- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wywiady i reportaże
-
Lubelszczyzna chce wydobycia gazu łupkowego, wiatraków i biogazowni
2013-03-05Zdecydowana większość mieszkańców woj. lubelskiego (89 proc.) podziela opinię, że klimat Ziemi ulega ociepleniu. Aż 72 proc. z nich nie miałoby nic przeciwko wydobyciu gazowi łupkowego blisko ich domów, 68 proc. – nie byłoby przeciwko farmie wiatrowej, a 50 proc. – przeciw biogazowni.
Więcej
-
Europejskie standardy wydobycia złóż podmorskich
2013-03-0521 lutego br. Unia Europejska przedstawiła pierwsze prawo dotyczące bezpieczeństwa wydobycia ropy i gazu z podmorskich złóż. Ma to zapobiec wyciekom równie katastrofalnym jak ten w Zatoce Meksykańskiej.
Więcej
-
Coraz więcej mocy energii z wiatru i słońca
2013-03-04W 2012 roku na świecie było 282 GW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej – prawie 20% niż rok wcześniej. Natomiast moc zainstalowanej energii słonecznej w przeciągu dwóch ostatnich lat podwoiła się i wyniosła ponad 100 GW.
Więcej
-
PSE Operator inwestuje 8 mld zł. Powstanie kilka tysięcy kilometrów nowych linii energetycznych
2013-03-04Do 2017 r. PSE Operator chce zainwestować 8 mld złotych w rozwój systemu energetycznego. Przede wszystkim w nowe linie przesyłowe, których ma powstać nawet kilka tysięcy kilometrów. Podłączą one do systemu energetycznego m.in. nowe farmy wiatrowe na północy Polski. Powstaną również nowe połączenia transgraniczne, w tym współfinansowany przez UE most energetyczny Polska-Litwa.
Więcej
-
"Zielone" technologie i produkty szklane szansą dla zrównoważonego budownictwa w Polsce
2013-03-03Przedstawiciele firm i grup zawodowych zaangażowanych w realizację inwestycji budowlanych spotkali się 21 lutego 2013 r. w Warszawie, na pierwszym tegorocznym seminarium z cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". W trakcie spotkania dyskutowano nt. projektów budowlanych o niskiej szkodliwości środowiskowej. Ekspertka Pilkington Polska, partnera merytorycznego cyklu, omówiła temat z perspektywy doboru odpowiedniego szkła dla "zielonych" budynków.
Więcej
-
Czy chcemy żyć w świecie bez OZE?
2013-03-01Doświadczenia inwestorów działających od wielu lat na polskim rynku energii odnawialnej pokazują realne zagrożenia dla rozwoju OZE w naszym kraju. Inwestor posiadający środki na sfinansowanie budowy jednostek wytwórczych w postaci biogazowni rolniczych jest wciąż traktowany przez rząd jako zło konieczne. W kolejnym artykule z cyklu "Biogazownia krok po kroku" kilka słów o obecnej sytuacji, która zagraża rozwojowi energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Automatyka i energooszczędne rozwiązania w domu
2013-03-01Warunkiem uzyskania dopłaty do kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego jest wysoki standard energetyczny budynku. By pomóc w jego osiągnięciu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdefiniował minimalne wymagania techniczne, jakie musi spełniać dom energooszczędny. Na liście obligatoryjnych wymogów znajdują się m.in. rozwiązania automatyzujące pracę układów ogrzewania i wentylacji. W ramach cyklu "Energooszczędność w moim domu" przedstawimy, w jaki sposób optymalizują one zużycie energii w domu.
Więcej
-
Odbiorca wrażliwy – jak mu skutecznie pomagać?
2013-02-28W lutym 2013 roku na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. małego trójpaku ministerstwo gospodarki zaproponowało poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy "Prawo energetyczne" oraz niektórych innych ustaw (Druk nr 946). Poprawka wprowadza propozycje definicji „odbiorcy wrażliwego" oraz propozycję zapisu o przysługującym mu zryczałtowanym dodatku energetycznym, wynoszącym rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej. Wysokość rocznego limitu zużycia energii ma wynosić 900kWh dla osoby samotnej, 1250 kWh dla rodziny 2-4osobowej i 1500 kWh dla rodzin liczniejszych.
Więcej
-
Wicepremier Piechociński: Energetyka odnawialna szansą dla gmin
2013-02-27"Mikro i mała energetyka bazująca na dostępnych źródłach odnawialnych to szansa na rozwój nie tylko społeczności lokalnej, ale przede wszystkim samorządów" – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, otwierając konferencję "Energia odnawialna szansą dla gmin". Spotkanie odbyło się 20 lutego 2013 r. w MG.
Więcej
-
Oddalenie skargi Fundacji ClientEarth dotyczącej elektrowni Opole
2013-02-26Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał w dniu 19 lutego 2013 r. wyrok, którym oddalił skargę Fundacji ClientEarth dotyczącą rozbudowy Elektrowni Opole. "Decyzję o dalszych krokach podejmiemy po otrzymaniu odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem" – pisze Koalicja Klimatyczna.
Więcej
-
Mały trójpak energetyczny wejdzie w życie z opóźnieniem. Dlaczego?
2013-02-26Jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele sejmowej podkomisji ds. energetyki zapowiadali, że mały trójpak może zostać przyjęty przez Sejm na posiedzeniu w dniach 21-22 lutego. Dzisiaj wiadomo, że nie zanosi się na jego przyjęcie nawet w najbliższych tygodniach.
Więcej
-
Budowa farm wiatrowych i protesty organizacji ekologicznych. Opinia prawnika
2013-02-26Rozwijając projekty z zakresu energetyki wiatrowej, coraz częściej można obserwować, że udział w tych postępowaniach zgłaszają organizacje społeczne. I nic w tym złego pod warunkiem, że zachowane są wymogi określone przepisami prawa. Dla inwestora nie ma bowiem nic gorszego jak projekt obarczony ryzykami o charakterze prawnym.
Więcej
-
Największe światowe firmy chcą czystej energii
2013-02-25Ani negocjacje klimatyczne pod auspicjami ONZ, ani uchwalanie ustaw klimatycznych przez Kongres Stanów Zjednoczonych nie posuwa się zbytnio naprzód, ale największe światowe firmy nie czekają, aż rządy poszczególnych państw zaczną zachęcać do mniejszych emisji czy przechodzenia na odnawialne źródła energii i biorą sprawy w swoje ręce – ujawnia najnowszy raport Calvert Investments, Ceres i WWF.
Więcej
-
Godzina dla Ziemi już w marcu!
2013-02-23Już za miesiąc, w sobotę, 23 marca, dokładnie o godzinie 20.30 czasu lokalnego, w domach, firmach i najważniejszych obiektach publicznych na całym świecie ponownie zgasną światła na jedną, symboliczną godzinę – Godzinę dla Ziemi WWF.
Więcej
-
Elektrownia Północ bez pozwolenia na budowę
2013-02-22Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (WSA) uchylił decyzję Wojewody Pomorskiego dotyczącą pozwolenia na budowę Elektrowni Północ, flagowej inwestycji energetycznej grupy kapitałowej Kulczyk Investments SA. Oznacza to dalsze opóźnienie tego projektu.
Więcej
-
Mazury: duże elektrownie wiatrowe – nie, biogazownie – tak
2013-02-22Wywiad z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego i szefem PO w tym regionie, który jest przeciwny budowie na Warmii i Mazurach dużych, wysokich elektrowni wiatrowych, ale za to uchodzi za zwolennika biogazowni.
Więcej
-
10 mln sztuk zużytego sprzętu elektrycznego i elektroniki zalega w domach zamiast trafić do utylizacji
2013-02-22Wciąż mała wiedza i zwyczajne lenistwo sprawia, że Polacy wolą gromadzić zużyty sprzęt elektryczny w piwnicy lub wyrzucić go na śmietnik niż zanieść go tam, gdzie nakazują przepisy: do gminnego punktu zbierania, do sklepu czy też do punktu serwisowego. Oddanie sprzętu do tych miejsc nie jest naszą dobrą wolą, mamy taki obowiązek, nałożony ustawą. Informacje na temat systemu utylizacji zużytego sprzętu można znaleźć na stronach internetowych urzędu miasta lub urzędu gminy.
Więcej
-
40% OZE do końca 2030 roku, czyli scenariusz energetyczny WWF dla Europy
2013-02-21Europa posiada znaczący, lecz niewykorzystany potencjał podniesienia efektywności energetycznej i zużycia rodzimych, odnawialnych źródeł energii – wynika z najnowszego raportu ECOFYS, sporządzonego na zlecenie WWF. Jego spożytkowanie pomogłoby uniezależnić się od paliw kopalnych i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, a także stworzyć wiele nowych miejsc pracy. Niezbędne jest jednak określenie jasnych ram polityki klimatycznej po 2020 roku.
Więcej
-
Przemysł jądrowy unika odpowiedzialności cywilnej
2013-02-20Radioaktywne skażenie, które nadal utrzymuje się w Japonii po katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku, ciągle dotyka setek tysięcy ofiar. Większości z nich odmawia się uczciwego odszkodowania z powodu systemu regulacyjnego, który pozwolił energetyce jądrowej uniknąć odpowiedzialności i wymusił wykorzystanie pieniędzy publicznych na pokrycie kosztów katastrofy. Gdyby podobna katastrofa wydarzyła się w Polsce, sytuacja wyglądałaby podobnie.
Więcej
-
Polska 2050 – węgiel a gospodarka niskoemisyjna
2013-02-19Czy mamy w Polsce szanse na innowacyjną, efektywnie wykorzystującą i odzyskująca zasoby gospodarkę? Czy rozwój niskoemisyjnych, bezpiecznych dla ludzi i środowiska technologii jest w Polsce możliwy? Czy i jak możemy sprawić, aby warunki życia były w naszym kraju lepsze, a społeczeństwo zdrowsze? Co gospodarka i społeczeństwo naszego kraju zyska, a co straci na odchodzeniu od paliw węglowodorowych i rozwoju "zielonych" technologii?
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności