- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Greenpeace ustawił tysiąc krzyży obok elektrowni w Bełchatowie (15821)
2013-06-13Drukuj
Rankiem, 12 czerwca br., w pobliżu elektrowni Bełchatów aktywiści Greenpeace ustawili tysiąc drewnianych krzyży. Symbolizują one liczbę ofiar, które w samym tylko 2010 r. pochłonęła emisja zanieczyszczeń ze spalania węgla w Elektrowni Bełchatów, należącej do koncernu energetycznego Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE). Jednocześnie ekolodzy ostrzegają, że emisje ze wszystkich elektrowni i elektrociepłowni węglowych należących do PGE spowodowały ponad 2000 zgonów w samym 2010 r., co stanowi prawie 40% wszystkich zgonów wywołanych przez ten sektor w Polsce.
Grupa aktywistów Greenpeace ustawiła rano 12 czerwca w pobliżu Elektrowni Bełchatów tysiąc drewnianych krzyży z tabliczkami, na których widniał napis „Węgiel zabija". Tak duża liczba krzyży nie jest przypadkowa, właśnie tyle osób w 2010 r. zmarło przedwcześnie w wyniku emisji szkodliwych substancji z kominów Elektrowni Bełchatów. Na miejscu akcji ekolodzy rozstawili transparenty z hasłem „Węgiel zabija" i adresem strony www.StopTruciu.pl, na której można podpisać się pod petycją na rzecz ograniczenia zabójczych emisji przez koncern PGE. W ten sposób organizacja zwraca uwagę na szkodliwość emisji z sektora energetycznego na zdrowie i życie ludzi.
„Eksperci szczegółowo przeanalizowali wpływ emisji z największych elektrowni i elektrociepłowni węglowych na zdrowie. Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu wpływu emisji zanieczyszczeń na zdrowie ludzi, zarówno w Polsce, jak i całej UE, zajęła spółka PGE. Niestety dane są zatrważające - emisje z elektrowni w Bełchatowie, w samym tylko 2010 roku spowodowały ponad tysiąc przedwczesnych zgonów. Największy koncern energetyczny ma możliwość inwestowania w czyste źródła energii, jednak planuje budowę kolejnych instalacji węglowych. Najwyższy czas, by PGE w swojej strategii uwzględniło wpływ spalania węgla na zdrowie ludzi i zaplanowało inwestycje w odnawialne źródła energii zamiast budowy kolejnych elektrowni węglowych" – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.
Fot. Greenpeace PL
W ubiegłym tygodniu Greenpeace opublikował raport „Węgiel zabija. Analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego", który oparty jest na wynikach badań zespołu naukowców z Instytutu Ekonomii Energetyki i Racjonalnego Wykorzystania Energii na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Zebrali oni najnowsze oficjalne dane dotyczące emisji do atmosfery szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki i azotu (SO2 i NOx) oraz pyły (PM 10 i PM 2,5), przez instalacje węglowe w Polsce. Badacze przeanalizowali ich wpływ na stan zdrowia i długość życia ludzi przy użyciu metodologii stosowanej przez Komisję Europejską i Bank Światowy, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agencji Środowiska i Światowej Organizacji Zdrowia. Zgodnie z obliczeniami, emisje pochodzące z instalacji należących do koncernu energetycznego PGE S.A. były odpowiedzialne za śmierć ponad 2 tysięcy osób w samym 2010 r. (cały sektor w Polsce odpowiada za niemal 5400 zgonów rocznie). Ponadto, spółka PGE ubiega się o odroczenie stosowania nowych unijnych norm na emisje przemysłowe do roku 2018. Jest to sprzeczne z podejmowanymi przez Unię Europejską działaniami na rzecz ochrony zdrowia Europejczyków. Normy te reguluje Dyrektywa o emisjach przemysłowych, według której elektrownie i elektrociepłownie węglowe działające na terenie Unii Europejskiej muszą ograniczać emisje. Polski rząd i koncerny energetyczne przynajmniej od 2010 r. były świadome konieczności dostosowania się do nowych norm emisyjnych, a spółki miały czas na realizację inwestycji ograniczających szkodliwe dla zdrowia emisje. Tymczasem rząd zdecydował o przygotowaniu tzw. Przejściowego Planu Krajowego, który ma odroczyć obowiązywanie nowych wymogów emisyjnych o kolejne lata.
„Jeśli Komisja Europejska zaakceptuje ten Plan, polskie elektrownie i elektrociepłownie węglowe, w tym 6 dużych instalacji PGE, wyemitują w latach 2016-18 około 230 tysięcy ton SO2, 30 tysięcy ton NOx i 25 tysięcy ton pyłu więcej, niż pozwalają normy unijne. Stanie się to za przyzwoleniem władz państwowych, które tym samym godzą się na przedwczesną śmierć ponad 3 tysięcy osób. Jako Polak nie rozumiem, dlaczego w naszym kraju ma umierać od węgla więcej ludzi niż np. w Niemczech?" – oburza się jeden z autorów raportu, dr hab. chemii, Leszek Pazderski.
Greenpeace apeluje do PGE S.A. o rezygnację z budowy nowych bloków i elektrowni węglowych oraz o jak najszybsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł w bilansie produkcji energii, tak by zminimalizować wpływ produkcji energii na zdrowie i życie ludzi. Pod apelem Greenpeace można podpisać się na stronie: www.StopTruciu.pl.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności