- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Musimy skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu – twierdzą przedstawiciele środowisk medycznych (13452)
2011-10-26Drukuj
Trzeba powstrzymać powstawanie nowych elektrowni węglowych, a działające instalacje zamykać jako najbardziej szkodliwe dla zdrowia – czytamy w oświadczeniu opublikowanym po konferencji poświęconej wpływom zmian klimatu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, która odbyła się 17 października 2011 roku w Londynie.
Międzynarodowe spotkanie lekarzy, farmaceutów, naukowców i innych ludzi związanych z branżą medyczną odbyło się pod hasłem "Perspektywy zmian klimatu dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa". Podczas niego wypracowane zostało wspólne stanowisko wielu organizacji zajmujących się zdrowiem człowieka – apel do rządzących o pilne działania w celu ochrony klimatu.
Zmiany klimatu stanowią poważne, bezpośrednie i rosnące zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi na całym świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Przyczyniają się do występowania częstszych i bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Podnoszenie się poziomu mórz, powodzie i susze powodują utratę domów przez wielu ludzi oraz problemy z zaopatrzeniem w żywność i wodę, co zagraża ich zdrowiu i życiu. Wywołuje to konflikty wewnątrzpaństwowe i ponadnarodowe, a środki przeznaczane na pomoc humanitarną muszą być coraz większe.
Nie zawsze adaptacja do zmian klimatu będzie łatwa, jej ekonomiczne koszty mogą okazać się ogromne. Mówi się wręcz o masowych migracjach ludności, spowodowanych katastrofami klimatycznymi i konfliktami przez nich wywołanymi. To z kolei może zagrażać światowemu bezpieczeństwu. Taniej będzie, jak ma to miejsce w przypadku chorób w medycynie, zapobiegać zmianom klimatu – stwierdzają zgromadzeni na londyńskiej konferencji.
Działania podjęte w tym celu, według autorów dokumentu, przyniosą znaczne korzyści zdrowotne. Czyste sposoby generacji energii poprawią jakość powietrza, a zmiana zachodniego stylu życia i przemieszczanie się pieszo lub rowerem zmniejszy częstość występowania chorób serca, otyłości, cukrzycy, raka piersi, udarów mózgu, demencji i depresji. Odpowiednia polityka klimatyczna jest w stanie zapobiec przedwczesnym zgonom i niepełnosprawności setek milionów ludzi na całym świecie.
W deklaracji przywołano wnioski raportu HEAL i HCWHE Acting Now for better health: A 30% reduction target for EU climate policy z września 2010 roku: mniejsze uzależnienie od węgla i redukcja emisji gazów cieplarnianych przez Unię Europejską o 30% w 2020 roku, względem roku 1990, pozwoliłyby zaoszczędzić ponad 80 mld euro rocznie na kosztach opieki zdrowotnej. (Więcej o tym dokumencie w artykule ChronmyKlimat.pl Redukcja emisji CO2 to wielomiliardowe oszczędności na zdrowiu.)
Oprócz podkreślenia konieczności przejścia na wyższe cele redukcyjne zarówno przez UE, jak i inne państwa, autorzy pokonferencyjnej deklaracji nakłaniają kraje rozwijające się do identyfikowania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, łagodzenia ich i adaptacji do nich. Apelują też do wszystkich rządzących o wyłączanie elektrowni węglowych i przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną. Nalegają jednocześnie, aby strony Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu podczas spotkania w Durbanie podpisały umowę o redukcji emisji i zobowiązały się prawnie do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 2oC, jak uzgodniono to wcześniej w Kopenhadze i Cancun.
Przedstawiciele środowisk medycznych apelują także do rządów państw o uwzględnienie oświadczenia przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ z 20 lipca 2011 roku o potencjalnym wpływie zmian klimatu na bezpieczeństwo w ich krótko- i długoterminowych planach dotyczących bezpieczeństwa.
Pod stanowiskiem podpisało się blisko 200 uczestników londyńskiej konferencji, m.in. dr Fiona Godlee – redaktor naczelna "British Medical Journal", dr Richard Horton – redaktor "The Lancet" oraz dr Hamish Meldrum – przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego.
Pełną treść deklaracji (w jęz. ang) oraz listę sygnatariuszy można znaleźć na stronie: climatechange.bmj.com/statement.
Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl
Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności