- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Koronawirus - test na minimum mobilności
2020-03-25
Wojciech Szymalski
Środowiska ekologiczne wiele razy podnosiły, że aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń z transportu, trzeba ograniczyć ruch drogowy. Ograniczenia związane z koronawirusem w tygodniu od 16 do 20 marca 2020 pokazały o ile w miarę bezpiecznie dla jakości życia można ograniczyć ruch drogowy w miastach. Jak to wyglądało w Warszawie i innych miastach Polski?
Więcej
-
Mimo koronawirusa programy Mój prąd i Czyste powietrze cieszą się powodzeniem
2020-03-24Mimo epidemii koronawirusa programy: promocji fotowoltaiki "Mój Prąd", a także antysmogowy "Czyste Powietrze" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, wnioski o dotacje wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy - wynika z informacji narodowego funduszu.
Więcej
-
Efekt koronawirusa – czy niższe emisje da się utrzymać?
2020-03-24
Wojciech Szymalski
Świat nauki donosi, że epidemia koronawirusa przyniosła radykalne efekty w poprawie stanu środowiska. Nie jest jednak pewne, czy po zakończeniu epidemii nadal będzie się z czego cieszyć. Pakiety ratunkowe mogą przywrócić gospodarkę na stare węglowe tory.
Więcej
-
Miasto i przemysł we współpracy w celu ratowania ubrań przed składowaniem
2020-03-23To studium przypadku działa jako punkt odniesienia dla decydentów miejskich na temat zamkniętej cyrkularnej gospodarki. Wykorzystuje możliwości w trzech kluczowych systemach miejskich - budynkach, mobilności i produktach - i analizuje, w jaki sposób rządy miast mogą umożliwić przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Więcej
-
Przyspieszenie w celu zmniejszenia emisji
2020-03-23Szacunki pokazują, że światowa produkcja obuwia osiągnęła 24,2 mld par w 2018 r., co oznacza wzrost o 2,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. To może być dobra wiadomość dla światowej gospodarki, ale to środowisko cierpi z powodu tej masowej produkcji. Projekt LIFE GreenShoes4All mierzy wpływ produktów obuwniczych na środowisko, aby pomóc producentom zmniejszyć ich odpady i emisje.
Więcej
-
Co grozi komunikacji miejskiej – koronawirus czy politycy?
2020-03-23
Wojciech Szymalski
Epidemia koronawirusa silnie uderzyła w usługi komunikacji zbiorowej w Europie i nie tylko. Najbardziej oberwały linie lotnicze, ale i komunikacja zbiorowa w miastach też ma pod górkę. Niestety za nieostrożną propagandę wzięli się także politycy. Już ratują linie lotnicze, a komunikację miejską…
Więcej
-
Wykorzystanie wody o obiegu zamkniętym w ramach polityki UE
2020-03-20Woda to złożony system. Rzeki są międzynarodowe, chmury i wody gruntowe nie uwzględniają granic państwowych, każda kropla łączy się z całością. Właśnie dlatego Unia Europejska bardzo potrzebuje wspólnych i spójnych regulacji dotyczących gospodarki wodnej.
Więcej
-
Wrażliwe miasta: zagrożenia klimatyczne w gospodarce wodnej
2020-03-20Większość obywateli europejskich jest świadoma zmian klimatu i martwi się nimi. Ale co dzieje się dokładnie w aspekcie globalnym i co to oznacza dla europejskich miast? Czy możemy zidentyfikować wpływ na środowisko miejskie? Po pierwsze, jakie są podstawowe i niezbędne reakcje adaptacji?
Więcej
-
Tarnowo - Młyn nad starą Regą
2020-03-20W kontekście Światowego Dnia Wody, warto zobaczyć jak w Tarnowie w Młynie nad Starą Regą, działa turbina wodna. Odnawialne źródła energii w województwie zachodniopomorskim - Młyn nad Starą Regą w Tarnowie. O instalacji fotowoltaicznej na dachach gospodarstwa, pompie ciepła oraz turbinie wodnej, opowiadał właściciel, w ramach szkolenia zorganizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w dniu 28 listopada 2019 roku.
-
Elektromobilność – za jaką cenę?
2020-03-19
Wojciech Szymalski
Elektromobilność jest obecnie najbardziej zauważalnym trendem w sektorze transportu. Przejście na samochody elektryczne deklarują rządy, samorządy, a także koncerny motoryzacyjne. Instytut Ochrony Środowiska zbadał, ile ten trend może nasz kosztować oraz czy ograniczy emisje?
Więcej
-
Fotowoltaika i energetyka wiatrowa to dwa najszybciej rozwijające się w Polsce sektory OZE
2020-03-19Obecnie fotowoltaika i energetyka wiatrowa to dwa segmenty odnawialnych źródeł energii, które notują najszybszą dynamikę rozwoju, choć w dalszej perspektywie istotny udział w miksie mogą zyskać biogazownie i biopaliwa, których potencjał pozostaje wciąż niewykorzystany.
Więcej
-
Coraz więcej firm w Polsce przestawia się na odnawialne źródła energii.
2020-03-18Choć coraz większa liczba firm przestawia się w Polsce na energię z odnawialnych źródeł, to muszą się one mierzyć z licznymi wyzwaniami. Dostęp do OZE na polskim rynku nadal jest ograniczony, a cena zielonej energii wyższa.
Więcej
-
Luksemburg - pierwsze Państwo z darmowym transpotem publicznym
2020-03-18
euractiv.com, Europejska Federacja Pasażerów
Pod koniec lutego 2020 Luksemburg zlikwidował opłaty za pociągi, tramwaje i autobusy. Według rządu taki ruch ma na celu walkę z zatłoczeniem dróg i zanieczyszczeniem, a także wspieranie osób o niskich dochodach.
Więcej
-
Obszary Natura 2000
2020-03-18
Sylwia Szaniawska
Od zarania dziejów człowiek wykorzystywał naturę na swoją korzyść. Zmieniło to diametralnie wygląd naszej planety oraz w pewniej mierze sposób w jaki poszczególne ekosystemy funkcjonują. Dziką naturę w pełni jej majestatu możemy jeszcze zaobserwować. Zawdzięczamy to m.in. obszarom objętym patronatem Natura 2000, Nadal się zastanawiasz, gdzie spędzić urlop?
Więcej
-
Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna
2020-03-17W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
Więcej
-
Kosztowne pomyłki w segregacji
2020-03-17Rośnie ilość odpadów wielkogabarytowych, których pozbywają się mieszkańcy Katowic. Miasto podkreśla, że popełniane przy tym błędy, np. traktowanie jako odpadu wielkogabarytowego sprzętu AGD, oznaczają znaczne koszty dla miejskiej spółki.
Więcej
-
Greenpeace i PGE zgodne z sprawie energii?
2020-03-17
PGE
Happening Greenpeace z kandydaturą dyrektora programowego organizacji na prezesa PGE przyniósł niespodziewany skutek. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Pawłem Szypulskim, dyrektorem programowym Greenpeace Polska. Do spotkania doszło po konferencji prasowej zorganizowanej przez Greenpeace przed siedzibą PGE w Warszawie.
Więcej
-
Rozwiązania dot. działań organizacji proekologicznych zostaną doprecyzowane
2020-03-16Powołałem grupę roboczą, która wypracuje rozwiązania ustawowe doprecyzowujące zasady jawności działania organizacji proekologicznych - powiedział minister środowiska Michał Woś. Dodał, że ma to zaradzić nieuczciwemu wykorzystywaniu narzędzia lobbingu.
Więcej
-
60 mln euro na projekt farmy wiatrowej w Polsce
2020-03-16Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy 60 mln euro litewskiej firmie Ignitis Group na projekt farmy wiatrowej na Pomorzu - poinformował EBI. Inwestycja, która ma ruszyć wiosną 2021 r., ma docelowo dostarczać energię do ok. 75 tys. gospodarstw domowych.
Więcej
-
Zmieniamy sposób produkcji i konsumpcji: nowy plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym
2020-03-13Zmieniamy sposób produkcji i konsumpcji: nowy plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym wskazuje drogę do neutralnej dla klimatu, konkurencyjnej gospodarki uprawnionych konsumentów.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności