- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Ruszyła farma wiatrowa w Żeńsku (13402)
2011-10-17Drukuj
Firmy KSM Energia Sp. z o.o. i Renpro Sp. z o.o., deweloperzy działający w branży energetyki odnawialnej, oficjalnie zainaugurowały eksploatację Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko w północno-zachodniej Polsce niedaleko miejscowości Krzęcin. Inwestycja, która składa się z trzech turbin wiatrowych 2.5-100 dostarczonych przez GE (NYSE:GE) zwiększy krajową produkcję energii ze źródeł odnawialnych i pomoże przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Właściciel inwestycji - Spółka KSM Energia Sp. z o.o. - zrealizowała budowę projektu pod kierunkiem swojego większościowego udziałowca, którym jest firma Renpro Sp. z o.o. Turbiny wiatrowe GE 2.5-100 są wyposażone w wirniki o średnicy 100 m i zapewniają klientom wysoką roczną produkcję energii przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego poziomu sprawności, niezawodności i wysokiego poziomu współpracy z siecią. Wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych w Salzbergen w Niemczech turbiny o mocy 2,5 MW w pełni odpowiadają wymaganiom i potrzebom rynku europejskiego.
- Otwarcie Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko to ważny krok w rozwoju spółek KSM Energia i Renpro. Wierzymy, że nasza inwestycja nie tylko przyczyni się do rozwoju Gminy Krzęcin, ale także wesprze realizację krajowych zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla - powiedział Grzegorz Małaszuk, prezes KSM Energia, podczas uroczystej ceremonii oddania inwestycji do użytku.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który przekazał na jego rzecz ponad 11 mln zł przy całkowitej kwocie inwestycji wynoszącej blisko 38 mln zł.
- Warto podkreślić, że projekt Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko został zrealizowany przez polskie firmy, a jego wdrożenie stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych elektrowni wiatrowych w regionie. Inwestycja przybliża Polskę do spełnienia unijnego wymogu dotyczącego produkcji 15% energii krajowej z odnawialnych źródeł energii w roku 2020. Liczymy na dalszą współpracę z GE przy kolejnych projektach wiatrowych - powiedział Norbert Kiderys, Prezes Zarządu Renpro.
Poza kontraktem na dostarczenie turbin wiatrowych firma GE zawarła z KSM Energia Sp. z o.o. kompleksową dziesięcioletnią umowę, gwarantującą optymalne funkcjonowanie farmy wiatrowej w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności.
- Dzisiejszy dzień to okazja do świętowania doskonałej współpracy pomiędzy KSM Energia Sp. z o.o., Renpro Sp. z o.o. oraz GE Energy - powiedział Stephan Ritter, Dyrektor Zarządzający sektorem ds. energii odnawialnej GE. - Klient bardzo dobrze przygotował teren przeznaczony pod inwestycję, natomiast firma GE, zapewniając całą potrzebną infrastrukturę, po raz kolejny udowodniła, że międzynarodowa współpraca jest jedną z naszych najmocniejszych stron. Nasz zespół instalacyjny zrobił wszystko, co w jego mocy, aby Elektrownia Wiatrowa Żeńsko mogła rozpocząć produkcję energii zgodnie z planem - dodał Ritter.
Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko o łącznej mocy produkcyjnej wynoszącej 7,5 MW to druga inwestycja w Polsce, wykorzystująca platformę technologiczną powyżej 2 MW opracowaną przez firmę GE. Pierwszym tego typu projektem była otwarta w ubiegłym roku w miejscowości Nekla w Wielkopolsce farma z 21 turbinami wiatrowymi GE. Na całym świecie działa obecnie ponad 550 turbin wiatrowych GE 2.5, z czego ponad 400 jest zlokalizowanych w Europie. Innowacyjne turbiny GE 2,5 zaprojektowano z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w turbinie GE o mocy 1,5 MW, która obecnie jest najpopularniejszym modelem megawatowej turbiny wiatrowej – na całym świecie zainstalowano ponad 16 500 tego typu jednostek.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności