- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Zakup energooszczędnego mieszkania
2013-09-03Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania powinno wiązać się z analizą, czy interesuje nas mieszkanie w standardowym budynku (wybudowanym według obowiązujących przepisów budowlanych), czy w budynku energooszczędnym. W związku z rosnącymi kosztami zakupu energii oraz coraz większymi wymaganiami Unii Europejskiej w kwestii działań zapobiegających zmianom klimatu, warto zdecydować się na zakup mieszkania w budownictwie energooszczędnym lub kupić dom pasywny1.
Więcej
-
Biogazownia w Strzelinie na razie rozczarowuje. Dlaczego?
2013-09-03Dolnośląskiemu miastu Strzelin przez lata dokuczał przykry zapach dochodzący z tamtejszej cukrowni. Sposobem na to miała być biogazownia, przerabiająca odpady, które powstają w tym zakładzie. Biogazownia działa przy nim od listopada zeszłego roku, ale niestety mieszkańcy Strzelina wciąż skarżą się na smród dolatujący z fabryki cukru.
Więcej
-
Na Mazurach powstaną dwie kolejne biogazownie rolnicze
2013-09-03Choć polski rynek odnawialnych źródeł energii jest w głębokim kryzysie i w związku z tym wstrzymano bardzo wiele biogazowych inwestycji, to jednak wciąż powstają kolejne takie obiekty. W Świętajnie i Rogalach koło Szczytna jeszcze w tym roku ma zakończyć się budowa dwóch małych biogazowni rolniczych. Każda z nich będzie mieć moc 0,37 MW, a jako surowca do produkcji biogazu użyją kiszonek z kukurydzy i traw oraz gnojowicy i obornika krowiego.
Więcej
-
Oblicza Energiewende: Turystyka energetyczna
2013-09-02Niemcy najchętniej podróżują po własnym kraju. Coraz częściej energia odnawialna staje im na drodze. Wraz z coraz większym wpływem na niemiecki miks energetyczny energii z wiatru, słońca i biogazu staje się ona także częścią krajobrazu. Energiewende i turystyka najwyraźniej dobrze się znoszą. W wielu regionach turystycznych instalacje energetyki odnawialnej stają się nie tylko czynnikiem gospodarczego, lecz także turystycznego rozwoju. Podczas gdy liczba instalacji odnawialnej energetyki stale rośnie, Niemcy odczuwają także wyraźny wzrost liczby krajowych wyjazdów turystycznych.
Więcej
-
Szkoły, przedszkola, szpitale walczą o nawet 3 mln euro na inwestycje, by oszczędzić na ogrzewaniu
2013-09-02Ponad 240 szkół, przedszkoli, szpitali i samorządów stara się o dofinansowanie termomodernizacji budynków. Dzięki temu mają szansę obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd o co najmniej 30 proc. rocznie. Mogą na ten cel otrzymać od 170 tys. euro do 3 mln euro, w zależności od ilości emisji dwutlenku węgla, którą uda się dzięki temu zredukować. Szacuje się, że w Polsce takich obiektów publicznych wymagających termomodernizacji jest 3 tysiące.
Więcej
-
Na biogazownię w Turowcu zgadzają się wszyscy
2013-09-01W miejscowości Turowiec (gmina Wojsławice) na Lubelszczyźnie biogazownię rolniczą chce zbudować poznańska firma BioEn Ventures. Zgadza się na nią nie tylko tamtejszy samorząd gminny, ale i większość mieszkańców: rolnicy, mający dostarczać do planowanej biogazowni trawę, która posłuży jako surowiec do produkcji biogazu.
Więcej
-
Biogazownia zmniejszyłaby uciążliwość gorzelni, ale jej nie chcą
2013-08-30Mieszkańcy Kamienia (koło Opola Lubelskiego) i Żmudzi (powiat chełmski) na Lubelszczyźnie skarżą się na uciążliwy smród, którego źródłem są usytuowane w tych miejscowościach gorzelnie. Problem choćby częściowo rozwiązałoby wybudowanie przy nich biogazowni, ale tego mieszkańcy nie chcą.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – cykl artykułów o niemieckiej transformacji energetycznej
2013-08-30Niemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. Swój plan nazywają Energiewende, czyli przemianą energetyczną. W specjalnym cyklu przygląda się niej dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Polska może stać się liderem w zielonej energetyce i energooszczędności
2013-08-30Przydomowe elektrownie i energooszczędne budynki mają przynieść Polsce nowe miejsca pracy i nowe technologie. Obranie tego kierunku w polityce państwa sprawi, że zaoszczędzimy i możemy stać się liderami na globalnym rynku. Dzięki nowym regulacjom przyjętym wraz z nowelizacją Prawa energetycznego, ta wizja ma szansę stać się rzeczywistością.
Więcej
-
URE opowiada się za stworzeniem krajowego systemu weryfikacji biomasy
2013-08-30Podczas spotkania poświęconemu sytuacji rynkowej producentów biomasy, które odbyło się 14 sierpnia br. w siedzibie URE, przedstawiciele urzędu zaproponowali stworzenie krajowego systemu weryfikacji biomasy – podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.
Więcej
-
Przewrót w rządowym wsparciu dla OZE
2013-08-29Rząd zmienia podejście do wspierania odnawialnych źródeł energii. Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że wsparcie dla nich skoncentruje się na etapie inwestycji, natomiast warunki produkcji sektora OZE mają być "maksymalnie rynkowe".
Więcej
-
Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej podnoszą wartość rynkową brytyjskich domów
2013-08-29Jednym z argumentów, jakim brytyjski rząd chce przekonać swoich obywateli do podejmowania działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków, jest wpływ poniesionych inwestycji na wzrost wartości nieruchomości. Z raportu opublikowanego w czerwcu br. wynika, że podnosząc standard energetyczny swoich domów, Brytyjczycy przy ich sprzedaży mogą liczyć na cenę wyższą średnio o 14%, a w niektórych częściach kraju nawet o 38%.
Więcej
-
Pół miasta korzysta z energii z biogazowni
2013-08-28Pod koniec lipca tego roku biogazownia rolnicza w Konopnicy zaczęła zaopatrywać w ciepłą wodę miasto Rawa Mazowiecka. Dostarcza ją do setek mieszkań, których lokatorzy dzięki taniej energii z biogazu będą mieć niższe czynsze. To przełomowy moment, bo dotąd żadna polska biogazownia nie dostarczała energii cieplnej zewnętrznym odbiorcom na taką skalę.
Więcej
-
Dalsze inwestycje w energetykę węglową narażają Polskę na unijne kary
2013-08-28Polska jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem czystości powietrza. Do 2015 roku zobowiązaliśmy się wdrożyć dyrektywy mające gwarantować czyste powietrze w Europie. Za niedopełnienie wymogów będą groziły nam kary.
Więcej
-
Zrównoważona Energia dla Wszystkich - inicjatywa ONZ
2013-08-28Sustainable Energy for All: Opportunities for the Utilities Industry to wynik prac podjętych przez Global Compact ONZ oraz Accenture na rzecz określenia priorytetowych działań przemysłu energetycznego dla osiągnięcia celów inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ "Zrównoważona Energia dla Wszystkich" (Sustainable Energy for All).
Więcej
-
Znany polski aktor przeciwko biogazowni
2013-08-28Aktor Jerzy Zelnik przyłączył się do protestujących przeciwko planowanej biogazowni rolniczej w Klepaczewie (gmina Sarnaki) na Podlasiu. Uczestnikom protestu nie podoba się, że ma ona powstać na terenie przyległym do parku krajobrazowego, w sąsiedztwie gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych. Obawiają się, że będzie odstraszać turystów i wczasowiczów, że spadną ceny ich nieruchomości, że znikną miejsca pracy związane z turystyką itd.
Więcej
-
Znany polski aktor przeciwko biogazowni
2013-08-27Aktor Jerzy Zelnik przyłączył się do protestujących przeciwko planowanej biogazowni rolniczej w Klepaczewie (gmina Sarnaki) na Podlasiu. Uczestnikom protestu nie podoba się, że ma ona powstać na terenie przyległym do parku krajobrazowego, w sąsiedztwie gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych. Obawiają się, że będzie odstraszać turystów i wczasowiczów, że spadną ceny ich nieruchomości, że znikną miejsca pracy związane z turystyką itd.
Więcej
-
Finansowanie inwestycji w zieloną energię dla banków nieopłacalne
2013-08-27Inwestycje w odnawialne źródła, zwłaszcza w elektrownie wiatrowe, z perspektywy banków jeszcze do niedawna były opłacalne. Jednak po załamaniu się systemu wsparcia zarówno przedsiębiorcy, jak i banki wycofują się z ich finansowania. Poza tym wciąż nie ma pewności, kiedy powstaną regulacje, na które czeka rynek, by znów ruszyć z zielonymi projektami.
Więcej
-
Organizacje ekologiczne chcą unieważnienia decyzji środowiskowej dla elektrowni "Północ"
2013-08-27Elektrownia Północ zagrozi przyrodzie Wisły. Organizacje ekologiczne składają wniosek o unieważnienie decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni „Północ" – największej planowanej elektrowni węglowej w Europie.
Więcej
-
Krzywa Iwiczna – energooszczędne osiedle na styku tradycji i nowoczesności
2013-08-26Spacerując wzdłuż krętych uliczek osiedla "Krzywa Iwiczna", poczujemy się niczym w XIX-wiecznym miasteczku. Zarówno układ przestrzenny, jak i sama zabudowa charakterem nawiązują do staropolskich zasad budownictwa. Projekt ten jednak łączy tradycję z nowoczesnością. Wzorowane na starodawnym stylu mury, kryją w sobie bowiem szereg nowatorskich i energooszczędnych rozwiązań.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności