więcej


Energetyka

Katalizator z UJ testowany w krakowskiej elektrociepłowni (13904)

2012-02-26

Drukuj

Katalizator opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie testowany przy oczyszczaniu powietrza w elektrociepłowni. UJ podpisało już w tej sprawie umowę z firmą Energotechnika-Energorozruch oraz z Elektrociepłownią Kraków.

Opracowany przez pracowników naukowych Wydziału Chemii UJ katalizator ma pomóc w walce z zanieczyszczeniami. Wynalazek jest w stanie zatrzymać tlenek azotu, tlenek węgla i węglowodory, które są emitowane przez elektrownie węglowe. Będzie w stanie zatrzymywać również rakotwórcze nanocząsteczki węglowe.

Tlenek azotu w dużych stężeniach powoduje nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a nawet ich pękanie. W konsekwencji prowadzi to do chorób cywilizacyjnych, natomiast nanocząstki węglowe wdychane razem z powietrzem uszkadzają delikatną tkankę płuc, co może doprowadzić do pojawienia się komórek nowotworowych.

Jak tłumaczy prof. Mieczysława Najbar z Wydziału Chemii UJ, kierująca projektem naukowym, w ramach którego stworzono wynalazek, obecnie tlenek azotu usuwa się z gazów odlotowych elektrowni na drodze redukcji amoniakiem, który, choć doskonale sprawdza się jako reduktor, to równocześnie sam jest substancją szkodliwą dla środowiska. Poza tym, związek ten jest stosunkowo drogi i powoduje korozję.

Chemicy z UJ proponują rozwiązanie, które omija amoniak, a może być równie skuteczne w działaniu. Szkodliwe nanocząstki węglowe i tlenek azotu mogą być z powodzeniem usuwane równocześnie, na odpowiednim katalizatorze, bez udziału dodatkowego reduktora.

Wynalazek, za pośrednictwem Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) został zgłoszony do ochrony patentowej i niedługo może być wykorzystywany w przemyśle.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej