- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
G. Wiśniewski: Utrzymanie obecnego wsparcia grozi załamaniem rynku OZE w Polsce
2013-01-21Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorza Wiśniewskiego, utrzymanie obecnych zasad systemu wsparcia dla producentów energii odnawialnej będzie pogłębiało zjawisko nadpodaży zielonych certyfikatów, co może skutkować wstrzymaniem dalszego rozwoju rynku OZE w Polsce.
Więcej
-
Hiszpański rząd nakłada nowy podatek na producentów zielonej energii
2013-01-19Władze Hiszpanii nakładają dodatkowy podatek w wysokości 7% liczony od zysków z taryf gwarantowanych otrzymywanych za produkcję energii ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Niskoemisyjny konkurs na FB rozstrzygnięty
2013-01-19Inteligentne i energooszczędne projektowanie budynków, wybór drewnianych produktów zamiast plastikowych czy wspieranie zakupów u rodzimych producentów, co eliminuje emisje związane z transportem towarów to nagrodzone przez MG pomysły w ramach niskoemisyjnego konkursu prowadzonego na Facebooku. Laureaci odebrali nagrody 14 stycznia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
W 2012 roku zainstalowano w Polsce rekordową ilość farm wiatrowych
2013-01-18Rekord we wzroście zainstalowanej mocy energetyki wiatrowej w ubiegłym roku to efekt boomu na inwestycje w "wiatrówce" sprzed kilku lat. Obecnie branża pogrąża się w stagnacji.
Więcej
-
Za trzy lata popłynie pierwszy prąd polsko-litewskim mostem energetycznym
2013-01-18Inwestycja warta ok. 1,7 mld zł, strategiczna dla Polski, Litwy i Unii Europejskiej, wkracza w kolejną fazę. Po wyborze wykonawców, czas na budowę linii. Wszystko wskazuje na to, że realizacja polsko-litewskiego mostu energetycznego zostanie zakończona zgodnie z planem, czyli jeszcze w 2015 roku.
Więcej
-
Nowy dom będzie kosztował mniej
2013-01-17W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia, które sugerują, iż budowa i eksploatacja domów będzie kosztować więcej w związku z planowanym wprowadzeniem nowych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W rzeczywistości koszty te będą niższe niż dotychczas.
Więcej
-
Czy posłowie dadzą szansę prosumentowi?
2013-01-1510 stycznia br. rozpoczęto prace nad tzw. "małym trójpakiem" ustaw energetycznych, przygotowanym przez posłów PO i PSL. Proponowana regulacja utrzymuje status quo na rynku OZE – obywatele wciąż nie otrzymają prawa do produkcji energii, a energetyka konwencjonalna będzie mogła cieszyć się niewspółmiernie wysokim wsparciem dla współspalania biomasy z węglem.
Więcej
-
Rząd wycofuje się z budowy elektrowni atomowej?
2013-01-15Czy rząd Donalda Tuska przestał zajmować się energetyką jądrową? "Rządowa kampania 'Poznaj atom' za około 20 mln zł z kieszeni podatników na Twitterze ma obecnie (9 stycznia 2013, godz. 14.00) 2 obserwujących oraz 13 wpisów – ostatnie z maja 2012" – informuje Dariusz Szwed, członek zarządu Partii Zielonych.
Więcej
-
Rola miedzi w programie powszechnego dostępu do energii i w unowocześnianiu sieci
2013-01-13Międzynarodowa Agencja Energetyczna i ONZ szacują, że blisko 1,5 mld ludzi na świecie żyjących na obszarach wiejskich nie ma dostępu do energii elektrycznej. Programem Powszechnego Dostępu do Energii objęto favelę Paraísopolis w Sao Paulo, gdzie za pomocą miedzi unowocześniono sieć elektroenergetyczną.
Więcej
-
Dopłaty do energooszczędnych domów ruszą w ciągu najbliższych tygodni
2013-01-12Jeszcze w I kwartale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi program dopłat do kredytów dla budujących lub kupujących energooszczędne domy. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 tysięcy złotych. Dla klientów to szansa na znaczne obniżenie rachunków za energię, a dla deweloperów – przymiarka przed nowymi unijnymi wymogami. Budowanie takich domów stanie się standardem już za siedem lat.
Więcej
-
Wnioski z seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE"
2013-01-11Energetyka słoneczna znajduje się na podobnym etapie, na jakim jeszcze sześć lat temu znajdowała się energetyka wiatrowa. Od tego czasu moc wiatraków zwiększyła się kilkaset razy. Przed taką samą szansą stoi fotowoltaika. Eksperci zaproszeni na seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE" mówili, jak tę szansę wykorzystać, odpowiadając przy tym na dziesiątki pytań inwestorów.
Więcej
-
Węgloholicy z Węglandii, czyli polska wojna z ochroną klimatu
2013-01-11Po tym, jak dwukrotnie zawetowaliśmy unijne plany ograniczania emisji do 2050 roku, w połowie grudnia samotnie sprzeciwiliśmy się korektom nieskutecznego obecnie unijnego systemu handlu emisjami. W tym też miesiącu walnie przyczyniliśmy się do rozbicia jednomyślności Unii na szczycie klimatycznym w Doha. W kuluarach konferencji nasz kraj doczekał się nawet zmiany swojej angielsku nazwy z Poland na Coalland, czyli Węglandia.
Więcej
-
Biogazownia, która pachnie
2013-01-10Ci, którzy protestują przeciwko budowie biogazowni rolniczych, najbardziej obawiają się tego, że będą one śmierdzieć i zatruwać swym fetorem okolicę. Biogazownia w Konopnicy koło Rawy Mazowieckiej pachnie kiszonką kukurydzianą (tak było tam w grudniu, gdy odwiedziłem to miejsce). Może nie każdemu ten zapach przypadłby do gustu, ale na pewno nie można nazwać go fetorem.
Więcej
-
Morskie farmy wiatrowe: potencjał jest, bariery też
2013-01-09Na polskim morzu mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy 6 GW. Zainstalowanie 1 MW kosztuje 3,5 mln euro, ale inwestorów nie brakuje. Na przeszkodzie stoją jednak bariery administracyjne, prawne i środowiskowe. W Polsce uruchomienie farmy wymaga załatwiania spraw w kilku instytucjach, a cały proces zajmuje co najmniej kilka lat. To sprawia, że tzw. "śmiertelność projektów" jest wysoka.
Więcej
-
Projekt ustawy o OZE trafi do parlamentu jeszcze w I półroczu 2013?
2013-01-08Według wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza projekt ustawy o OZE zostanie przyjęty przez rząd jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, po czym zostanie skierowany do procedowania w Sejmie.
Więcej
-
MAE: Węgiel wciąż będzie głównym elementem produkcji światowej energii elektrycznej
2013-01-08"Węgiel, obok odnawialnych źródeł, będzie głównym elementem produkcji światowej energii elektrycznej" – prognozuje Maria van der Hoeven z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Podobnie będzie też w Polsce, gdzie obecnie produkcja prądu i ciepła oparta jest w ponad 90 proc. na węglu. Dlatego, według dyrektor z MAE, powinniśmy dążyć do tego, by był on jak „najczystszy". A to wymaga większych inwestycji w rozwój technologii ograniczających emisje dwutlenku węgla.
Więcej
-
Prezes URE ogłosił pierwszy przetarg na wybór przedsięwzięć, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej
2013-01-0831 grudnia 2012 roku prezes URE opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej URE ogłoszenie o przeprowadzeniu przetargu dotyczącego wyboru przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej zwane popularnie "białymi certyfikatami".
Więcej
-
Prof. J. Buzek: Polska nie może odejść od węgla
2013-01-07W Polsce jest miejsce i na węgiel, i na odnawialne źródła energii, i na atom – uważa prof. Jerzy Buzek. Musimy postawić także na energooszczędność i zmienić nawyki dotyczące wykorzystywania prądu. Wymaga tego nie tylko Unia Europejska, ale i gospodarka, która nie uniesie marnotrawstwa energii.
Więcej
-
Chiny znowu zwiększają oczekiwania wobec fotowoltaiki
2013-01-06Władze Chińskiej Republiki Ludowej kolejny raz zwiększają swoje cele co do udziału energii pozyskiwanej ze słońca w miksie energetycznym. Zaczynały od 5 GW – teraz chcą pięć razy więcej. Nieoficjalna do tej pory informacja została potwierdzona.
Więcej
-
Polski rynek energii połączy się z czeskim, słowackim i węgierskim
2013-01-05Na przełomie stycznia i lutego tego roku ma dojść do podpisania umowy, a pod koniec roku zacznie działać wspólny rynek energii między Polską a Czechami, Słowacją i Węgrami. Dzięki temu kształtowanie cen prądu będzie bardziej przejrzyste. To także kolejny krok do budowania wspólnego europejskiego rynku energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności