
Więcej
-
Produkcja mięsa przyśpiesza proces globalnego ocieplenia
2010-02-16Wyprodukowanie 1 kg wołowiny prowadzi do emisji większej ilości gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla oraz innych substancji trujących, niż wydziela samochód podczas nieprzerwanej jazdy przez dwie godziny czy podczas wyprodukowania wystarczającej ilości energii, aby 100 watowa żarówka paliła się przez około 20 dni. Jest to jeden z wniosków, jakie powstały w wyniku badań naukowców pracujących w Narodowym Instytucie Nauk Rolnych w japońskiej Tsukubie.
Więcej
-
Prognostyk: Punkt zwrotny zmian klimatycznych może nadejść bez ostrzeżenia
2010-02-16Czołowy prognostyk Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis ostrzega, że znacznie trudniej jest, niż dotychczas sądzono, przewidzieć kiedy nastąpią drastyczne zmiany w naturalnym systemie Ziemi. To niepokojące odkrycie dla naukowców próbujących zidentyfikować punkty zwrotne, które mogłyby popchnąć zmiany klimatyczne w kierunku nieodwracalnej globalnej katastrofy.
Więcej
-
Sezon topnienia w Arktyce coraz dłuższy
2010-02-12Nowe badanie prowadzone pod kierownictwem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wykazało, że sezon topnienia lodu w Arktyce wydłużył się średnio o 20 dni w ciągu 28 lat, czyli o 6,4 dnia na dekadę.
Więcej
-
Globalna bzdura o globalnym spisku - tekst Prof. Zbigniewa W. Kundzewicza
2010-02-11Naukowcy badający zmiany klimatu muszą zmagać się z brutalnymi często atakami osób zwalczających teorię globalnego ocieplenia. Wszędzie węszy się przekręty i korzyści finansowe.
Więcej
-
Zaśnieżony stożek góry Fudżi może wkrótce zazielenić się
2010-02-02Śnieżnobiały wierzchołek legendarnej góry Fudżi w następstwie globalnego ocieplenia może wkrótce się zazielenić. Do takiego wniosku doszli naukowcy japońscy w wyniku wieloletniej obserwacji sytuacji ekologicznej na najwyższym w kraju szczycie górskim, uważanym za symbol i dumę narodową Japonii.
Więcej
-
Zanik dziury ozonowej powodem wzrostu ocieplenia na półkuli południowej
2010-01-29Dziura ozonowa regularnie się zmniejsza, ale jej zanik powoduje rozszerzanie się ocieplenia na półkuli południowej, ustalili naukowcy z Uniwersytetu Leeds – podaje internetowy serwis "EurekAlert".
Więcej
-
Ameryka "importuje" zanieczyszczenia z Azji
2010-01-27Azja może eksportować do USA coś więcej niż tylko towary - przypuszczają naukowcy. Ośrodki przemysłowe w regionie wydają się przesyłać szkodliwy ozon w kierunku Ameryki Północnej - podaje internetowy serwis "New Scientist". Badanie, na podstawie którego naukowcy wysnuli tę tezę, musi być jeszcze potwierdzone.
Więcej
-
Błąd w wyliczeniach nie podważa tezy o globalnym ociepleniu i wpływie człowieka na zmiany klimatu
2010-01-25Został popełniony błąd w zapewnieniach, że himalajskie lodowce mogą zniknąć do 2035 roku, przyznał wiceprezes Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), organizacji powołanej do oceny ryzyka związanego z wpływem człowieka na zmianę klimatu – podaje serwis BBC.
Więcej
-
Największy lodowiec Antarktyki przekroczył punkt krytyczny topnienia
2010-01-22Na podstawie symulacji komputerowych glacjolodzy stwierdzili, że największy lodowiec Antarktyki przekroczył punkt krytyczny topnienia. Po utracie coraz większych ilości lodu w minionym dwudziestoleciu obecnie lodowcowi grozi katastrofa, która może doprowadzić do podniesienia poziomu mórz o 24 centymetry – podaje internetowy serwis "Newscientist".
Więcej
-
Naukowcy: ograniczenie emisji gazów wymaga powszechnej mobilizacji
2010-01-22Powołując się na symulacje komputerowe naukowcy alarmują, że zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. wymaga powszechnej mobilizacji, w przeciwnym razie radykalnie zmienią się zasady globalnego rozwoju – informuje pismo "Nature".
Więcej
-
Co możemy zrobić dla ochrony klimatu?
2010-01-21Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery to jeden z priorytetów europejskiej polityki energetycznej w dążeniu do spowolnienia globalnego ocieplenia klimatu.
Więcej
-
Na półkuli południowej rok 2009 najgorętszy od lat
2010-01-20Z danych amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wynika, że rok 2009 był najgorętszym w południowej hemisferze - informuje pismo "Science".
Więcej
-
Niedźwiedzie polarne migrują
2010-01-19Niedźwiedzie zmieniają dotychczasowe środowisko, w którym żyją, w odpowiedzi na zmniejszającą się dostępność lodu morskiego w południowej części Morza Beauforta – wykazały długoterminowe badania.
Więcej
-
Śląscy naukowcy zbadają, jak zasilać domy energią odnawialną
2010-01-19Jakimi metodami, gdzie i jakim kosztem można budować domy, kompleksy mieszkalne i biurowce, zasilane przede wszystkim energią ze słońca, wiatru, wody i powietrza - odpowiedzi na te pytania mają dać wyniki badań śląskich naukowców.
Więcej
-
W Melbourne najgorętsza noc od 108 lat
2010-01-19Mieszkańcy australijskiego miasta Melbourne doświadczyli najgorętszej nocy od 1902 roku, z temperaturą sięgającą 34 stopnie Celsjusza - poinformowali meteorolodzy agencję AFP.
Więcej
-
Południowe wiatry pomagają ukryć na Ziemi dwutlenek węgla
2010-01-18Naukowcy, wykorzystując nowoczesne technologie komputerowe, po raz pierwszy opisali sposób, w jaki Ocean Południowy pochłania z powietrza dwutlenek węgla i przenosi go w głębiny morskie na duże odległości od Antarktyki. Odkrycie dostarczy klimatologom pełniejszych informacji pozwalających zrozumieć ten element obiegu gazu na Ziemi.
Więcej
-
Poziom wody w Cieśninie Beringa zmienia klimat
2010-01-15Cieśnina Beringa, 80 kilometrowy przesmyk między Rosją i Alaską może istotnie wpływać na klimat półkuli północnej - ustalili naukowcy. Są oni w stanie wykazać jak, wydawałoby się, niewielkie zmiany czynników mogą oddziaływać na globalne kształtowanie klimatu - informuje pismo "Science".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności