- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Liderzy partii robią pierwszy krok w kierunku czystej energii (13327)
2011-10-04Drukuj
Polska — Tusk, Kaczyński, Napieralski i Palikot odpowiadają na postulaty Greenpeace.
Podczas konferencji prasowej premiera, która odbyła się 1 października pod Urzędem Rady Ministrów, doszło do krótkiej debaty Tusk kontra Kaczyński. Pod nieobecność prawdziwego prezesa Kaczyńskiego, w jego roli wystąpił Iwo Łoś z Greenpeace, w masce lidera PiS. Zaapelował do premiera, aby ten podjął jeszcze większe zobowiązania ws. czystej energii, niż to, co obiecał prezes Kaczyński, który po akcji Greenpeace 2 tygodnie temu zadeklarował stworzenie stanowiska pełnomocnika ds. energii odnawialnej, jeśli zostanie premierem.
W wyniku akcji premier Tusk zaprosił przedstawicieli Greenpeace do Tuskobusu. Rezultatem rozmowy jest obietnica, że w przypadku pozostania na stanowisku stworzy on nowe ministerstwo, odpowiedzialne za energię w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu.
"Jeśli podstawowym zadaniem nowego ministerstwa byłoby przeprowadzenie Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej i jeśli będzie ono autentycznie niezależne od największych koncernów energetycznych, to jego powstanie ma sens. To jednak tylko pierwszy krok. Samo ministerstwo nie czyni wiosny. Zapewnienie Polsce prawdziwego bezpieczeństwa energetycznego, niższych rachunków i trwałych miejsc pracy w sektorze zielonej energii powinno stać się priorytetem premiera, ktokolwiek nim zostanie", powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.
Także dziś, podczas konferencji prasowej w Gdańsku Grzegorz Napieralski odniósł się do kampanii Greenpeace. Wyraźnie powiedział, że decyzja o budowie elektrowni atomowej została podjęta bez udziału społeczeństwa oraz, że „można szukać innych rozwiązań". Wskazał tu rozbudowę energetyki rozproszonej opartej na odnawialnych źródłach energii. Wezwał też do poważnej debaty w sprawie przyszłości energetyki w Polsce.
"Lider SLD poszedł dalej niż premier Tusk. Rozumie, że w sytuacji kryzysu nie ma nieograniczonych środków i trzeba wybierać – albo atom albo energia odnawialna. Taka postawa świadczy o większym zrozumieniu realiów gospodarczych i energetycznych", skomentował Muskat.
Z kolei Janusz Palikot na konferencji prasowej zorganizowanej przedwczoraj w Warszawie zaprezentował tzw. piąty filar nowoczesnego państwa – "państwo ekologiczne". W wystąpieniu odniósł się bezpośrednio do postulatów Greenpeace, między innymi poparł propozycję przeznaczenia 100% dochodów z aukcji uprawnieniami do emisji CO2 na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii.
"Im bardziej konkretna jest obietnica ze strony lidera partii, tym łatwiej jest domagać się jej wypełnienia. Janusz Palikot pokazał, że ekologia jest dla niego jednym z podstawowych filarów rządzenia i że nie boi podpisać się pod konkretnymi zobowiązaniami. Przeznaczenie tych funduszy na wsparcie energii z wiatru, słońca, biomasy czy geotermii zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz ilość nowych i trwałych miejsc pracy", powiedział Muskat.
Rzeczpospolita podała, że sektor energetyczny zapłacił w tym roku rekordowe kary za zbyt małą produkcję prądu z odnawialnych źródeł. Greenpeace będzie dalej kontynuować swoje działania, których celem jest zmiana tej sytuacji i wprowadzenie Polski na ścieżkę rewolucji energetycznej, śladem innych krajów Europy i świata.
Główne postulaty Greenpeace to wprowadzenie szeregu rozwiązań legislacyjnych w tym ulg podatkowych dla inwestujących w odnawialne źródła energii (OZE), programu ograniczenia marnotrawstwa energii i zwiększenia efektywności energetycznej, decentralizacji systemu energetycznego, stworzenia inteligentnych sieci przesyłowych, uchwalenie ustawy o OZE.
***
Greenpeace wraz z portalem www.wyborcza.pl uruchomił specjalną stronę internetową – www.MyOdnawialni.pl. Można na niej dowiedzieć się więcej o kwestiach związanych z energią, znaleźć porady jak ograniczyć rachunki za prąd, a przede wszystkim zaapelować do polityków by nie ignorowali problemu przyszłości polskiej energii, a co za tym idzie przyszłości Polaków.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności