- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Finowie badają oddziaływanie zmian klimatu na przyrodę (13875)
2012-01-25Drukuj
Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców z Finlandii bada oddziaływanie zmian klimatu na przyrodę i rozmaite sektory od niej uzależnione, a mianowicie rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i turystykę. Wyniki badań pomogą decydentom, przedsiębiorcom i społeczeństwu, a także zapewnią Finlandii potrzebne wsparcie w przystosowywaniu się do zmian klimatu.
Badania zostały dofinansowane z projektu VACCIA ("Ocena wrażliwości funkcji ekosystemów na oddziaływanie zmian klimatu i adaptację"), który uzyskał wsparcie z programu LIFE+ UE.
Wkład w badania wnosi niemal 100 ekspertów z Fińskiego Instytutu Środowiska, Fińskiego Instytutu Meteorologicznego oraz uniwersytetów w Helsinkach, Jyväskylä i Oulu. Przewidują oni, że klimat w Finlandii bardziej się ociepli raczej w porze zimowej niż letniej.
W letnich miesiącach Finowie będą musieli radzić sobie z większą liczbą ciepłych dni i dłuższymi okresami upałów. Zima termiczna, która jest okresem ustalanym na podstawie temperatury, ulegnie skróceniu. W toku prowadzonych prac zespół przyglądał się ze szczególną uwagą kilku miastom, w tym Helsinkom i Lahti oraz ośrodkom turystycznym, takim jak Kuusamo i Sotkamo. Naukowcy badają również skutki zmian klimatu i możliwości zmian w rozmaitych środowiskach na obszarach leśnych, rolnych i wodnych. Wskazują, że sektor turystyczny będzie musiał dostosować się do braku śniegu i lodu w regionie.
"Zmiana opadów deszczu, krótsze i cieplejsze zimy oraz znaczący spadek pokrywy śnieżnej mogą w sposób istotny zmienić warunki turystyki plenerowej na północy Finlandii" – zauważa profesor Hannu I. Heikkinen z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii, odpowiedzialny w ramach projektu za sekcję turystyki. "Ośrodki turystyczne na północy, takie jak Vuokatti w Sotkamo, już zastanawiają się nad tym, czy niepewność związaną z pogodą zimową można zmniejszyć poprzez rozbudowę różnych rozwiązań zadaszonych, takich jak tunele narciarskie czy stadiony lodowe" – dodaje.
"Istnieją plany lokalnego produkowania energii na potrzeby sztucznej zimy z wykorzystaniem źródeł geotermalnych i bioenergii. Kolejną oczywistą adaptacją będzie rozwinięcie turystyki całorocznej i programów opcjonalnych. Wpłynie to również pozytywnie na efektywność sektora turystyki, redukując obciążenie środowiska i społeczeństwa".
Zespół sugeruje również, że wraz z ocieplaniem się klimatu łatwiej będzie uprawiać wydajniejsze gatunki i odmiany, które potrzebują dłuższego okresu wegetacyjnego. Wyniki badań rzucą światło na sposób, w jaki zmiany klimatu wpływają między innymi na wybór upraw komercyjnych, sektory produkcyjne, zastosowanie nawozów sztucznych i pestycydów.
"Zmieniające się warunki pogodowe zwiększą wrażliwość rolnictwa" – wyjaśnia profesor Juha Helenius z Wydziału Agronomii Uniwersytetu w helsinkach. "Gospodarstwa rolne zawsze musiały przystosowywać się do zmieniających się warunków pogodowych, ale wzrost zmienności okresów wegetacyjnych i częstotliwości występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych wymaga od rolników zwiększenia zdolności finansowego przystosowywania się do dużych wahań w uprawach i ich jakości".
Szacunki oparte na modelach pokazują również, że zmieniające się warunki wywrą znaczący wpływ na leśnictwo i rybołówstwo.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności