- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Chińskie władze zawstydzają polski rząd
2013-09-17Władze Chin przyjęły 12 września br. plan działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Pekinie, Szanghaju i prowincji Guangdong. Porozumienie dotyczy ograniczenia ilości spalanego węgla. To historyczny punkt zwrotny w polityce energetycznej Chin, dzięki któremu zmniejszy się również światowa konsumpcja węgla. Fakt ten może mieć istotne znaczenie również dla Polski.
Więcej
-
Europa nie jest zjednoczona energetycznie
2013-09-17Jak podaje Euractiv.pl, niedawno zakończone badanie przeprowadzone przez Energy Efficiency Watch (sponsorowane przez UE) ujawniło ogromne dysproporcje między państwami członkowskimi w dziedzinie wydajności energetycznej.
Więcej
-
Jak długo premier Tusk chce zatruwać kolejne pokolenia Polaków i narazić polskie bezpieczeństwo energetyczne?
2013-09-16Podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 10 września br. w Katowicach premier Donald Tusk powiedział: - Podjęliśmy decyzję, że odnawialne źródła energii, bardzo potrzebne uzupełnienie dla polskiej energii, będą jednak limitowane - na tyle, na ile jest to możliwe w Europie. Chcemy mieć OZE, ale dla nas kluczowe nadal będą: węgiel [kamienny], węgiel brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż gazu łupkowego. To jest przyszłość polskiej energetyki.
Więcej
-
Donaldzie, obudź się!
2013-09-16Zegar klimatyczny tyka. Pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze pokazują 400 ppm. Raporty IPCC od dawna wskazują, że mamy 90, ba, 95% naukowej pewności, że ocieplenie klimatu postępuje i mamy na nie wpływ jako ludzkość. Pomiary wielkości lodu arktycznego, działającego jak termostat dla klimatu półkuli północnej, wskazują na ubytek ¾ jego ilości w ciągu ostatnich 30 lat. Na zegarze klimatycznym widać wyraźnie, że jest za 5 dwunasta i nie mamy dużo czasu na działanie. A co robi polski rząd? Smacznie śpi.
Więcej
-
Informacje o ustawie o OZE we wtorek. KPRM poparł system aukcji i rozwiązań dla prosumentów
2013-09-16Jak podało Ministerstwo Gospodarki, 17 września br. odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowemu projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Pierwszy w Polsce Miejski Budynek Jutra 2030: inwestycja „Krasińskiego 41”, zostanie wyposażony w solary Kingspan
2013-09-15Powstający w Warszawie Miejski Budynek Jutra 2030, pierwszy tego typu obiekt w Polsce, zostanie wyposażony w kolektory słoneczne Kingspan. Zastosowanie kolektorów pozwoli na redukcję zużycia „brudnej" energii do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i zastąpienie jej energią „zieloną" pozyskaną z promieniowania słonecznego – upowszechniając tym samym zasady zrównoważonego budownictwa, według których powstaje inwestycja Krasińskiego 41.
Więcej
-
Nowy bezpłatny kurs internetowy o biogazowniach
2013-09-13Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szkolenia e-learningowego zawierającego szereg informacji dotyczących realizacji inwestycji biogazowych w aspekcie korzyści środowiskowych i ekonomicznych oraz jej aspektów społecznych i prawnych.
Więcej
-
Parlament Europejski bez zdecydowanych kroków w sprawie biopaliw
2013-09-13Parlament Europejski nie wskazał wyraźnego kierunku, w jakim powinna zmieniać się polityka UE w zakresie promowania i stosowania biopaliw. Ostateczne rozstrzygnięcia, na które czeka zarówno przemysł, jak i organizacje zaniepokojone szeregiem negatywnych skutków dotychczasowych przepisów, zapadną prawdopodobnie już po kolejnych wyborach do PE w 2014.
Więcej
-
Dobry klimat zaczyna się w domu
2013-09-12Ważna jest już sama decyzja o zaprojektowaniu domu energooszczędnego. Domu nie kupujemy tak, jak telefonu komórkowego – na dwa lata. Dom kupuje się na 20–40 lat, niekiedy na dłużej – o dobrym klimacie w domu i wokół niego Energooszczędnym 4 kątom opowiada Wojciech Stępniewski, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Weszła w życie nowelizacja ustawy "Prawo energetyczne"
2013-09-12W dniu 11 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy "Prawo energetyczne" zwana małym trójpakiem energetycznym. Zasadniczym celem zmian wprowadzonych nowelizacją jest stymulowanie dalszego wzrostu konkurencji na rynkach energii.
Więcej
-
Dyrektywy Ecodesign i o etykietowaniu energetycznym urządzeń grzewczych opublikowane przez Komisję Europejską
2013-09-11Po wielu latach pracy Komisja Europejska w dniu 6 września br. opublikowała w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej Dyrektywy Ecodesign i Etykietowania Energetycznego gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie urządzeń grzewczych. Dokumenty wejdą w życie z dniem 26 września 2013 roku.
Więcej
-
Kredyty z dopłatą na budowę lub zakup energooszczędnych domów i mieszkań już dostępne
2013-09-10Pierwsze banki uruchomiły już kredyty hipoteczne z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Osoby zainteresowane budową lub zakupem energooszczędnych domów i mieszkań mogą póki co skorzystać z oferty trzech banków. Do końca roku kredyty powinny być już dostępne w każdym z siedmiu banków biorących udział w programie.
Więcej
-
O biogazowni w obiektywie
2013-09-09Jak funkcjonuje biogazownia? Jak rozwijała się technologia produkcji biogazu? Jakie korzyści może przynieść biogazownia, a na co należy uważać? O tym wszystkim w nowej prezentacji mulimedialnej przygotowanej w ramach projektu "Biogazownia - przemyślany wybór".
Więcej
-
Oblicza energiewende – Szkoła oszczędności
2013-09-09W latach 80. XX wieku w polskich szkołach funkcjonowały Szkolne Książeczki Oszczędzania. W latach 90. szybko poszły w zapomnienie, bo nieoprocentowane wkłady uczniów zostały błyskawicznie zjedzone przez galopująca inflację. Nowy, kapitalistyczny, konsumpcyjny styl życia kazał zapomnieć wielu Polakom i ich dzieciom o nauce oszczędzania. Tymczasem już w 1994 roku ruszył w Niemczech program nauki oszczędności w szkołach. Przedmiotem oszczędności nie były jednak wkłady pieniężne, ale energia.
Więcej
-
Skandynawia i USA odchodzą od zagranicznych inwestycji węglowych
2013-09-09Pięć krajów skandynawskich i Stany Zjednoczone ogłosiły zakończenie wsparcia finansowego z funduszy publicznych dla nowych elektrowni węglowych, które powstaną poza ich granicami. To niezwykle ważny sygnał światowy, potwierdzający trend odchodzenia od energetyki opierającej się na węglu – komentuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Jedna żarówka na 60 lat
2013-09-08Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali tanią, emitującą światło diodę (LED), która jest w stanie wytwarzać silne, białe światło przy wyjątkowo małym wykorzystaniu energii elektrycznej. Żarówka ma kosztować 2 funty i starczać na 60 lat.
Więcej
-
TEPCO nie radzi sobie z sytuacją w Fukushimie
2013-09-06W elektrowni atomowej Fukushima wykryto nowe, silne ognisko promieniowania – poinformował operator elektrowni, firma Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Jak donoszą media firma TEPCO nie radzi sobie z sytuacją w Fukushimie, bo poziom promieniowania wzrasta.
Więcej
-
Biogazowniom zaszkodzi zmiana systemu wsparcia dla OZE?
2013-09-05Polski rząd zapowiedział, że radykalnie zmieni nasz system wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Mają zniknąć zielone certyfikaty, a wraz z nimi dotowanie produkcji zielonej energii. Dotacje będzie można dostać tylko do inwestycji, po wygraniu konkursów-aukcji. Randy Mott, prezes spółki Ceeres, krytykuje w portalu Gramwzielone.pl te rozwiązania i twierdzi, że zaszkodzą one OZE, a szczególnie biogazowniom. Czy rzeczywiście?
Więcej
-
Biogazownie na problemy z osadami ściekowymi
2013-09-04We włocławskich zakładach chemicznych Anwil, należących do PKN Orlen, ruszyła w lipcu instalacja, która wykorzystuje biogaz do osuszania osadów ściekowych i produkcji energii elektrycznej. W ten sam sposób, przy wykorzystaniu biogazowni, z problemem osadów ściekowych chce się zmierzyć gmina Jeżewo koło Świecia, gdzie do niedawna lądowały one na składowisku odpadów i wyciekały z niego, zagrażając otoczeniu.
Więcej
-
Mikroinstalacje OZE – jesteśmy za!
2013-09-04Ostatnie badania opinii publicznej opracowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy ze Związkiem Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) pokazują, że coraz częściej sami chcemy produkować energię i brać aktywny udział w wyborze jej źródła.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności