- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Największa elektrownia biogazowa na Węgrzech (13245)
2011-10-09Drukuj
Nowa instalacja biogazowa w miejscowości Szarvas na Węgrzech ma być wsparciem dla tamtejszego rynku energii odnawialnej i przyczynkiem do realizacji unijnego planu 3x20.
Trzy silniki biogazowe firmy GE typu Jenbacher J416 zostały zastosowane w największej na Węgrzech elektrowni biogazowej. W miejscowości Szarvas dokonano oficjalnego otwarcia nowej instalacji gazowej wykorzystanej na fermie drobiu. Rozwiązania biogazowe, posiadające certyfikat ecomagination, pozwolą tej trójgeneracyjnej elektrowni typu CCHP (wytwarzającej ciepło, chłód i elektryczność) produkować 4,2 megawata elektryczności odnawialnej. Uzyskana w ten sposób energia wykorzystywana będzie do zasilania fermy, a jej nadwyżki przekazywane będą do lokalnej sieci energetycznej.
Nową elektrownię trójgeneracyjną wybudowała niemiecka firma r.e Bioenergie GmbH, będąca filią BayWa r.e GmbH. Wraz z operatorem fermy, spółką Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt, firma Bioenergie GmbH odpowiedzialna będzie za obsługę elektrowni. Spółka Gallicoop dostarcza nieprzetworzoną biomasę wykorzystywaną do produkcji biogazu, którym zasilane będą silniki Jenbacher. Biogaz wytwarzany jest w procesie fermentacji beztlenowej, a jego produkcja rocznie pochłania 22 500 ton obornika krowiego i indyczego, 31 000 ton gnojowicy świńskiej i 45 000 mieszanych odpadów (odpady poubojowe, serwatka i osady ściekowe) oraz 18 000 ton słodkiego sorgo.
Miejsce, w którym przeprowadzana jest fermentacja beztlenowa jest położony na wschód od fermy w odległości około 4 km. Dla najlepszego wykorzystania energii cieplnej, biogaz z pochodzący z fermentacji doprowadzany jest specjalnym rurociągiem do silnika Jenbacher znajdującego się w elektrowni.
Nasza nowa elektrownia biogazowa jest doskonałym dowodem na rosnące znaczenie biogazu na Węgrzech. Kraj ten dąży do spełnienia wymogów unijnej inicjatywy "3x20" poprzez intensyfikację alternatywnej produkcji energii. Unia zakłada osiągnięcie 20% udziału energii odnawialnej w energii wytwarzanej na kontynencie europejskim do 2020 roku – powiedział Ludwig Dinkloh, dyrektor zarządzający r.e Bioenergie GmbH, który nadzoruje zagraniczne projekty firmy.
Odpady rolnicze stanowią jedno z podstawowych przemysłowych źródeł metanu – gazu, który ma znaczący udział w powstawaniu efektu cieplarnianego. Jednakże dzięki fermentacji biomasy i wykorzystaniu biogazu do zasilania silników Jenbacher możliwe jest ograniczenie emisji do atmosfery. Ponadto osad pofermentacyjny zawierający cenne składniki mineralne może być wykorzystywany jako wysokiej jakości nawóz, zastępując tym samym użycie sztucznych produktów na wielu tysiącach hektarów upraw.
Nasze silniki gazowe Jenbacher wykorzystują wytwarzany z odpadów organicznych biogaz jako cenne źródło energii, co umożliwia nam oferowanie naszym klientom nowych, ekonomicznych sposobów generowania energii o dużym potencjale – wyjaśnia Rafael Santana, Prezes i Dyrektor Zarządzający działu silników gazowych GE Energy.
Firma GE prowadzi również regionalne centrum handlowo-serwisowe silników gazowych Jenbacher, zlokalizowane na terenie zakładu produkującego te wysokowydajne rozwiązania w miejscowości Veresegyház, 30 kilometrów na północny wschód od Budapesztu. Doskonała lokalizacja centrum sprawia, że może ono oferować obsługę klientom komunalnym i prywatnym na terenie zarówno Węgier, jak i innych krajów Europy Środkowej. Świadczone usługi wspomagają klientów w zakresie spełniania dyrektyw UE i zwiększania regionalnych poziomów efektywności energetycznej poprzez modernizację lokalnych systemów sieci grzewczych i rozwój produkcji energii ze źródeł alternatywnych.
Na terenie Węgier GE działa od 1989 roku. Obecnie firma jest jednym z największych międzynarodowych koncernów funkcjonujących na terenie tego kraju, gdzie prowadzi aktywność we wszystkich pięciu podstawowych dziedzinach swojej działalności. GE jest największym amerykańskim inwestorem i pracodawcą (zatrudniającym ponad 13 000 osób), jak również jednym z największych eksporterów na Węgrzech.
www.gramwzielone.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności