- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
Ekologiczna osada, gdzie OZE działają pełną parą (19251)
Katarzyna Kujac2016-02-16
Drukuj
Ekocentrum ICPPC jest dowodem na to, że technologia może współgrać z naturą, nawet na tradycyjnej małopolskiej wsi.
Ekologiczne urządzenia pracują tu pełną parą, zasilając kilka budynków, ogrzewając wodę i pomieszczenia. Jest to miejsce, w którym budowanie energetycznej niezależności bierze się na poważnie.
W niewielkiej miejscowości Stryszów, 40 km od Krakowa, odnaleźć można wyjątkowe miejsce - Ekocentrum ICPPC. Niepozorne domy, położone w sadzie i otoczone ogrodem, toną wśród starych odmian drzew owocowych i kwiatów. Wprawne oko zauważy jednak, że na dachach nie brak kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, wypatrzy system hybrydowy słońce-wiatr przy wejściu, pompę ciepła, oczyszczalnię ścieków, toaletę z segregacją frakcji czy system odzyskiwania zużytej wody. I nie są to instalacje pokazowe.
Czym jest Ekocentrum ICPPC?
To niezwykłe miejsce jest prowadzone przez fundację ICPPC – Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi. Powstało 16. lat temu, jako pierwsza w Polsce placówka pokazowa budownictwa ekologicznego i rozwiązań wykorzystujących OZE. Do dziś osadę można zwiedzać z przewodnikiem, chadzając specjalnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz uczestniczyć w licznych warsztatach edukacyjnych (gościł tu nawet następca tronu Wielkiej Brytanii, książę Karol). Tu nauczyć się można budownictwa z gliny i słomy, podstaw permakultury, poznać nowoczesne systemy grzewcze oraz dowiedzieć się, jak w polskich warunkach budować niezależność energetyczną, finansową i żywnościową.
- Instalując, ponad 15 lat temu, mikroelektrownię słoneczną na dachu naszej stodoły w Ekocentrum ICPPC, chcieliśmy pokazać, że w Polsce jest dosyć słońca, żeby wytwarzać z niego prąd. To była inicjatywa mojego, wtedy 17 letniego syna Krzysztofa, który od dziecka był pasjonatem ekotechnologii - mówi Jadwiga Łopata, dyrektorka Ekocentrum ICPPC, laureatka „ekologicznego Nobla”. - Długie lata cierpliwie czekaliśmy, edukując w międzyczasie Polaków, na lepsze przepisy i szerokie wsparcie finansowe dla OZE. Niestety, te obecne przepisy ciągle dalekie są od tego, aby je nazwać dobrymi. Nie spowodują one większego bumu na korzystanie z OZE, a tymczasem jakość powietrza, którym oddychamy, jest bardzo zła nie tylko w miastach, ale również na wsiach. Najwyższy więc czas, aby rządzący przestali udawać, że wspierają małą, lokalną energetykę odnawialną i wprowadzili oczekiwane od wielu lat dobre przepisy. Takie przepisy jak w innych krajach, np. w Niemczech czy UK. W Ekocentrum ICPPC korzystamy z OZE i innych ekotechnologii, ponieważ dążymy do samowystarczalności, niezależności od wielkich korporacji, które coraz bardziej wkraczają w życie każdego Polaka i niszczą nas - dodaje.
Jakie instalacje można tu zobaczyć?
Na dachu budynku konferencyjno-szkoleniowego, zwanego potocznie „stodołą” znajduje się elektrownia słoneczna o mocy 2 kWp. Budynek zbudowany jest z gliny i słomy, w technologii bloczków i kiedyś faktycznie był stodołą. System fotowoltaiczny składa się z 22 modułów fotowoltaicznych SF95 incell produkcji Solar-Fabrik. Moduły są multikrystaliczne, dachówkowe - zintegrowane z połacią dachu, zamontowane nad folią paroprzepuszczalną. System podłączony jest do sieci elektroinstalacyjnej za pomocą falownika Convert 2000. Energia wyprodukowana przez moduły fotowoltaiczne zużywana jest na potrzeby budynku.
System autonomiczny o mocy 230 Wp, który stanowi źródło zasilania dla niewielkiego, pokazowego ekodomu, znajdującego się w dole ogrodu. Domek także zbudowany został z gliny i słomy, ale w szalunku. Elektrownię słoneczną stanowią tu dwa moduły fotowoltaiczne SF115A. Są to moduły multikrystaliczne tego samego producenta - Solar-Fabrik. Wyprodukowana przez nie energia jest magazynowana w akumulatorach żelowych MK Battery o pojemności 210 Ah każdy. Pozostałe elementy systemu to: przetwornica PAS 250 produkcji ITE oraz regulator napięcia RSS-02, również ITE. Moduły fotowoltaiczne zamontowane są dachu oranżerii, która dobudowana jest od południowej strony budynku. Dla ekodomu to jedyne źródło zasilania.
Minisystem hybrydowy słońce-wiatr znajdziemy na parkingu, tuż przed wejściem do osady. Składa się na niego miniwiatraczek Rutland o mocy 50W oraz moduł fotowoltaiczny SF50A. Ten niewielki system hybrydowy, o łącznej mocy 100 Wp, produkuje energię potrzebą do zasilania 8 lamp ogrodowych z świetlówkam LED, które zapewniają oświetlenie terenu.
Oprócz tego w Ekocentrum ICPPC można zobaczyć zestaw z kolektorami słonecznymi do ogrzewania c.w.u, przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków, oranżerię z podłogą glinianą akumulującą ciepło, szklarnię sferyczną do uprawy warzyw oraz wiele innych atrakcji, jak ekologiczny ogród warzywny i ziołowy czy sympatyczne alpaki.
Katarzyna Kujac
Źródło: reo.pl
Podobne artykuły
- Krzywa Iwiczna – energooszczędne osiedle na styku tradycji i nowoczesności
Spacerując wzdłuż krętych uliczek osiedla "Krzywa Iwiczna", poczujemy się niczym w XIX-wiecznym miasteczku. Zarówno układ przestrzenny, jak i sama zabudowa charakterem nawiązują do staropolskich zasad budownictwa. Projekt ten jednak łączy tradycję z nowoczesnością. Wzorowane na starodawnym stylu mury, kryją w sobie bowiem szereg nowatorskich i energooszczędnych rozwiązań.
Więcej
- „Czytogruszka” – proekologiczne miejsce spotkań dzieci i dorosłych
Świadomość ekologiczną najlepiej zacząć budować już od najmłodszych lat. W myśl tej zasady, para poznańskich architektów prowadzi od początku tego roku „Czytogruszkę” – wyjątkowe miejsce spotkań dzieci i ich rodziców. Gdzie lepiej uczyć troski o środowisko, jak nie w budynku pasywnym i otaczającym go ogrodzie?
Więcej
- Nowoczesne laboratorium w starych murach
Modernizacja istniejącego już budynku do standardu energooszczędnego to z reguły bardzo skomplikowane zadanie. W podkrakowskiej Miękini udało się w ten sposób przekształcić ponad 60-letni budynek, który obecnie pełni funkcję nowoczesnego laboratorium energetyki przyjaznej środowisku.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności