- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Ukryte koszty planowanych odkrywek sięgają 10 mld zł rocznie
2012-11-07Nawet 10 mld złotych rocznie będą wynosić straty społeczne i środowiskowe związane z produkcją energii, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Na tyle dr hab. inż. Mariusz Kudełko, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, szacuje koszty zewnętrzne spalania węgla brunatnego z planowanych odkrywek na złożach Gubin i Legnica [1]. Koszty, o których mowa, wiążą się z utratą zdrowia ludzi, stratami w uprawach, zniszczeniami budynków i stratami bioróżnorodności kraju.
Więcej
-
Unijne regulacje zmienią rynek budownictwa. Zużycie energii będzie musiało być niemal zerowe
2012-11-06Polski sektor budowlany musi przygotować się do zmian, które mogą zrewolucjonizować rynek. Już za niespełna siedem lat obiekty należące do państwa mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Od 2021 roku także wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać te parametry. To oznacza konieczność stosowania przez deweloperów nowoczesnych, energooszczędnych technologii, a to napędzi polską gospodarkę.
Więcej
-
Wyzwanie energetyczne w 3 minuty
2012-11-03Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym Marcin Popkiewicz opisuje główne elementy składające się na to, co nazywamy kryzysem energetycznym. Rozwinięcie zasygnalizowanych tu treści znajdziecie w jego książce "Świat na rozdrożu".
Więcej
-
Opłata OZE, czyli nowość w projekcie ustawy o OZE. Na czym polega?
2012-11-02Najnowsza wersja ustawy o OZE wprowadza tzw. opłatę OZE, czyli opłatę mającą równoważyć sprzedawcy zobowiązanemu zakup energii wyprodukowanej z mikro- i małaych instalacjach OZE po wyższej, preferencyjnej cenie – w porównaniu do rynkowej ceny energii.
Więcej
-
Powstaje polsko-litewski most energetyczny o długości 130 km. To sposób na braki mocy w przyszłości
2012-11-02Wybudowanie mostu energetycznego pozwoli na przesyłanie między Polską a Litwą 1 tys. MW mocy. "To jest ok. 4 proc. całej naszej energii, ale dla rejonu północno-wschodniego Polski, gdzie nie ma elektrowni, to będzie istotne wsparcie" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Władysław Mielczarski, pełniący rolę pełnomocnika do rozbudowy tego połączenia. Mimo trudności, jakie napotyka inwestycja, profesor zapewnia, że współpraca między obu krajami przebiega idealnie.
Więcej
-
Stanowisko PIGEO w sprawie ostatniego projektu ustawy o OZE
2012-10-31Środowiska działające na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce oczekują od wielu lat, iż rząd RP zaproponuje i przeprowadzi przez procedurę parlamentarną ustawę o odnawialnych źródłach energii, która określi długofalową, stabilną perspektywę rozwoju tego sektora energetyki i wprowadzi elementarny ład prawny, w szczególności w odniesieniu do długofalowej strategii wsparcia dla obecnie funkcjonujących i planowanych do realizacji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii – informuje Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialanej.
Więcej
-
Projekt ustawy "Prawo energetyczne" gotowy. Z pierwotnej wersji prawie nic nie zostało
2012-10-31Resort gospodarki definitywnie zakończył prace nad nowym prawem energetycznym. W ciągu najbliższych dni ma trafić do sejmu. "Po szerokich konsultacjach społecznych i międzyresortowych z pierwotnej wersji projektu tej ustawy nie zostało niemal nic" – przyznaje Edward Słoma z Ministerstwa Gospodarki. Wśród najważniejszych zmian znalazły się te dotyczące Urzędu Regulacji Energetyki, wsparcia dla kogeneracji czy ułatwień dla właścicieli samochodów elektrycznych.
Więcej
-
Nowe rozporządzenie MG zmieni zasady wykorzystania biomasy w energetyce
2012-10-30Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowe rozporządzenie, które znacząco ograniczy możliwość wykorzystania biomasy w energetyce.
Więcej
-
G. Wiśniewski: Rząd preferuje energetyką jądrową kosztem zielonej
2012-10-29"Energetyka jądrowa wspierana przez rząd i Sejm, doczekała się regulacji, które zostały przyjęte poza szerszą dyskusją społeczną w szybkim tempie" – zwraca uwagę Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. To, w jego ocenie, blokuje rozwój odnawianych źródeł energii, które nie mogą liczyć na takie polityczne wsparcie, jak projekt budowy elektrowni atomowej.
Więcej
-
Srebrny Delfin na festiwalu w Cannes dla polskiego filmu o energetyce wiatrowej
2012-10-29Reportaż "Podmuch energii" szczecińskiego oddziału TVP otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina w kategorii TV Documentaries and Reports – Environmental & Ecology na zakończonym 18 października trzecim festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards.
Więcej
-
Ponad połowa domów w USA to domy energooszczędne. W Polsce zaledwie 6 proc. To ma się zmienić
2012-10-27Wciąż brakuje w Polsce energooszczędnych domów. 94 proc. inwestycji nie ma podstawowych rozwiązań, które mogłyby obniżyć koszty ich utrzymania – wynika z danych Home Broker. Zmienić miałoby to unijne prawo, które za 8 lat zacznie obowiązywać w Polsce. – Po 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny mieć prawie zerowe zużycie energii, co oznacza, że sektor budowlany czekają duże zmiany, szczególnie w Polsce – mówi Justyna Biernacka ze Skanska Residential Development Poland.
Więcej
-
Powstał kolejny projekt zmiany prawa energetycznego
2012-10-26Posłowie Platformy Obywatelskiej w piątek 19 października złożyli u marszałka sejmu trzeci już w przeciągu ostatnich czterech miesięcy projekt dotyczący zmiany prawa energetycznego. Pierwsza poselska propozycja pojawiła się już w czerwcu. Pod koniec września nowe prawo energetyczne zaproponowało Ministerstwo Gospodarki. Teraz parlamentarzyści przedstawili kolejny projekt zmian. Nikt już chyba nie wierzy, że pakiet ustaw energetycznych zostanie uchwalony do końca roku.
Więcej
-
Wykonawcy ociepleń na bakier ze znajomością przepisów budowlanych
2012-10-26Z trzeciej fali badania badania TNS Pentor Poznań "Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce" wynika, że zaledwie 47 proc. wykonawców ocieplających ściany budynków zna przepisy na tyle dobrze, by z przekonaniem stwierdzić, że stosowanie materiałów bez aprobaty technicznej jest niezgodne z prawem budowlanym. Nieznajomość zasad doboru materiałów wiąże się z ryzykiem niewłaściwego ocieplenia ścian, czego skutki inwestorzy i użytkownicy budynków mogą odczuwać przez wiele lat. Nieprawidłowa termoizolacja oznacza także stratę energii, wyższe koszty ogrzewania i większą emisję CO2.
Więcej
-
Podsumowanie seminarium "System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich"
2012-10-25W dniu 23 października br. odbyło się seminarium poświęcone mechanizmowi wsparcia efektywności energetycznej, tj. systemowi białych certyfikatów. Miało ono na celu przedstawienie doświadczeń i dobrych praktyk wdrażania systemu w Australii w odniesieniu do wyzwań stojących przed Polską. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut na rzecz Ekorozwoju ze współpracy z Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Australii Południowej oraz australijskimi firmami Embertec i Green Made Easy.
Więcej
-
Bloomberg: Inwestycje w czystą energię spadły w trzecim kwartale
2012-10-25Światowe inwestycje czystą energię w trzecim kwartale 2012 roku spadły aż o 20% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku i o 5% w porównaniu do drugiego kwartału br. – doniósł październiku Bloomberg New Energy Finance. Stało się tak głównie za sprawą Europy i Stanów. Więcej pieniędzy na OZE wydają natomiast Brazylia i Maroko.
Więcej
-
Nabór uczestników do projektu "Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach"
2012-10-25Rozpoczął się nabór uczestników do projektu "Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach" (OZERISE). Projekt realizowany jest przez Instytut Energetyki Odnawialnej (koordynator projektu), Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, NMG oraz API Micon. Wsparcie finansowe projektu pochodzi ze środków unijnych w ramach programu Life+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
Przedsiębiorcy widzą zalety zielonej energii, ale nie potrafią z niej skorzystać
2012-10-25Organizator Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2012 wspólnie z firmą badawczą Interactive Research Center przeprowadzili badania polskich przedsiębiorców pod kątem nastawienia i wiedzy na temat OZE. Wyniki pokazują, że właściciele firm nie tylko nie kojarzą poszczególnych zielonych technologii, ale też nie mają pomysłu, jak z nich skorzystać. 84% uważa, że są one pożyteczne lecz tylko niewiele ponad 20% deklaruje, że ma z nimi do czynienia w swojej firmie.
Więcej
-
Więcej energii ze źródeł odnawialnych – nowe rozporządzenie MG
2012-10-24Większy udział źródeł odnawialnych w produkcji energii, wydłużenie do 2015 r. terminu przebudowy lub oddania do użytku instalacji, które wykorzystują biomasę do celów energetycznych oraz likwidację wsparcia za wytwarzanie energii z pełnowartościowego drewna – takie rozwiązania wprowadza m.in. nowe rozporządzenie ministra gospodarki.
Więcej
-
Elektrownie jądrowe w strefach zagrożonych tsunami
2012-10-24Świat z trwogą wpatrywał się 11 marca 2011 r. w ogrom destrukcyjnej siły tsunami, które uderzyło w Japonię. Tsunami było następstwem trzęsienia ziemi u wschodnich wybrzeży Japonii, które osiągnęło 9 stopni w skali Richtera – największe trzęsienie, jakie kiedykolwiek nawiedziło Japonię. Zmiotło miasta i ziemie uprawne w północnej części kraju, pochłaniając życie aż 20 000 osób. W ślad za tsunami pojawił się kolejny kataklizm - katastrofa nuklearna Fukushima Daiichi, określana przez niektórych mianem największego wypadku jądrowego od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 r.
Więcej
-
EBI zwiększa wsparcie na rzecz modernizacji sieci dystrybucji energii w Polsce
2012-10-23Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał ENEA SA, czołowej spółce Grupy Kapitałowej ENEA (jednej z czterech największych zintegrowanych wertykalnie grup energetycznych w Polsce), kredyt w wysokości 950 mln PLN (około 230 mln EUR) na okres 15 lat. Ten kredyt, stanowiący pierwszą transakcję banku z ENEA, zostanie przeznaczony na sfinansowanie utrzymania, modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych grupy w północno-zachodniej Polsce, zarządzanych przez ENEA Operator – jej spółkę zależną.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności