- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski – trwają konsultacje społeczne
2011-10-06W dniu 28 września br. Ministerstwo Gospodarki przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych dokument pt. „Drugi Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski".
Więcej
-
Wspólne cele energetyczne Polski i USA
2011-10-05Zapewnienie poziomu dostaw energii, który pozwoli utrzymać odpowiednie tempo rozwoju gospodarczego, wykorzystanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, a także wyzwania klimatyczne, były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Danielem Ponemanem, podsekretarzem energii Stanów Zjednoczonych. Spotkanie odbyło się 28 września 2011 r. w MG.
Więcej
-
CCU: utylizacja CO2 zamiast magazynowania pod ziemią
2011-10-04Choć technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla są wciąż w fazie badań, a pierwsze projekty demonstracyjne dopiero powstają, składowanie CO2 pod ziemią na dużą skalę już budzi kontrowersje. Może też okazać się bardzo kosztowne. Raport stworzony na zlecenie Centrum dla Niskowęglowej Przyszłości (The Centre for Low Carbon Futures – CLCF) przedstawia sposoby wykorzystania tego gazu do produkcji innych substancji i materiałów. Zamiast traktowania CO2 jedynie jako odpadu, do którego transportu i składowania trzeba jeszcze dopłacać, proponuje przekształcanie go w wartościowy materiał.
Więcej
-
Szwajcaria zamknie elektrownie jądrowe do 2034
2011-10-04Parlament Szwajcarski zatwierdził plany wycofania się z energetyki jądrowej do 2034 r. Senat poparł decyzję izby niższej z czerwca tego roku w sprawie stopniowego zamykania elektrowni jądrowych. W maju po awarii w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie rząd w Bernie zaproponował zamrożenie planów związanych z rozwojem energetyki jądrowej.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: Rozwijamy współpracę z Islandią w zakresie energii odnawialnej
2011-10-03Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister przemysłu, energetyki i turystyki Islandii Katrín Júlíusdóttir, podpisali memorandum o współpracy w sektorze energetyki odnawialnej. Uroczystość odbyła się 20 września 2011 r. podczas nieformalnego posiedzenia ministrów ds. energii Unii Europejskiej we Wrocławiu.
Więcej
-
Wiatr receptą na kryzys gospodarczy
2011-10-03Czysta, odnawialna energia, ochrona środowiska, bezpośrednie wpływy do lokalnych budżetów – to jeszcze kilka lat temu główne argumenty za rozwojem energetyki wiatrowej. Światowy kryzys gospodarczy pokazał jednak właściwą siłę wiatru. Ta branża jest jednym ze skuteczniejszych motorów napędowych gospodarki. Choć Polska dopiero raczkuje w energetyce wiatrowej, to już widzimy jej pozytywny wpływ na rozwój przemysłu i rynku usługodawców - uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Polska atrakcyjna dla energetyki odnawialnej
2011-10-03Eksperci Ernst & Young opracowali miarę atrakcyjności krajów dla rozwoju energetyki odnawialnej. W światowym rankingu Polska zajęła 12. miejsce. Wyprzedzamy między innymi Koreę Południową, Holandię, Danię i Norwegię. Miejsca na podium rankingu zajęły kolejno Chiny, USA i Niemcy.
Więcej
-
Trójwymiarowe, lepsze ogniwa słoneczne
2011-10-02Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali nową konstrukcję ogniw słonecznych z tzw. pułapkami świetlnymi, które ograniczają odbicie od powierzchni ogniwa i w ten sposób zwiększają jego wydajność – poinformował portal Technology Review.
Więcej
-
PGE zabiera się za offshore
2011-10-01PGE będzie inwestować w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. W tym celu firma powołała już 3 spółki celowe, które zajmą się realizacją projektów Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3.
Więcej
-
Ekspert: palenie konopiami wydajniejsze niż drewnem
2011-10-01Paździerze konopne są świetnym materiałem na biomasę – przy ich spalaniu powstaje więcej energii niż przy spalaniu drewna. Właściwości polskich odmian konopi zachwalał na konferencji prasowej w sejmie prof. Grzegorz Spychalski.
Więcej
-
Relacja z konferencji "Odnawialne źródła energii przyszłością nowoczesnej gospodarki"
2011-09-30Konferencja zorganizowana została w odpowiedzi na szybko rozwijający się sektor energii odnawialnej w Polsce oraz zadania postawione przez Unię Europejską. Nasz kraj stoi przed koniecznością zwiększenia efektywności wykorzystania energii i zmianą struktur źródeł jej wytwarzania.
Więcej
-
Prawo energetyczne, gazowe i regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii są już gotowe – zapewnił Maciej Kaliski, wiceminister gospodarki
2011-09-29Wiceminister gospodarki Maciej Kaliski, podczas konferencji w Katowicach poinformował, że projekty znowelizowanego prawa energetycznego oraz nowe prawo gazowe i regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii są już gotowe. Obecnie trwać mają uzgodnienia wewnątrz resortowe.
Więcej
-
Biogazownia w Studzionce
2011-09-28Powstanie i uruchomienie małej biogazowni rolniczej w Studzionce, wiązało się z tak licznymi przeciwnościami, iż trudno uwierzyć, że plan się powiódł. Przedsięwzięcie udało się, a nawet znalazło naśladowców. Dziś do Studzionki przyjeżdżają rolnicy i studenci z całej Polski.
Więcej
-
Polityka energetyczno-klimatyczna – postulaty Zielonych
2011-09-28Polska stoi na skraju katastrofy energetycznej. Bezczynność ostatnich lat spowodowała, że udział kosztów energii w budżetach domowych Polaków i Polek jest jeden z najwyższych w Unii Europejskiej, a w połowie obecnej dekady może zacząć brakować w Polsce energii elektrycznej.
Więcej
-
Dyskretny urok energii odnawialnej
2011-09-27W strategicznej wizji rozwoju energetyki każdego rozsądnego kraju odnawialne źródła energii są podstawą przyszłego zaopatrzenia w energię; minął bezpowrotnie czas, gdy traktowano je jako kilkunastoprocentowe uzupełnienie miksu energetycznego bazującego na węglu i atomie.
Więcej
-
Jaka będzie ustawa o OZE? Branża czeka na projekt
2011-09-27"Zróbmy razem dobrą ustawę o odnawialnych źródłach energii" – pod takich hasłem branża OZE szykuje się do konsultacji społecznych najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego. Choć projektu jeszcze formalnie nie ma, to już dziś organizacje i firmy z sektora przygotowują wspólne stanowisko. Ustawie o OZE ma być poświęcone między innymi najbliższe (3 listopada) Forum Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: UE powinna godzić wspólnotowe cele energetyczne z narodowymi priorytetami
2011-09-27Rynki energii w Europie to system naczyń połączonych. Unia Europejska musi znaleźć sposób na pogodzenie wspólnotowej polityki energetycznej z narodowymi priorytetami w tej dziedzinie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas obrad nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Spotkanie ministrów ds. energii państw członkowskich odbyło się 19 i 20 września 2011 r. we Wrocławiu.
Więcej
-
Konsekwentny plan Kisielic
2011-09-26Gmina miejsko-wiejska Kisielice za sprawą burmistrza Tomasza Koprowiaka, włącza się w bieg światowych przemian związanych z rozwojem OZE i dzięki racjonalnemu spojrzeniu, cierpliwości oraz konsekwentnemu planowi wykorzystuje wszelkie pojawiające się możliwości w uzyskiwaniu funduszy na inwestycje.
Więcej
-
Wiatraki nie zagrażają obszarom Natura 2000
2011-09-26W powszechnym przekonaniu – często nawet uznawanym za prawo – rzekomo w obszarach Natura 2000 nie można stawiać turbin wiatrowych. Okazuje się, że jednak nie ma, ani formalnych, ani środowiskowych podstaw dla odgórnych zakazów budowy, a co najważniejsze, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że siłownie wiatrowe to instalacje, które nie zagrażają bezpośrednio środowisku.
Więcej
-
Prezes EREF: Mam nadzieję, że polski rząd pomoże osiągnąć wiążący cel 45% dla energii odnawialnej w 2030 r.
2011-09-26Wywiad z Rainerem Hinrichsem-Rahlwesem, prezesem Europejskiej Federacji Energii Odnawialnej (EREF).
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności