- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
OZE, a nie węgiel zapewni bezpieczeństwo energetyczne (17781)
2014-10-17Drukuj
Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, krajowe zasoby węgla zostaną wyczerpane za ok. 30 lat, a nasz system energetyczny jest przestarzały, wymaga modernizacji i inwestycji w nowe moce.
Apelujemy o wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – przekonywali eksperci podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Opolu.
To, co dzieje się obecnie na wschodzie Europy uzmysławia nam, jakie znaczenie ma dywersyfikacja dostaw źródeł energii, bezpieczeństwo i niezależność energetyczna. Musimy podejmować działania polityczne, aby sprzyjać rozwojowi OZE i zielonych technologii. W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym województwa opolskiego na wsparcie OZE i efektywności energetycznej przeznaczymy kilkanaście procent środków – przekonywał Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.
Polska energetyka stanęła na rozdrożu. Większość źródeł energii jest przestarzała. Mamy teoretycznie 42 mld ton węgla, ale do opłacalnego wydobycia nadaje się tylko 2 mld ton, co wystarczy na pokrycie naszego zapotrzebowania na 30 lat – powiedział były wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.
Obecnie, największym problemem w Polsce jest brak ustawy o OZE. Różnego rodzaju bariery, jakie dziś można zaobserwować, prawdopodobnie uniemożliwią wejście nowych przepisów w życie przez kolejne lata. – Dziś brakuje woli politycznej do przeprowadzenia ustawy o OZE, dlatego przewidujemy, że nowy system wsparcia może nie zostać szybko uchwalony, a konieczne zmiany legislacyjne zostaną wprowadzone poprzez nowelizację małego trójpaku – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Mieczysław Koch.
Inwestorzy szukają zielonych gmin
Niektórych przedsiębiorców jednak to nie zraża. W Polsce działa grupa inwestorów, którzy poszukują gminy, gdzie mogliby zrealizować inwestycje w energię odnawialną. – Razem z inwestorami z Niemiec szukamy możliwości wykorzystania dostępnych w danym regionie źródeł energii. Nie narzucamy danej technologii, tylko dostosowujemy inwestycję do potrzeb i możliwości gmin. Zapraszamy do współpracy wszystkie samorządy zainteresowane realizacją inwestycji w zieloną energię – powiedział prezes DCEO Group Gregor von Kampen Banisch.
Na problemy w polskiej energetyce w znacznym stopniu wpływa również obecna sytuacja i przyszłość sektora węglowego. Uczestnikiem konferencji był dr Michał Wilczyński były główny geolog kraju i wiceminister środowiska, autor raportu "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce". – Import węgla w Polsce przewyższy produkcje krajową już w 2035 r. Nasze zasoby naturalne kurczą się, Polska będzie w stanie wydobywać tylko 28 mln tego surowca rocznie do 2050 r., podczas gdy w 1990 r. było to 120 mln ton rocznie – wyliczał dr Michał Wilczyński. - Za kilkadziesiąt lat nasze zasoby węgla zostaną wyczerpane. Podobnie jest z gazem, którego w ostatnich kilkudziesięciu latach zużyliśmy 25 mld m3. Dlatego apeluję o wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii, gdyż węgiel wiecznie nie będzie podstawą naszego miksu energetycznego – dodał ekspert.
Wśród ekspertów powszechna jest opinia o tym, że w obecnej sytuacji inwestycja w mikroinstalację OZE na własnym dachu jest nieopłacalna. Przewrotnie na ten zarzut odpowiedział Bernard Błaszczyk: – Zakup nowych drogich samochodów również nie zwróci się, a jednak ludzie je kupują, bo dzięki temu rośnie ich komfort życia. Takie samo myślenie powinno towarzyszyć rozwijaniu instalacji prosumenckich – stwierdził ekspert.
Źródło: ioze.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności