więcej


Energetyka

Metan źródłem czystej energii (13433)

2011-10-24

Drukuj

– Zastosowanie metanu w energetyce jest korzystne nie tylko dla gospodarki, ale wspiera również walkę ze zmianami klimatu. Dlatego warto rozwijać technologie związane z wykorzystaniem tego gazu w energetyce – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec otwierając konferencję Global Methane Initiative. Spotkanie odbyło się w dniach 12-14 października 2011 r. w Krakowie.

Wiceminister Korolec podkreślił znaczenie metanu jako źródła czystej energii. – Wykorzystanie tego gazu przyczynia się do wzrostu gospodarczego, ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki pracom Global Methane Initiative rozwijamy innowacyjne możliwości jego zastosowania – stwierdził. W trakcie krakowskiej konferencji GMI rozmowy przebiegały w 4 grupach tematycznych dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi, rolnictwa, ropy i gazu oraz węgla.

Wiceszef MG przypomniał, że GMI stwarza także potencjał dla dwustronnej i regionalnej współpracy. – Członkami GMI są zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Rozmowa w takim gronie to doskonała okazja do osiągnięcia celów polityki klimatycznej – powiedział wiceminister gospodarki.

***

Global Methane Initiative jest międzynarodowym partnerstwem powołanym do życia w 2004 r. (do 2010 r. działającym jako partnerstwo Methane to Markets). Obecnie należy do niego 40 krajów, a także ponad 1000 organizacji publicznych i prywatnych. Polska dołączyła do GMI w 2007 r. Konferencja w Krakowie jest jednym z wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w UE.

Więcej informacji na temat Global Methane Initiative:

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej