- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
IMGW: klimat się zmienia i trzeba mieć to na uwadze (14504)
2012-06-28Drukuj
W najbliższych dekadach klimat w Polsce będzie się powoli zmieniać: czeka nas więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenie się poziomu morza, wzrost temperatury – mówiono 30 czerwca w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Konferencja w Warszawie była podsumowaniem projektu Klimat – "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo". Jak w rozmowie z PAP poinformował koordynator, prof. Maciej Maciejewski z IMGW, w projekcie wypracowano doskonalsze sposoby prognozowania - zarówno pogody, jak i klimatu. "Potrafimy odpowiedzieć precyzyjniej na szereg pytań, które są stawiane przez przemysł, rolnictwo, ludność" – zaznaczył.
Według klimatologów z IMGW, ocieplenie klimatu w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu latach będzie się nasilać. "Możemy spodziewać się częstszego występowania fal upałów, które mogą być bardziej intensywne niż obecnie, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Ocieplenie przejawiać się też będzie także spadkiem częstości i intensywności fal mrozów w chłodnej porze roku" – poinformowali eksperci z IMGW. Według nich zmiany wystąpią również w rozkładzie opadów. W Polsce częściej niż teraz występować mają krótkotrwałe i intensywne opady, z którymi mogą sobie nie poradzić np. miejskie systemy do odprowadzenia wód.
"Jeśli wyasfaltujemy miasta i nie przewidzimy, gdzie przy wielkim deszczu woda ma odpływać, to będziemy mieć katastrofy" – zwracał uwagę prof. Maciejewski.
Jednak mimo intensywnych opadów, Polsce częściej zagrażać będą też susze. Ekspert zaznaczył, że niektóre obszary Wielkopolski już pustynnieją i proces ten może postępować.
Poza tym z analiz ekspertów wynika, że do 2030 r. poziom Bałtyku może się podnieść o kilkanaście cm, a do 2080 r. może to być już 40 cm. Doprowadzić to może stopniowo do zalania terenów nizinnych i depresyjnych. Koordynator projektu Klimat zaznaczył, że powinni wziąć to pod uwagę np. inwestorzy, którzy budują domy nad samym morzem.
Rozmówca PAP zaznaczył, że zmiany w klimacie, które nas czekają będą nadchodzić powoli, nie będą gwałtowne i nie powinny być dla nas katastrofalne, "a takie wizje też niektórzy propagowali" – dodał i przypomniał, że pierwsze raporty IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) mówiły o tragicznych w skutkach zmianach klimatu.
Co do klimatu w najbliższych dekadach, to ekspert stwierdził, że do 2030 r. zmiany będą minimalne. "Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy podjąć działań adaptacyjnych związanych z naszą antropogeniczną działalnością, zwłaszcza w zakresie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń karboenergetycznych". Zaznaczył, że wyraźniejsze zmiany klimatyczne czekają nas w dłuższym okresie czasu. "Jeżeli chodzi o perspektywę lat 2080-2100, to należy się liczyć z istotnymi zmianami jeśli chodzi o klimat" – dodał.
Wśród zagadnień, nad którymi pracowali eksperci były nie tylko czekające nas zmiany w klimacie czy podnoszący się poziom morza. Naukowcy zajęli się też m.in. problem zanieczyszczeń powietrza czy gospodarowaniem wodą. "Poruszyliśmy szereg spraw, które były pomijane" – stwierdził koordynator projektu.
Podczas konferencji inż. Edmund Sieinski z IMGW zwrócił np. uwagę na degradację i niedobór zbiorników retencyjnych, które chronić mogą nie tylko przed powodziami, ale również stanowią zabezpieczenie na czas suszy. Alarmował, że na dnie 51 największych polskich zbiorników gromadzi się każdego roku 3,7 mln m3 osadów, przez co stale zmniejsza się ich pojemność.
Dobiegający już końca projekt Klimat realizowany przez IMGW rozpoczął się w 2008 r. Był interdyscyplinarnym projektem badawczym. Uzyskane w nim wyniki mają mieć bezpośrednie zastosowanie w praktyce i odpowiadać mają na potrzeby wielu gałęzi gospodarki. Jednocześnie projekt ma przyczyniać się do rozwiązania najbardziej aktualnych problemów społecznych.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności