- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną (17434)
2014-06-27Drukuj
Przywódcy państw członkowskich UE dyskutują dziś o bezpieczeństwie energetycznym. Koalicja Klimatyczna uważa, że rząd powinien poprzeć wiążące cele dla redukcji emisji, poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zapewni to Polakom bezpieczeństwo energetyczne.
Polska jest uzależniona w 95% od importu ropy, w 70% od importu gazu i 10% importu węgla, wydając ponad 80 miliardów złotych rocznie na węglowodory pochodzące przede wszystkim z Rosji. UE obecnie importuje 53% energii, którą konsumuje. Dlatego, szefowie państw omówią na Radzie Europejskiej sposoby zmniejszenia zależności energetycznej UE w oparciu o przedstawiony przez Komisję kompleksowy plan i analizę bezpieczeństwa energetycznego Unii. Szczyt ma też być okazją do podsumowania postępów osiągniętych w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej od czasu ostatniego posiedzenia państw UE, które odbyło się w marcu tego roku.
– Unia Europejska od dawna jest podzielona w kwestii dalszego kształtowania polityki energetycznej, w dużym stopniu za sprawą władz Polski – ocenia Urszula Stefanowicz, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej. – Kryzys na Ukrainie jeszcze to pogłębił. Polski rząd wykorzystuje sytuację i wzywa do wzmocnienia roli wewnątrzunijnych zasobów paliw kopalnych, przede wszystkim węgla i gazu łupkowego, przedstawiając swoją propozycję jako jedyny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.
Jej zdaniem to założenie jest błędne. – Nasi rządzący, wbrew analizom i trendom globalnym, nie potrafią przyjąć do wiadomości, że polityka klimatyczno-energetyczna, wspierająca rozwój odnawialnych źródeł energii opartych na lokalnych zasobach, w połączeniu z poprawą efektywności energetycznej, zdecydowanie bardziej podniesie nasze bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko na poziomie Unii Europejskiej, ale także krajowym i lokalnym – podkreśla Urszula Stefanowicz.
Pokazuje to dobitnie najnowszy raport Greenpeace „W stronę zrównoważonych i niezależnych dostaw energii w Europie". Wynika z niego, że odpowiedzialna polityka klimatyczno-energetyczna może ograniczyć import surowców energetycznych nawet o 45 procent do roku 2030. Warto więc inwestować w rozwój nowych, innowacyjnych sektorów gospodarki i zachęcać obywateli, aby oszczędzali energię, a także by sami zaczęli ją produkować.
Renesans węgla, o który walczy obecnie polski rząd, w najlepszym wypadku będzie chwilowy. Sztuczne podtrzymywanie jego roli może nas jednak kosztować o wiele więcej niż rozwój energii odnawialnej, który rząd obecnie blokuje.
– Z wielkim zdziwieniem przysłuchujemy się wypowiedziom polityków, którzy uważają, że warto podnosić ceny energii Kowalskiemu, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oparte na węglu i gazie – ostrzega Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Podtrzymują dawno obalone mity o zbyt drogiej czystej energii . Inwestują miliardy w mocno opóźniony port LNG w Świnoujściu, aby importować jeszcze droższy gaz w przyszłości. Wydają miliardy w poszukiwania gazu łupkowego wiedząc, że działania te są obarczone wielkim ryzykiem ekonomicznym. Forsują nieuzasadnione finansowo inwestycje w nowe bloki węglowe i nieakceptowalne społecznie nowe odkrywki węgla brunatnego.
Dlatego zamiast rehabilitować przemysł węglowy i inwestować miliardy w schyłkowe sektory ropy i gazu, rząd powinien wypracować solidny, kompleksowy, długofalowy program stopniowego przekształcania gospodarki w bezpieczną energetycznie i społecznie akceptowalną: odpowiedzialną środowiskowo i innowacyjną. Uwzględniając również stopniowy spadek udziału węglowodorów w miksie energetycznym, osłony dla pracowników sektora górniczego i wsparcie dla zmian kierunków rozwoju regionów węglowych.
źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności