- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny (16550)
2013-12-10Drukuj
Z zapisów przekazanej do konsultacji społecznych drugiej wersji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020 wynika, że z funduszy unijnych na zmniejszenie zużycia, a więc i rachunków za energię, najmniej skorzystają zwykli mieszkańcy Opolszczyzny – zwraca uwagę Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Organizacja 4 grudnia br. zgłosiła uwagi w konsultacjach, w których apeluje do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o wyższą alokację środków na ograniczenie zużycia energii w budynkach mieszkalnych.
W przyszłym unijnym okresie budżetowym w latach 2014-2020 na odnawialne źródła energii i jej oszczędne wykorzystanie przeznaczonych zostanie na Opolszczyźnie aż 15,06% wszystkich środków unijnych dla regionu, czyli ponad 430 mln zł. Unia wybrała zieloną energetykę na priorytetowy obszar wsparcia ze względu na liczne korzyści społeczne i gospodarcze, jakie niosą za sobą tego typu inwestycje.
— Jest to przede wszystkim ogromna szansa na zmniejszenie naszych rachunków za energię — mówi Jakub Miler, z Polskiej Zielonej Sieci. — Eksperci szacują, że dzięki ocieplaniu budynków oraz użytkowaniu energooszczędnych sprzętów RTV i AGD, przeciętna polska rodzina będzie wydawać na ogrzewanie i prąd nawet o jedną trzecią mniej niż żyjąc według dzisiejszych standardów zużycia energii. Niestety, mimo że zgodnie z zapowiedziami premiera, pieniądze unijne mają wspierać polskie rodziny, na Opolszczyźnie gospodarstwa domowe praktycznie nie skorzystają ze środków na oszczędzanie energii.
Według najnowszej, drugiej wersji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych przeznaczonych zostanie zaledwie 0,61% środków RPO. Na oszczędzanie energii zarówno przez małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i przez samorządy alokowano ponad cztery razy więcej środków, na energooszczędny transport – aż 12 razy więcej.
— W Polsce najwyżej oceniane są możliwości oszczędności energii w sektorze budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. To na te inwestycje powinniśmy zatem przeznaczać najwięcej środków — dodaje Miler. — Szczególnie dotyczy to Opolszczyzny, gdzie kilkusetmilionowe inwestycje w budownictwo niskoenergetyczne, wskazywane w RPO jako kluczowy obszar rozwoju regionu, oprócz obniżonych rachunków za prąd dla mieszkańców, mogą generować tysiące nowych miejsc pracy. Na niekorzystny dla mieszkańców podział środków na oszczędzanie energii zwracaliśmy już uwagę w konsultacjach pierwszej wersji opolskiego RPO, niestety Urząd Marszałkowski zignorował nasze postulaty.
Według najnowszego projektu RPO, mieszkańcy będą mieli dostęp jedynie do pożyczek, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych grup, które będą mogły starać się o bezzwrotne dotacje (tabela powyżej). Zdaniem Polskiej Zielonej Sieci jest to nieuzasadniona dyskryminacja obywateli.
Przypisy:
1. 1 EUR = 4,2 PLN.
2. Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, projekt przeznaczony do konsultacji społecznych, wersja nr 2, Opole, październik 2013.
3. Dane dotyczące potencjału oszczędności energii w Polsce za: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Instytut Badań Strukturalnych, "Niskoemisyjna Polska 2050", lipiec 2013.
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć prowadzi obecnie projekt ''Fundusze europejskie dla zrównoważonego rozwoju – partycypacja społeczna w programowaniu przyszłego okresu budżetowego po 2013 r.": ekoprojekty.pl.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności