- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Odnawialne źródła energii wchodzą do mainstreamu (17349)
2014-06-09Drukuj
W 2013 roku na świecie zainstalowano rekordową ilość odnawialnych źródeł energii – ujawnia najnowsze studium Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21) „Renewables 2014 Global Status Report”.
Udział odnawialnych źródeł w produkcji energii wzrósł w 2013 roku o ponad 8%. W zeszłym roku OZE odpowiadały aż za 56% wszystkich zainstalowanych nowy mocy. Obecnie z odnawialnych źródeł pochodzi ponad 1/5 energii elektrycznej na świecie.
– Technologie odnawialnej energii wchodzą do głównego nurtu – komentuje „Renewables 2014 Global Status Report” jego współautorka, Janet Sawin z Worldwatch Institute. – Wraz z wzrostem świadomości potencjału tych źródeł, technologie będą dalej się rozwijać, a ten imponujący wzrost jeszcze przyśpieszy.
Niektóre odnawialne źródła energii radziły sobie lepiej niż inne. Panele fotowoltaiczne odpowiadają za co najmniej 39 GW nowych mocy zainstalowanych w 2013 roku. Wiatr nadal stanowi ważne źródło energii, nawet pomimo spadku ilości nowy mocy w porównaniu z 2012 rokiem, zwłaszcza na rynku amerykańskim. Dzięki energetyce wiatrowej w 2013 roku przybyło ponad 35 GW. W krajach takich jak Hiszpania czy Dania wiatr dostarcza nawet 30% potrzebnej energii elektrycznej.
Energia elektryczna to jednak nie wszystko. Odnawialne źródła energii (biomasa, energia słoneczna, geotermia) mają także coraz większy udział w produkcji energii cieplnej. Obecnie odpowiadają za ok. 10%.
– Panele fotowoltaiczne miały nadzwyczajny rok. Rozwój tego sektora sprawia, że z ekscytacją spoglądamy w przyszłość – mówi Sawin. – Nawet pomimo to, że inwestycje w PV na świecie zmalały o 22% w 2013 roku, nowe instalacje pobiły rekord: było ich o ponad 32% więcej niż 2012 roku. To efekt dramatycznej redukcji kosztów inwestycyjnych w ostatnich latach.
Kraje rozwijające się wspierają OZE
Do rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii przyczyniły się głównie gospodarki rozwijające się i wschodzące. Wśród 138 państw, które opracowały i wdrażają strategię wsparcia OZE, znajduje się aż 95 państw rozwijających się. W 2005 roku tylko 15 krajów z tej grupy miało takie programy. W ciągu zaledwie ośmiu lat nastąpił zatem ponad sześciokrotny wzrost.
Niestety wzrost poparcia dla odnawialnych źródeł energii w tych państwa kontrastuje ze spadkiem i niepewnością polityczną w niektórych uprzemysłowionych gospodarkach, w tym w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.
– Krajobraz polityczny na świecie jest dynamiczny – mówi Evan Musolino, współautor części raportu i współpracownik Worldwatch Institute. – Oprócz strategii narodowych kluczową rolę odgrywa wsparcie na niższym poziomie. Dzieje się tak zwłaszcza w Kanadzie, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Władze samorządowe jawią się jako najbardziej aktywny i ambitny motor wzrostu OZE.
– Odnawialne źródła energii w tym wieku stanowią jedne z najważniejszych narzędzi postępu społecznego, gospodarczego i środowiskowego – podsumowuje natomiast Alexander Ochs, dyrektor ds. klimatu i energii w Worldwatch. – Raport pokazuje, że możemy pokonać bariery polityczne i partykularne interesy i pozostać na drodze do bardziej inteligentnego, bezpiecznego i zdrowszego świata.
Raport w liczbach:
- Odnawialne źródła dostarczają ok. 19% zużywanej na świecie energii. Nowoczesne źródła odpowiadają za 10%, natomiast 9% dostarcza biomasa.
- Nowe moce zainstalowane w 2013 roku w 56% pochodziły z OZE. Nie biorąc pod uwagę energetyki wodnej, nastąpił wzrost o 17% do ok. 560 GW.
- Najwięcej OZE zainstalowano w Chinach. Kolejne były Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada i Niemcy. W Chinach po raz pierwszy w historii moc nowych OZE przekroczyła nową moc pozyskiwaną z paliw kopalnych oraz w elektrowniach jądrowych.
- Na jednego mieszkańca w 2013 roku najwięcej nowych mocy z OZE zainstalowano odpowiednio w Danii, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji oraz Austrii.
- W zeszłym roku mniej niż w latach poprzednich zainwestowano w OZE (dane te nie uwzględniają hydroenergetyki): o 14% mniej w porównaniu z 2012 rokiem i o 23% mniej w porównaniu z rokiem 2011. Spadek inwestycji spowodowany jest głównie redukcją kosztów technologicznych, zwłaszcza w przypadku paneli fotowoltaicznych. Niestety jako drugi powód wymieniana jest niepewność co do polityki w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych państwach europejskich.
- Bezpośrednio lub pośrednio dzięki odnawialnym źródłom energii w 2013 roku pracę znalazło 6,5 mln osób.
- Wzrasta liczba miast, województw i regionów, które chcą w 100% pozyskiwać energię odnawialną w poszczególnych sektorach lub w ogóle. Przykładowo Dżibuti, Szkocja i Tuvalu już w 2020 roku chcą wszystką potrzebną im energię elektryczną pozyskiwać z OZE.
Najnowszy raport (w języku angielskim) omawiający rozwój odnawialnych źródeł na świecie znaleźć można na stronie: www.ren21.net/gsr.
Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: worldwatch.org, ren21.net
Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności