więcej


Energetyka

Przekształcanie energii – ruszają prace nad elastycznymi, drukowanymi na plastiku panelami słonecznymi (14191)

2012-04-12

Drukuj

Zmiana sposobu i miejsca gromadzenia energii ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów wyznaczonych w strategii Europa 2020. Jednym z alternatywnych źródeł energii jest technologia solarna drukowana na plastiku. Nowy, finansowany ze środków unijnych projekt, który właśnie się rozpoczął, stawia sobie za cel posunięcie naprzód tej innowacyjnej technologii i zaprojektowanie zaawansowanych, elastycznych, plastikowych paneli słonecznych, które można wcielić do nowych zastosowań mobilnych i budynków.

Przewidziany na cztery lata projekt SUNFLOWER (Niezawodnie wydajne, zrównoważone, nowatorskie i elastyczne waty organiczne) uzyskał wsparcie w wysokości ponad 11 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Zgromadził naukowców z Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Wlk. Brytanii.

Partnerzy projektu dążyć będą do pozyskiwania energii słonecznej z wysokowydajnych i nadających się do recyklingu paneli słonecznych drukowanych na plastiku. Tego typu energia elektryczna jest bezpieczna, ekologiczna i wytwarzana lokalnie. Drukowane na plastiku ogniwa słoneczne są jedną z najnowszych technologii pozyskiwania energii słonecznej, zapewniającą elastyczność, małą wagę i niski koszt paneli słonecznych. Chociaż ta nowa technologia jest już pozytywnym krokiem w dobrym kierunku, nadal wymaga pracy w zakresie poprawy wydajności i trwałości paneli.

Naukowcy z projektu SUNFLOWER są przekonani, że z tym problemem można sobie poradzić, wykorzystując duże maszyny drukarskie do masowej produkcji paneli na rolkach elastycznych materiałów. To byłby postęp w stosunku do wykorzystywanych obecnie sztywnych paneli na bazie krzemu. Poprzez jednoczesne zwiększanie wydajności i trwałości ogniw przy obniżaniu kosztów produkcji dzięki przyjaznym środowisku technologiom, partnerzy projektu mają nadzieję, że ich prace przybliżą nas do świata, w którym każdy może mieć dostęp do przyjaznych środowisku i wydajnych źródeł energii.

Koordynator projektu, dr Giovanni Nisato z Centre Suisse d'Electronique et Microtechnique (CSEM), powiedział: "Mamy szansę na opracowanie technologii, która idealnie nadaje się do produkcji w UE ze względu na wysoki stopień automatyzacji, zapotrzebowanie na pracowników ze specjalistycznym wyszkoleniem, niskie zużycie energii i bliskość dostawców oraz rynków."

Elastyczność, mała waga i niskie koszty to najważniejsze zalety drukowanych na plastiku paneli słonecznych. Umożliwią one opracowanie rozwiązań konsumenckich, takich jak zwijane panele słoneczne czy panele zintegrowane trójwymiarowo z konstrukcjami architektonicznymi, przekładając się ostatecznie na rentowniejsze i solidniejsze pola paneli słonecznych na farmach produkujących energię. To doskonała okazja dla UE do dalszego poszerzania swojej bazy innowacyjnej w dziedzinie alternatywnych źródeł energii.

W skład konsorcjum projektowego wchodzą partnerzy przemysłowi, instytucjonalni i akademiccy, których celem jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań na rynek. Partnerzy przemysłowi są dobrze rozmieszczeni w łańcuchu dostaw przyszłych produktów opartych na drukowanych na plastiku ogniwach słonecznych, co jest ważnym warunkiem wstępnym, by ten projekt mógł wywrzeć znaczący wpływ społeczno-gospodarczy.

Więcej informacji:
Centre Suisse d'Electronique et Microtechnique (CSEM): www.csem.ch/site.

 

źródło: © Unia Europejska, 1994-2012 - CORDIS

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej