- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Klimatyczny plan Obamy pod znakiem zapytania (19249)
2016-02-15Drukuj
Sąd Najwyższy USA zablokował najbardziej ambitny w dotychczasowej historii walki USA z globalnym ociepleniem plan w zakresie ograniczenia emisji CO2 w amerykańskiej gospodarce.
Plan, który Barack Obama przedstawił w lecie ubiegłego roku, ma na celu zredukowanie emisji CO2 Stanów Zjednoczonych – drugiego największego po Chinach emitenta CO2 na świecie – o 32 proc. do roku 2030 w stosunku do poziomu emisji zanotowanego w roku 2005.
Program został opracowany przez federalną agencję ochrony środowiska (Environmental Protection Agency - EPA) i ma charakter rozporządzenia, dzięki czemu do jego wdrożenia nie jest wymagana akceptacja Kongresu, gdzie z pewnością zablokowaliby go mający większość Republikanie. Przedstawiciele tej partii już wcześniej wskazywali, że ścieżka procedowania nowych regulacji, którą wybrała amerykańska administracja, ma wadliwe podstawy prawne.
Clean Power Plan obejmuje tylko sektor wytwarzania energii, który w USA odpowiada za 1/3 emisji CO2 ogółem. EPA szacuje, że ograniczenie emisji w elektrowniach o 32 proc. do roku 2030 da podobny efekt dla środowiska jak wyłączenie z ruchu drogowego 166 milionów samochodów.
Nowe regulacje EPA wyznaczają cel redukcji emisji CO2 na poziome federalnym, dając przy tym dużą swobodę w sposobie realizacji tego celu władzom stanowym, które mogą przyjąć swoje systemy handlu emisjami CO2. Poszczególne stany mogą też łączyć swoje programy ograniczenia emisji CO2.
To pierwszy w historii cel redukcji emisji CO2, który dla istniejących elektrowni przyjmują Stany Zjednoczone. Wcześniejsze regulacje EPA dotyczyły tylko standardów emisyjnych dla nowych jednostek wytwarzania.
Administracja USA wskazuje też, że ograniczanie emisji CO2 do poziomu wyznaczonego na 2030 r. powinno się odbywać poprzez zwiększanie generacji ze źródeł odnawialnych.
– Nie chcę, aby moje dzieci nie mogły pływać na Hawajach czy zobaczyć lodowca, ponieważ nic z tym nie zrobiliśmy. To byłby dla nas wstyd. To jest nasz moment, aby zrobić coś dobrego – mówił w sierpniu 2015 r. przedstawiając założenia swojego planu Barack Obama. Podkreślił wówczas, że w zakresie zmian klimatu „nie ma planu B”
Co dalej?
Wprowadzenie ambitnego planu Obamy zablokował jednak w tym tygodniu Sąd Najwyższy USA. Jego wdrożenie może wobec decyzji sądu zostać odroczone do ostatniego etapu kadencji Obamy na stanowisku prezydenta USA – o ile jeśli w ogóle Clean Power Plan zostanie wdrożony. Jego los może też zależeć od decyzji następcy Obamy na stanowisku gospodarza Białego Domu.
Decyzja amerykańskiego sądu odzwierciedla wątpliwości dotyczące wybranej przez administrację Obamy ścieżki procedowania planu – tak, aby nie zablokował go Kongres. Swoje obiekcje w tym zakresie zgłaszają nie tylko Republikanie, związki zawodowe, koncerny energetyczne czy przemysł węglowy, ale także ponad dwadzieścia władz stanowych.
Decyzja Sądu Najwyższego USA i ewentualne wyrzucenie do kosza liczącego 1,5 tys. stron planu poddaje także w wątpliwość realizację przez USA zobowiązań przyjętych podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu, których jednym z głównych autorów jest amerykańska dyplomacja.
Żródło: gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Co zakłada klimatyczny plan Baracka Obamy? [WIDEO]
Czysta Energia – taką nazwę nosi ogłoszony w poniedziałek plan Baracka Obamy mający na celu ograniczenie emisji CO 2 z sektora energetycznego. Co zakłada ta inicjatywa nazywana "najbardziej ambitną w historii Stanów Zjednoczonych"?
Więcej
- Barack Obama wzywa do walki ze zmianami klimatu
Zdaniem prezydenta USA żadne wyzwania nie stwarzają większych zagrożeń dla naszych dzieci, planety i przyszłych pokoleń niż zmiany klimatyczne.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności