- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Lotnictwo cywilne w EU ETS
2011-03-17Emisje z lotnictwa do 2008 roku podwoiły się względem roku 1990 i obecnie stanowią ok. 3 proc. całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Według prognoz do roku 2020 ruch pasażerski zwiększy się dwukrotnie. Branża lotnicza, w tym Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) dąży do ograniczenia wzrastających emisji w tym sektorze. W przyszłym roku lotnictwo cywilne zostanie włączone do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.
Więcej
-
Van Baalen o Japonii: Nikt nie wie, jak to się skończy
2011-03-16UE powinna udostępnić Japonii swoich ekspertów od energii jądrowej – uważa holenderski deputowany Hans van Baalen (Liberałowie), przewodniczący delegacji PE-Japonia. "Japończycy poradzą sobie z trzęsieniem ziemi i tsunami. Możemy mieć jednak tylko nadzieję, że opanują zagrożenie nuklearne" – dodał podkreślając, że skala tragedii w wymiarze humanitarnym jest niewyobrażalna. "Liczba ofiar rośnie z godziny na godzinę. A co najgorsze nikt nie wie, jak to się skończy" – mówił van Baalen.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak i premier Peeters o unijnych priorytetach
2011-03-16Polsko-belgijska współpraca gospodarcza, nasze przywództwo w Radzie UE oraz unijne bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz premiera Flandrii (regionu federalnego w Belgii) Krisa Peetersa. Spotkanie odbyło się 7 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Znikające lasy
2011-03-16Musimy zacząć dbać o lasy – apeluje w swoim sprawozdaniu grecki deputowany Kriton Arsenis (Sojusz Socjalistów i Demokratów). Europejskie lasy wymierają z powodu ocieplenia klimatu. Wyniszczają je pożary, susze czy szkodniki. Sprawozdanie na temat Zielonej Księgi opracowanej przez Komisję Europejską w tej sprawie będzie głosowane w Komisji Ochrony Środowiska PE w środę (16 marca).
Więcej
-
Europejscy ministrowie środowiska: solidarni wobec kataklizmu w Japonii
2011-03-16Zeszłotygodniowe trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię stały się jednym z bieżących tematów pierwszej w tym roku Rady UE ds. Środowiska. Europa gotowa jest nieść Japonii niezbędną pomoc w radzeniu sobie ze skutkami kataklizmu, w tym ekologicznymi. Ministrowie podejmowali także decyzje dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, kierunków polityki klimatycznej w kontekście globalnych negocjacji i GMO. W obradach w Brukseli wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody.
Więcej
-
Seminarium ERRA w Warszawie
2011-03-16W dniach 3-4 marca 2011 roku w Warszawie 25 przedstawicieli regulatorów z Armenii, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Kazachstanu i Azerbejdżanu uczestniczyło w seminarium organizowanym przez ERRA (Regionalne Stowarzyszenie Regulatorów Energetyki). Spotkanie odbywało się w ramach programu INOGATE. Tematem seminarium była polityka regulacyjna na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego. Organizację seminarium wspierał Urząd Regulacji Energetyki.
Więcej
-
Almada laureatem nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010
2011-03-16Portugalskie miasto Almada jest laureatem nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010. W opinii niezależnego zespołu ekspertów ds. mobilności Almada podjęła w czasie Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010 najskuteczniejsze działania, by wspierać alternatywne środki transportu inne niż samochód oraz by podkreślać pozytywny wpływ tych środków na zdrowie publiczne i środowisko. Kolejne miejsca zajęły hiszpańskie miasto Murcia i stolica Łotwy Ryga. Uroczystego wręczenia nagród dokonał dnia 14 marca 2011 r. w Brukseli komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik.
Więcej
-
Kredyt Eko Energia, czyli Millennium uruchamia PolSEFF
2011-03-15Firmy zainteresowane udziałem w programie PolSEFF będą mogły wziąć udział w jednym z bezpłatnych szkoleń organizowanych w największych miastach Polski. Finansowanie w ramach PolSEFF jest już dostępne w banku Millennium.
Więcej
-
Bezpieczna elektrownia atomowa? Nie ma takiej!
2011-03-15Greenpeace łączy się w bólu z bliskimi ofiar trzęsień ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię. Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie doniesieniami o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą awaria reaktora w elektrowni atomowej Fukushima, gdzie doszło do niekontrolowanego wybuchu i skażenia radioaktywnego.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska na rzecz ochrony klimatu. Odpowiedzialna polityka ochrony klimatu
2011-03-15Brak analizy skutków głębokich redukcji emisji gazów cieplarnianych dla poszczególnych państw członkowskich oraz mało realistyczna wizja niemal całkowitej eliminacji emisji z sektora elektroenergetycznego – to pierwsze komentarze do opublikowanej przez Komisję Europejską mapy drogowej przejścia do konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej we Wspólnocie w 2050 r. Ekologiczne, ekonomiczne i społeczne konsekwencje tych działań będą różne dla poszczególnych krajów, a obciążenia nierówno rozłożone – sygnalizuje Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Potrzebujemy odpowiedzialnej polityki ochrony klimatu – dodaje.
Więcej
-
Bezpieczna elektrownia atomowa? Nie ma takiej!
2011-03-15Greenpeace łączy się w bólu z bliskimi ofiar trzęsień ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię. Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie doniesieniami o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą awaria reaktora w elektrowni atomowej Fukushima, gdzie doszło do niekontrolowanego wybuchu i skażenia radioaktywnego.
Więcej
-
Relacja z panelu dyskusyjnego "Od zmian klimatu przez odpowiedzialny biznes do zrównoważonego rozwoju"
2011-03-1525 lutego 2011 roku Fundacja Aeris Futuro obchodziła 5. rocznicę założenia. Z tej okazji przygotowano panel dyskusyjny z udziałem osób, które współpracują z Fundacją od początku jej istnienia. Gośćmi panelu byli Łukasz Makuch – współzałożyciel fundacji i specjalista ds. CSR, Marta Śmigrowska – ekspertka Koalicji Klimatycznej oraz Andrzej Wójcik – koordynator projektu „Zielone Kielce”, a także autor filmów i programów promujących odpowiedzialną konsumpcję.
Więcej
-
Prawa do emisji za pojazdy elektryczne, czyli jak Estonia promuje pojazdy ekologiczne
2011-03-15Rząd Republiki Estońskiej zatwierdził sprzedaż 10 mln jednostek AAU (Assigned Amount Unit) japońskiemu koncernowi Mitsubishi. Dochody zostaną zainwestowane w utworzenie krajowej sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Więcej
-
Raport "Pracując dla klimatu" - setki tysięcy zielonych miejsc pracy w Polsce
2011-03-14Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce w sektorze energetyki odnawialnej do roku 2020. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia1. Aby tak się stało konieczne jest stworzenie stabilnego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie konkluzje można znaleźć w opublikowanym dziś raporcie „Pracując dla KLIMATU”, który został przygotowany na zlecenie Greenpeace Polska przez firmę Primum (wcześniej Ecofys)2.
Więcej
-
BOŚ Bank: „Chętnie będziemy współfinansowali każdy dobry projekt. Niezależnie od skali przedsięwzięcia”
2011-03-14Sektor energetyki odnawialnej rozwija się w Polsce powoli, acz sukcesywnie. Ciągle niewystarczające wydają się jednak możliwości finansowania inwestycji OZE z dostępnych instrumentów wsparcia, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jakie źródła dotacji warto wziąć pod uwagę i co należy zrobić aby uzyskać korzystny kredyt? Czy szansę na pomoc od banku mają tylko duże firmy? Które źródła energii odnawialnej mogą liczyć na preferencyjne warunku kredytowania? Na te i inne pytania dotyczące finansowania projektów związanych z OZE odpowiada w wywiadzie dla REO Anna Żyła – Główny Ekolog BOŚ Banku.
Więcej
-
W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej. Energia i klimat pomiędzy Keynesem a Hayekiem?
2011-03-1423 lutego 2011 roku fundacja demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej zorganizowała konferencję pt. „W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej dla Polski. Energia i klimat pomiędzy Keynesem i Hayekiem?”.
Więcej
-
Posiedzenie Rady UE ds. Środowiska
2011-03-14Kwestie dotyczące zużytego sprzętu RTV i AGD, a także upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz zmiany klimatu – będą głównymi tematami posiedzenia Rady UE ds. Środowiska, które odbędzie się 14 marca br. w Brukseli. W obradach weźmie udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.
Więcej
-
Raport "Pracując dla klimatu" - setki tysięcy zielonych miejsc pracy w Polsce
2011-03-14Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce w sektorze energetyki odnawialnej do roku 2020. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia1. Aby tak się stało konieczne jest stworzenie stabilnego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie konkluzje można znaleźć w opublikowanym dziś raporcie „Pracując dla KLIMATU”, który został przygotowany na zlecenie Greenpeace Polska przez firmę Primum (wcześniej Ecofys)2.
Więcej
-
Rzeszowskie Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii
2011-03-13Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (European Union Sustainable Energy Week EUSEW) jest corocznym wydarzeniem, w trakcie którego odbywa się wiele konferencji, seminariów, wystaw i innych inicjatyw poświęconych m.in. nowoczesnym metodom zarządzania energią i pozyskiwania energii odnawialnej oraz proekologicznym rozwiązaniom energetycznym.
Więcej
-
Wiatrak nad morzem będzie promował energetykę wiatrową
2011-03-13W Gdańsku stanie ogromny wiatrak. Będzie częścią naukowo-artystycznego projektu, promującego energię odnawialną. Podobne instalacje staną w niemieckim Rostocku i szwedzkim Kalmarze.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności