- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Monachijska Allianz Arena: wzór neutralności klimatycznej?
2021-05-31Ślad węglowy Euro 2020 został poddany zielonej kontroli ze względu na logistykę wymaganą do przeniesienia drużyn między jedenastoma krajami organizującymi. Czy stadion w Monachium jest częścią problemu, czy też częścią rozwiązania?
Więcej
-
Świadomości ekologicznej nigdy za mało
2021-05-29
Wojciech Szymalski
Co prawda mamy 2021 rok, ale w sposób niezauważony przeszły wyniki badania trackingowego świadomości ekologicznej Polaków zamówione przez Ministerstwo Środowiska i przeprowadzone w 2020 roku na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. To te same badania, które od lat 90. realizowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. I jest przełom!
Więcej
-
Kaucja wraca, czyli drugie podejście do butelek zwrotnych
2021-05-27Sztandarowa akcja, WRZUCAM. Nie wyrzucam., która wyjaśnia, na czym polega system kaucyjny dla opakowań po napojach oraz przedstawia argumenty za jego wprowadzeniem, zmienia strategię kampanii społecznej, a co najbardziej zauważalne - nazwę oraz logotyp.
Więcej
-
Petycja: Powstrzymajmy prywatyzację lasów pod inwestycję.
2021-05-13
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Wzywamy do odrzucenia proponowanych zmian ustawy o lasach (druk nr 1098). Forsowany przez część posłów projekt otwiera furtkę dla prywatyzacji lasów publicznych w Polsce pod inwestycje – także te szkodliwe dla ludzi i przyrody. Takie decyzje będą zapadały na szczeblu politycznym, bez udziału społeczeństwa i kontroli sądowej. Nie ma na to zgody, szczególnie w czasach, gdy doświadczamy skutków największego kryzysu bioróżnorodności i zmian klimatu.
Więcej
-
Nowe narzędzie do śledzenia polityki klimatycznej – NECP Tracker
2021-05-12
CAN-Europe
Całościowa przebudowa oraz wdrożenie ambitniejszych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) państw członkowskich odegra kluczową rolę w osiąganiu zwiększonych celów klimatycznych i energetycznych w UE do 2030 r. W związku z wyższymi celami UE w zakresie klimatu i energii ważne jest, aby móc na bieżąco sprawdzać, że państwa członkowskie są na dobrej drodze do realizacji swoich obecnych planów oraz czy są także gotowe do przyspieszenia ich realizacji. Temu służy NECP Tracker.
Więcej
-
Polska w NECP Tracker
2021-05-12
Wojciech Szymalski
NECP Tracker pokazuje dane i cele dla Polski. Co możemy się dowiedzieć w zakresie ambicji naszego kraju do ochrony klimatu.
Więcej
-
Fundusz Europejski Polska Wschodnia - po wysłuchaniu publicznym
2021-04-30
Wojciech Szymalski
Wczoraj (29.04.2021) odbyło się wysłuchanie publiczne w zakresie projektu Funduszu Europejskiego Polska Wschodnia. Podczas wysłuchania pojawiło sięwiele ciekawych postulatów na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych. Swój głos miał także dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (ok. 50 minuta materiału video). Przedstawiamy zapis wypowiedzi dr Szymalskiego.
Więcej
-
Niepohamowana produkcja i konsumpcja wykańczają naszą planetę
2021-04-2980% polskiej młodzieży łączy zachowania konsumpcyjne z degradacją środowiska i uważa, że nadszedł czas na zmiany. Zdecydowana większość młodych Europejczyków sądzi, że rząd powinien dążyć do gospodarki zrównoważonej. Tak wynika z raportu kampanii #KlimatNaZmiany: „Co młodzież mówi o zmianach klimatu? Wyniki sondażu”. Prezentuje on rezultaty badań przeprowadzonych wśród młodych mieszkańców 23 krajów europejskich, w tym Polski.
Więcej
-
Planowanie odbudowy za zamkniętymi drzwiami
2021-04-22W konkursie www.cashawards.eu zgłaszano także sygnały z różnych krajów, że proces tworzenia planów odbudowy lub planów sprawiedliwej transformacji nie podlega konsultacjom społecznym. Cztery takie sprawy zostały objęte głosowaniem. Polski w tym gronie nie ma, bo póki co, konsultacje funduszy unijnych trwają. Oto cztery zgłoszone przypadki najbardziej rażących naruszeń zasady partnerstwa.
Więcej
-
Jak zbudować łańcuch żywnościowy, który działa na rzecz klimatu?
2021-04-16Jak można przeczytać w „Strategii od pola do stołu na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego” z maja 2020 roku, jednym z celów Unii Europejskiej jest zmniejszenie śladu środowiskowego i klimatycznego unijnego systemu żywnościowego, wzmocnienie jego odporności, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i sprawienie, aby UE była liderem w globalnej transformacji[1]. W jaki sposób to osiągnąć? Przedstawiamy cykl artykułów powstałych we współpracy z Polską Izbą Żywności Ekologicznej, który przybliży dokument „od pola do stołu” oraz przedstawi plany Komisji Europejskiej na kolejne lata.
Więcej
-
EKOstudent - Największy studencki festiwal EKO w Polsce!
2021-04-07Zapraszamy na najbardziej rozpoznawalne wydarzenie propagujące ekologię i zdrowy tryb życia, organizowane przez Zrzeszenie Studentów Polskich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Będzie to już XV edycja projektu, co bezsprzecznie świadczy o jego popularności. Podczas wydarzenia pragniemy zachęcić wszystkich odbiorców do zdrowego trybu życia, opierającego się o racjonalne odżywianie, aktywność fizyczną, naturalną pielęgnację ciała oraz proekologiczne działania w biznesie.
Więcej
-
Mieszkańcy Lublina mogą wskazać, gdzie posadzić drzewo
2021-04-06Propozycje miejsc posadzenia drzewa na terenie Lublina mogą wskazywać mieszkańcy tego miasta, w ramach projektu finansowanego budżetu obywatelskiego. Dzięki temu w Lublinie w tym roku ma pojawić się kilkaset nowych drzew.
Więcej
-
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skłania się ku budowie kilku mniejszych spalarni
2021-03-15Po tym, jak wojewoda i sąd zakwestionowali decyzję Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ws. powołania spółki celowej do budowy jednej dużej instalacji termicznego przetwarzania odpadów, Metropolia skłania się ku budowie kilku mniejszych spalarni - przez gminy.
Więcej
-
Epidemia tajemnic
2021-03-13
Wojciech Szymalski
W reakcji na nieścisłości z danych o zakażeniach i zgonach na COVID-19 w 2020 roku rząd utajnił dane Sanepidu na ten temat. Pod koniec 2020 roku premier w tajemnicy przed prezydentem Warszawy otworzył Most Południowy. Kilka dni temu odbyło się tajne posiedzenie dotyczące przyszłości energetyki w Polsce. Niechybnie życie publiczne w Polsce jest coraz mniej transparentne, a my mniej szczęśliwi.
Więcej
-
17 marca 2021: webinarium dla JST nt. możliwości uzyskania dofinansowania z Europejskiego Instrumentu Miejskiego
2021-03-1129 marca 2021 r. rozpoczyna się 2 nabór wniosków o granty z European City Facility (EUCF), czyli Europejskiego Instrumentu Miejskiego, którego głównym celem jest wsparcie samorządów w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów wpisujących się w cele energetyczno-klimatyczne. W tej drugiej edycji grant w wysokości 60 000€ otrzyma aż 66 wnioskodawców – to ponad dwa razy więcej niż podczas pierwszego naboru.
Więcej
-
Co w trawie piszczy?
2021-02-27
Wojciech Szymalski
Nasi drodzy czytelnicy! Nie zawodzicie nas od początku roku. Minęły niecałe 2 miesiące, a już niektóre nasze artykuły mają więcej niż 1000 odwiedzin – ba, niektóre osiągnęły taki wynik w kilka dni. Bardzo Wam za to dziękujemy i zdradzamy co w trawie piszczy, bo już zeszły śniegi.
Więcej
-
Brak dyskusji niechybnie prowadzi do wojny
2021-02-20
Wojciech Szymalski
Kilka dni temu gromy spadły na panele obywatelskie z artykułu Piotra Trzaskowskiego na portalu oko.press, pt.: ”Panel klimatyczny w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu: dużo partycypacji, efekt wątpliwy”. Panel może nie zawsze się uda, ale jaką mamy alternatywę?
Więcej
-
PGN, MPA, SECAP a może jeszcze więcej
2021-02-06
Wojciech Szymalski
Nadchodzi nowy okres finansowania projektów z funduszy Unii Europejskiej. Niestety samorządy wciąż nie wiedzą, jak się przygotować do absorpcji tych środków. Czy będą potrzebne Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, czy będą potrzebne Miejskie Plany Adaptacji, a może połączone plany mitygacji i adaptacji (SECAP). A może będzie potrzebne jeszcze coś więcej?
Więcej
-
Oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego – co dalej?
2021-02-05W dniu 4 lutego 2021 roku odbyło się oficjalne podsumowanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. W podsumowaniu wzięli udział wszyscy paneliści, a także prezydent Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Justyna Glusman.
Więcej
-
Ruszyły konsultacje Umowy Partnerstwa
2021-01-20W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności