więcej


Energetyka

Magazyny energii – prognoza dziesięciokrotnego wzrostu do 2018 (17867)

2014-11-18

Drukuj
galeria

eCAMION – lokalny system magazynowania energii, fot. David Dodge, Green Energy Futures, CC BY-NC-SA 2.0

W ciągu najbliższych trzech lat globalny potencjał domowych magazynów energii wzrośnie do 2018 r. aż dziesięciokrotnie – mówi prognoza firmy konsultingowej IHS specjalizującej się w badaniach rynku fotowoltaicznego.

Według IHS, w ciągu najbliższych czterech lat całkowity potencjał domowych systemów do magazynowania energii wzrośnie z 90 MW do 900 MW. Rynek magazynów energii ma się rozwijać w tym czasie zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Australii. Według IHS te rynki będą odpowiadać w 2018 r. za 40% globalnego potencjału domowych magazynów energii.

IHS zwraca też uwagę, że magazynowanie energii powinno się rozwijać także w wybranych stanach USA - w pierwszej kolejności w Kalifornii i na Hawajach - a także w Japonii, w której motorem rozwoju tego rodzaju rozwiązań mają być częste problemy z dostawami energii, a także duże różnice w cenach energii w zależności od popytu generowanego w danej porze dnia.

IHS zapowiada ponadto, że rozwój technologii magazynowania energii będzie owocować spadkiem cen magazynów energii, przy czym ceny baterii litowo-jonowych, czyli najpopularniejszego obecnie rozwiązania, tylko w 2015 r. spadną o 15%. IHS dodaje, że w tym roku ceny tego rodzaju baterii spadną o 20%.

IHS informuje, że rozwój rynku domowych magazynów energii to część szerszego trendu w rozwoju energetyki odnawialnej, w której odchodzi się od inwestycji mających na celu produkcję energii wyłącznie z zamiarem odsprzedaży jej do sieci i zwraca się coraz większą uwagę na rozwiązania pozwalające produkować energię na własny użytek, co pozwala na cześciowe uniezależnienie się od energii kupowanej z sieci i od spodziewanego wzrostu jej cen.

Źródło: gramwzielone.pl

www. gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej