- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
Brytyjskie miasta będą promować samochody elektryczne (19235)
2016-01-29Drukuj
Darmowe stacje ładowania pojazdów, bezpłatne parkingi, możliwość korzystania z buspasów – tak brytyjski rząd chce zachęcać obywateli do samochodów elektrycznych.
W kilku brytyjskich miastach już niedługo właściciele elektrycznych aut będą mogli korzystać z lokalnych przywilejów, takich jak bezpłatny parking w centrum miasta, darmowe doładowanie pojazdu czy dostęp do pasów ruchu, które wcześniej zarezerwowane były tylko dla autobusów i taksówek. To wybrane elementy programu „Go Ultra Low”, na który brytyjskie Ministerstwo Transportu przeznaczyło fundusz w wysokości 40 milionów funtów.
Środki zostały rozdysponowane pomiędzy osiem miast, które w ramach krajowego konkursu przedstawiły najciekawsze pomysły na zwiększenie zainteresowania Brytyjczyków pojazdami elektrycznymi.
Brytyjski minister transportu Patrick McLoughlin tak skomentował ogłoszenie wyników: - Zwycięskie miasta zaproponowały ciekawe, innowacyjne pomysły, które będą zachęcać kierowców do wyboru samochodów elektrycznych. Na naszych drogach chciałbym zobaczyć znacznie więcej ekologicznych pojazdów i jestem dumny z tego, że zdecydowaliśmy się przeznaczyć 40 mln £ na wsparcie tego celu. Program „Go Ultra Low” pomoże Wielkiej Brytanii stać się międzynarodowym pionierem technologii związanych z redukcją emisji.
Głównymi beneficjentami programu zostały miasta Londyn, Milton Keynes, Bristol oraz Nottingham i Derby, które łącznie otrzymały na rozwój elektrycznego transportu 35 mln £. Pozostałe 5 mln £ zostało rozdysponowane pomiędzy miasta Dundee, Oxford oraz York.
Zwycięskie miasta będą realizować szereg inicjatyw, których głównym celem jest zachęcenie Brytyjczyków do wyboru elektrycznych pojazdów. W Londynie powstaną strefy bezpłatnego parkowania, a wybrane ulice zostaną wyposażone w latarnie uliczne z gniazdkami do ładowania samochodów elektrycznych. Natomiast w Milton Keynes utworzony zostanie specjalny ośrodek doradczy (Electric Vehicle Experience Centre), gdzie mieszkańcy będą mogli m.in. przetestować elektryczne pojazdy lub uzyskać pożyczkę na ich zakup. Ponadto niektóre ze zwycięskich miast, jak Milton Keynes, Nottingham czy Derby zdecydowały się umożliwić kierowcom pojazdów elektrycznych poruszanie się po pasach ruchu dla autobusów. W ramach programu właścicielom samochodów elektrycznych udostępnionych zostanie ok. 25 tys. bezpłatnych miejsc parkingowych, co pozwoli osobom dojeżdżającym samochodem do pracy zaoszczędzić w ciągu roku nawet 1 300 £.
Zaplanowane w ramach programu inicjatywy mają poprawić jakość powietrza w miastach i pomóc brytyjskiemu rządowi osiągnąć założone cele w zakresie redukcji emisji. Działania te mają także wspomóc rodzimy przemysł motoryzacyjny i przyczynić się tworzenia wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Zgodnie z planami brytyjskiego rządu duża część sprzedawanych samochodów elektrycznych ma być produkowana i testowania w Wielkiej Brytanii.
Program „Go Ultra Low” to element szerszej inicjatywy wspierającej niskoemisyjny transport, na którą brytyjski rząd planuje przeznaczyć do 2020 roku 600 milionów funtów.
- Wielka Brytania jest światowym liderem w rozwoju niskoemisyjnych pojazdów. Nasz długoterminowy plan gospodarczy przewiduje zainwestowanie do 2020 roku 600 mln £ w działania, dzięki którym poprawi się jakość powietrza, przybędzie nowych miejsc pracy, a przede wszystkim w roku 2040 wszystkie nowe samochody i ciężarówki w Wielkiej Brytanii będą niskoemisyjne – zapowiedział brytyjski minister transportu.
Zwycięskie inicjatywy mają dać przykład i zainspirować pozostałe brytyjskie miasta i regiony do inwestowania w rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i promocji bardziej przyjaznych środowisku form transportu.
- Z radością będziemy patrzeć jak w ciągu najbliższych kilku miesięcy innowacyjne pomysły wysunięte przez każde z nagrodzonych miast stają się rzeczywistością – powiedziała Poppy Welch, kierowniczka programu „Go Ultra Low”. – Inicjatywy takie jak centra doświadczalne, bezpłatne parkingi, zezwolenie na poruszanie się po buspasach i setki nowych, wygodnych stacji do ładowania z pewnością zachęcą kierowców i zainspirują inne miasta do inwestowania w rozwój elektrycznego transportu – dodała.
ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: www.gov.uk, www.theguardian.com, www.bbc.com
Podobne artykuły
- Samochód elektryczny – tylko w mieście?
Po miastach będziemy poruszać się samochodami elektrycznymi, w dalszą trasę zawieżie nas samochód napędzany ogniwami paliwowymi – to wizja przyszłości według Didiera Leroy, prezesa Toyota Motor Europe.
Więcej
- Norweski eksperyment: samochód elektryczny w każdym domu?
W Norwegii odbywa się proces bezprecedensowy w historii światowej motoryzacji: już jedna trzecia nowo zarejestrowanych pojazdów to samochody elektryczne.
Więcej
- W Europie rośnie sprzedaż elektryków
Jak wynika z danych przedstawionych przez Avare France w tym roku w Europie notuje się niemal 50-procentowy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności