- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Gospodarka o obiegu zamkniętym - jak wyzwolić potencjał z planowanych zmian? (19573)
2016-06-27Drukuj
Łukasz Sosnowski, Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju, zapowiedział utworzenie w resorcie specjalnego zespołu do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym.
22 czerwca w siedzibie Polska Agencji Prasowej odbyło się seminarium Deloitte nt. gospodarki o obiegu zamkniętym. Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Sobieskiego, Konfederacji Pracodawców Lewiatan czy też IKEA.
Wydarzenie było także okazją do podsumowania posiedzenia Rady ds. Środowiska UE ws. pakietu dyrektyw Cricular Economy Package.
Nowe możliwości rozwoju
Zdaniem Sławomira Mazurka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, gospodarka w obiegu zamkniętym stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska. Podobnego zdania jest Łukasz Sosnowski, Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju, który w trakcie spotkania zadeklarował, że w planach jest utworzenie specjalnej grupy dedykowanej tematowi.
- Wpisuje się ona w plan Morawieckiego opierający się na innowacji i rozwoju. W najbliższym czasie w ramach Ministerstwa Rozwoju powołany zostanie zespół do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego zadaniem będzie stworzenie polskiego planu działań w zakresie Circular Economy - mówił Łukasz Sosnowski.
Konieczna właściwa postawa biznesu
W ocenie Ireny Picholi, Partnera w zespole Sustainability Consulting Central Europe Deloitte, polska gospodarka już jest gotowa na zmiany.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem i ogromną szansą dla biznesu. Zmiany modeli biznesowych, odpowiadające założeniom idei gospodarki o obiegu zamkniętym, zaowocują stworzeniem nowych możliwości dla przedsiębiorstw. Potencjał zmian w skali europejskiej jest ogromny. Powinniśmy wykorzystać szanse, jakie zapewniają nam odpowiednie fundusze i programy europejskie i skupić się na inicjatywach powiązanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, inwestować oraz opracowywać innowacyjne produkty i usługi, w celu zdobycia trwałej przewagi nad konkurencją – powiedziała Irena Pichola.
Uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że istotną kwestią w zakresie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest zrozumienie i rozpowszechnienie przez biznes wiedzy o profitach płynących z wdrażania tego rozwiązania. Analizy Komisji Europejskiej, na które powoływała się podczas seminarium Julia Patorska z Deloitte, wskazują, że dzięki gospodarce cyrkularnej europejskie przedsiębiorstwa mogą osiągać m.in. oszczędności rzędu 600 mld euro, co w przeliczeniu na udział w rocznym obrocie tych firm dałoby 8%. Jedynie rosnąca świadomość znaczenia tego problemu w biznesie, a także większa dbałość rządów o prowadzenie inwestycji wspierających recykling oraz wdrażanie regulacji dotyczących przetwarzania, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów, pozwolą wygenerować potencjał do osiągania zysków dla polskiej gospodarki.
Zdaniem obecnych przedsiębiorców firmy muszą się liczyć ze zwiększeniem swojej roli w tworzeniu zrównoważonej gospodarki poprzez uwzględnianie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w procesach projektowania i produkcji. Wzywają oni również do wzmocnienia systemu zwiększonej odpowiedzialności producenta, w szczególności poprzez wprowadzenie obowiązków dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów oraz większego wsparcia podmiotów zajmujących się ich zbiórką i przetwarzaniem.
- Sukces Polski zależy od tego, czy chwycimy szanse płynące z Circular Economy. To nie jest papier, który leży na biurku, ale rzeczywistość, która nas otacza – podkreślała Agata Staniewska z Konfederacji Pracodawców Lewiatan.
Komisja Europejska prowadzi obecnie prace na ten temat propozycji regulacji unijnych w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Broszura informacyjna opracowana przez ekspertów Deloitte jest dostępna do pobrania pod linkiem: www.deloitte.com/pl/obiegzamkniety
Źródło: mat. prasowe
Podobne artykuły
- Zapraszamy na debatę online "Ochrona klimatu szansą dla polskiej gospodarki"
Polityka klimatyczna, określana często jako "agresywna", budzi obawy i dyskusje, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego kraju. Pytanie – czy słusznie?
Więcej
- Ochrona klimatu szansą dla polskiej gospodarki
Zapraszamy do obejrzenia zapisu debaty online, która odbyła się 21 czerwca 2016 roku.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności