- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wywiady i reportaże
-
Polska wieś 2030: mniej węgla, więcej gazu i źródeł odnawialnych
2013-02-18Promowanie modelu prosumenckiego i rozproszonych źródeł energii – to najlepsze rozwiązania dla polskiej wsi – argumentuje Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) w najnowszym dokumencie "Miks energetyczny dla terenów wiejskich. Analiza i rekomendacja".
Więcej
-
Dom energooszczędny coraz bardziej opłacalny
2013-02-18Od końca 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami "o niemal zerowym zużyciu energii". Do tego zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Wkrótce zastosowanie się do jej zapisów będzie mniej uciążliwe finansowo także w Polsce. I ułatwi powstawanie budynków tańszych w eksploatacji.
Więcej
-
MG: Polska może być eksporterem energii netto
2013-02-16Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński liczy na to, że polska energetyka stanie się eksporterem energii netto, wynika z jego wypowiedzi.
Więcej
-
Biogazownia: wybór lokalizacji to dopiero początek
2013-02-16Właściwa lokalizacja dla biogazowni rolniczej pod względem zaplecza substratu to nie wszystko. Inwestora nierzadko czeka jeszcze długa droga, na której musi m.in. przekonać do swojego projektu negatywnie nastawioną i źle poinformowaną lokalną społeczność. Brak przemyślanej polityki rozwoju regionalnego kładzie się cieniem na rozwoju OZE i samych gmin.
Więcej
-
Cały świat oszczędza… energię
2013-02-15Polacy potrafią oszczędzać. Jak wynika z badań Fundacji Nasza Ziemia, większość z nas oszczędza – energię. Pamiętamy o wyłączaniu światła i zakręcaniu wody. Powinniśmy jednak zwracać większą uwagę na to, czy budując dom stosujemy energooszczędne rozwiązania.
Więcej
-
Dom energooszczędny – czy musi być droższy?
2013-02-15Ubiegający się o dopłatę do kredytów na energooszczędne domy i mieszkania będą musieli udowodnić, że roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco) nie przekracza 15 lub 40 kWh/m2.
Więcej
-
Janusz Piechociński o terminie przyjęcia ustawy o OZE
2013-02-14Minister gospodarki potwierdził 11 lutego br. wcześniejsze informacje kierowanego przez siebie resortu, co do spodziewanego terminu przyjęcia przez rząd projektów ustaw z tzw. dużego trójpaku energetycznego.
Więcej
-
Wkrótce będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze środków funduszy EOG
2013-02-1328 stycznia br. została podpisana umowa w sprawie rozpoczęcia realizacji programu "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii". Dzięki temu w II kwartale br. Ministerstwo Środowiska planuje ogłosić nabór wniosków o dofinansowanie.
Więcej
-
Europa rozwija OZE szybciej, niż zakładała
2013-02-12Już dwa kraje przekroczyły, a trzeci wkrótce zrealizuje swój cel w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych na 2020 r. W całej Unii Europejskiej "zielona" energetyka rozwija się szybciej niż wynika to z oficjalnych planów.
Więcej
-
MG: Będzie i mały, i duży trójpak
2013-02-12Ministerstwo Gospodarki podtrzymuje, że intencją resortu jest, aby był zarówno mały, jak i duży trójpak – poinformował w Sejmie wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
Więcej
-
Polska bardziej "zielona"
2013-02-11Niewielu europejskich ekologów postrzega Polskę jako zwolennika większej wydajności energetycznej, ale głosy z Warszawy wskazują na nieprawdopodobną wręcz zmianę nastawienia u najbardziej zagorzałego przeciwnika unijnej strategii dekarbonizacji – pisze brukselski EurActiv.com.
Więcej
-
UPEBI: Ministerstwo Finansów chce zmniejszenia wsparcia dla OZE
2013-02-08Wobec wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – braku ustawy o OZE, wsparcia oraz niepewności inwestycyjnej, ostatnie postulaty przygotowane przez Ministerstwo Finansów, dotyczące rynku OZE, są kopaniem leżącego – pisze Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
Więcej
-
Ceny zielonych certyfikatów runęły
2013-02-07Mija właśnie rok od chwili, gdy ceny świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł zaczęły topnieć. W tym czasie straciły ponad połowę swojej wartości. Na ostatniej sesji wyceniano je już nawet po 120 zł/MWh, w stosunku do 280 zł/MWh rok wcześniej.
Więcej
-
Mały trójpak energetyczny, czyli jak uniknąć pozytywnych zmian na rynku odnawialnych źródeł energii
2013-02-06Zagrożenie nawet 80-90 tys. EUR dziennej kary ze strony Komisji Europejskiej oraz blokowanie rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, to konsekwencje opóźnień w dostosowaniu przepisów o pozyskiwaniu energii z OZE do wymogów UE. W Sejmie RP trwają prace nad propozycją tzw. "małego" trójpaku. Jednak zdaniem ekspertów wdraża on jedynie „formalnie" przepisy europejskie, konserwuje nieefektywne wsparcie dla wielkoskalowej energetyki i nie przynosi realnych zmian, niezbędnych dla rozwoju energetyki obywatelskiej (prosumenckiej).
Więcej
-
Informacje o energooszczędności od dziś na każdym produkcie na prąd
2013-02-05Od 1 lutego br. etykiety informujące o zużyciu energii muszą być umieszczane nie tylko na sprzęcie AGD, ale na wszystkich urządzeniach korzystających z prądu. Informacje te muszą też znaleźć się reklamach tych produktów. Nowe przepisy mają ułatwić klientom wybór energooszczędnego sprzętu. Za nieprzestrzeganie tego nakazu na producentów i sprzedawców będą nakładane wysokie kary.
Więcej
-
Minister Kasprzak: Inwestorzy poznają finalny kształt ustawy o OZE w I półroczu 2013 r.
2013-02-05Zdaniem Mieczysława Kasprzaka, wiceministra gospodarki i jednego z autorów ustawy o OZE, ostateczny kształt przyszłych regulacji powinien być znany w II kwartale tego roku.
Więcej
-
Prezes GDF Suez Polska o ustawie o OZE: albo idziemy na budowę, albo do sądu
2013-02-04Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska, zapowiedział wstrzymanie inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej realizowanych przez jego firmę – do czasu rozstrzygnięcia kwestii nowego systemu wsparcia dla OZE.
Więcej
-
Wielka energetyka kontra OZE – co opłaca się bardziej?
2013-02-04Dla źródeł małoskalowych znacznie korzystniej niż dla elektrowni dużych mocy, przedstawiają się koszty dystrybucji, a także straty energii w procesie przesyłania i transformacji – pisze dr inż. Ryszard Rabiega z firmy Biopower.
Więcej
-
Belgowie wybudują wyspę, aby magazynować energię z morskich farm wiatrowych
2013-02-03Belgijski rząd chce wycofać się całkowicie z energetyki atomowej. Zastąpić ją mają ogromne morskie farmy wiatrowe. Chcąc rozwijać morską energetykę wiatrową na szerszą skalę, Belgowie muszą uporać się jednak z jej podstawowym problemem.
Więcej
-
Na Pomorzu powstanie farma wiatrowa za 240 mln zł. Inwestor dostał pozwolenie budowlane
2013-02-02Farma wiatrowa, na budowę której zgodziło się Starostwo Powiatowe w Tczewie, powstanie na terenie gminy Gniew.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności