- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Aneks do prognozy oddziaływania na środowisko programu jądrowego
2012-01-1813 stycznia 2012 r. Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło proces konsultacji społecznych aneksów do prognozy oddziaływania na środowisko projektu programu polskiej energetyki jądrowej oraz do projektu samego programu.
Więcej
-
Dania chce dawać przykład Europie
2012-01-17Kryzys środowiskowy może okazać się bardziej niebezpieczny niż obecne zawirowania w strefie euro, przekonuje Dania. Ale wydatków na OZE i efektywność energetyczną i tak nie unikniemy.
Więcej
-
Energetyka rozproszona – lekarstwo na trudny czas
2012-01-16– Wierzę, że mając pełną świadomość nadchodzących trudnych czasów, społeczeństwo zareagowałoby dokładnie tak jak Japończycy po ostatniej katastrofie: wzmożonym zainteresowaniem generacją lokalną. Na stole leży wiele prawdopodobnych scenariuszy, ale żaden z nich nie zakłada, że będzie tak, jak było, bo jest to po prostu niemożliwe – mówi dr Tomasz Siewierski z Politechniki Łódzkiej.
Więcej
-
W UE coraz więcej energii z OZE
2012-01-16Udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w konsumpcji energii brutto w Unii Europejskiej wzrasta – wynika z najnowszych danych dotyczących energetyki odnawialnej opublikowanych przez EurObserv'ER. W roku 2010 udział ten wyniósł 12,4 proc. i wzrósł o 0,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Więcej
-
Oil peak czy "granice wzrostu"
2012-01-16Zbiera się coraz więcej dowodów na to, że szczyt wydobycia ropy mamy już za sobą. Jednak wielu przyglądających się temu ludzi ma wrażenie, że sytuacja jest dość dziwna, a zdarzenia nie przebiegają tak, jak tego by oczekiwali.
Więcej
-
System klimatyzacji bazujący na panelach słonecznych
2012-01-15Opracowany przez portugalskich inżynierów system klimatyzacji, bazującej na panelach słonecznych, pozwala oszczędzić 75 proc. kosztów energii potrzebnej do ogrzewania budynków.
Więcej
-
Elektrownia słoneczna w Himalajach?
2012-01-14Japończycy chcą w fotowoltaice sięgnąć wyżej – dosłownie. Proponują wybudowanie elektrowni słonecznej w Himalajach, jako remedium na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Chinach i Indiach.
Więcej
-
PiS: pakiet klimatyczno-energetyczny do renegocjacji
2012-01-13W środę, 11 stycznia w sejmie odbyła się konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości dotycząca renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego. Zdaniem polityków PiS pakiet stanowi zagrożenie dla polskiej gospodarki.
Więcej
-
Michał Ćwil: "Ministerstwo Gospodarki celowo skróciło czas konsultacji społecznych ustawy o OZE"
2012-01-13Dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) zarzuca resortowi gospodarki celowe skrócenie czasu na konsultacje społeczne ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jego zdaniem ustawa w zaprezentowanym kształcie przyczyni się do destabilizacji rynku i zagrozi firmom, które już zainwestowały w OZE.
Więcej
-
Solidarność krytykuje pakiet energetyczno-klimatyczny
2012-01-12Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, poparł inicjatywę polityków Solidarnej Polski, którzy żądają zawieszenia pakietu energetyczno-klimatycznego. Jego zdaniem unijne wymagania określone w pakiecie są zbyt restrykcyjne.
Więcej
-
Ustawa o OZE – jeszcze dwa tygodnie konsultacji społecznych
2012-01-10Konsultacje społeczne ustawy o odnawialnych źródłach energii potrwają jeszcze dwa tygodnie. Tymczasem pojawia się coraz więcej głosów krytykujących zapisy projektu. W "Dzienniku Gazecie Prawnej" czytamy o "walce o przetrwanie" jaka czeka producentów zielonej energii.
Więcej
-
Ochrona klimatu w zagospodarowaniu przestrzennym kraju
2012-01-1014 grudnia 2011 roku rząd przyjął "Koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju 2030" (KPZK 2030) – jest to dokument przedstawiający wizję ładu przestrzennego Polski w 2030 roku. Strategicznym celem KPZK jest jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni i potencjału rozwojowego kraju, aby poprawić jego konkurencyjność, spójność gospodarczą i wzrost zatrudnienia w długim okresie. Jednocześnie określa kierunki polityki służące realizacji tych celów.
Więcej
-
Duńska prezydencja pod znakiem zielonych technologii
2012-01-06Dania objęła po Polsce półroczne przewodnictwo w Radzie Europy. Wśród priorytetów, jakie stawia sobie Kopenhaga na ten czas, jednym z najważniejszych jest ekologia.
Więcej
-
Świetlana przyszłość fabryk napędzanych energią słońca
2012-01-06Większość dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii skupia się na produkcji elektryczności. Okazuje się jednak, że energia jaka jest nam najbardziej potrzebna to energia cieplna, której ani panele słoneczne ani turbiny wiatrowe nie mogą efektywnie produkować.
Więcej
-
Komentarze specjalistów do pomysłu Solidarnej Polski
2012-01-05Od kilku dni w środowisku naukowym i dziennikarskim głośno jest o planach Solidarnej Polski, która chce zawieszenia realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego do 2020 roku. Niedługo się przekonamy, jakie skutki polityczne przyniesie ta inicjatywa. Już teraz zapytaliśmy kilku specjalistów, jakie według nich ten pomysł ma szanse powodzenia i w jakim świetle może on postawić Polskę na arenie europejskiej. Oto, co odpowiedzieli.
Więcej
-
Nikłe szanse na zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego
2012-01-05Na początku pierwszego tygodnia 2012 roku polskie media obiegła informacja, że Solidarna Polska zamierza wykorzystać możliwość, którą od tego roku wprowadza traktat lizboński i na 7 lat zawiesić realizację celów 3x20. Ma mało czasu, gdyż pakiet klimatyczno-energetyczny wejdzie w życie już w 2013 roku, jednak nie tylko to może przyczynić się do porażki inicjatywy.
Więcej
-
Zielone certyfikaty w nowej ustawie o OZE
2012-01-04Hydroelektrownie, energetyka wiatrowa, biogazownie, elektrownie biomasowe, fotowoltaika – które z tych technologii stracą, a które zyskają, w nowym systemie wsparcia OZE?
Więcej
-
„Zielona ustawa” uderzy w zieloną energię?
2012-01-03Nieuzasadniona dyskryminacja energetyki wiatrowej, brak okresu przejściowego i utrzymania zasad systemu wsparcia dla już funkcjonujących elektrowni oraz rezygnacja z gwarantowanej ceny zakupu energii z odnawialnych źródeł – to główne wady projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, który 22 grudnia 2011 roku przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zmiany zaproponowane przez resort skutkowałyby znaczącym wyhamowaniem rozwoju energetyki odnawialnej w naszym kraju.
Więcej
-
Farba solarna zastąpi panele?
2011-12-31Naukowcy z amerykańskiego Univeristy of Notre Dame opracowali farbę, dzięki której fasady budynków będą mogły produkować słoneczną energię elektryczną.
Więcej
-
Szwajcaria na rzecz OZE
2011-12-30Podpisano kolejne umowy na dofinansowanie projektów w zakresie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW). Projekty ruszą w styczniu 2012.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności