- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Główny ekonomista IEA apeluje o zaprzestanie dotacji paliw kopalnych (13484)
2011-11-03Drukuj
Trzeba skończyć z dotowaniem nieodnawialnych źródeł energii, w przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami wzrostu globalnej temperatury o 3,5oC – mówi Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), komentując na łamach euractiv.com "World Energy Outlook 2011", który ukaże się 9 listopada.
W 2010 roku dotacje do paliw kopalnych wyniosły 409 mld dolarów, o 110 mld więcej niż rok wcześniej. Zdaniem Birola, aby nie stracić szansy na ograniczenie wzrostu temperatury do +2oC, należy zrezygnować z subsydiowania węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego w największych krajach nienależących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Najnowsze wyliczenia ekspertów IEA wskazują, że przyczyniłoby się to również do zmniejszenia emisji i pomogłoby energii z wiatru czy słońca uzyskać większy udział w rynku.
"Jeden z możliwych scenariuszy przewiduje wzrost temperatury aż o 3,5oC" – mówi w wywiadzie dla euractiv.com współautor światowego przeglądu energetycznego. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu takie ocieplenie doprowadzi do nieodwracalnych zmian, w tym wymarcia 40-70% gatunków roślin i zwierząt.
Fatih Birol twierdzi, że zmarnujemy ostatnią szansę na zatrzymanie zmian klimatu, jeśli nie będziemy działać szybko i odważnie. Szansę na to daje zbliżająca się 17. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia tego roku w Durbanie w Republice Południowej Afryki. Jeśli chcemy uniknąć najgorszego scenariusza, w redukcję emisji zaangażować się musi więcej krajów. Najważniejszym warunkiem powodzenia jest skoordynowana, międzynarodowa akcja. Główny ekonomista IEA dodaje jednak: "Obserwując międzynarodową, polityczną debatę, stwierdzam, że wiatr nie wieje w dobrym kierunku".
W kuluarach wszyscy zgadzają się, że trzeba redukować emisje CO2 i wspierać odnawialne źródła energii poprzez pożyczki, taryfy, gwarancje i ulgi podatkowe. Pomimo tego, jak ujawnił Bloomberg New Energy Finance, w 2010 roku rządy na całym świecie przeznaczyły 12 razy więcej pieniędzy na subsydia do paliw kopalnych niż na OZE. "Tak duże dotacje sprawiają, że odnawialne źródła muszą konkurować z tanią energią z węgla. To niesprawiedliwe" – komentuje Birol. Subsydiowanie sektora paliw kopalnych to również polski problem. Kilka lat temu rząd umorzył długi kopalni o wartości kilkunastu miliardów zł. Także specjalny system emerytalny dla górników, na który składają się wszyscy pracujący może być uznany za ukryta dotację.
Według ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2020 roku subwencje dla paliw kopalnych mogą wynieść 660 mld dolarów i stanowić aż 0,7% światowego PKB. Natomiast w przypadku ich zniesienia, zużycie ropy spadnie o 3,7 mln baryłek dziennie, a emisje CO2 zmniejszą się o 1,7 Gt.
Dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), Achim Steiner również zwrócił uwagę, że państwowe dotacje wspierające wykorzystanie węgla, ropy i gazu mają znaczny wpływ na poziom emisji gazów cieplarnianych. "Po rezygnacji z tych subwencji inne technologie produkcji energii o wiele szybciej utorują sobie drogę na rynek" – mówił we wcześniejszym wywiadzie dla euractiv.com.
"World Energy Outlook" to coroczna, flagowa publikacja Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zawierająca analizy światowego rynku energii oraz krótko- i długoterminowe prognozy. Raport przygotowany jest pod kierownictwem Fatiha Birola, głównego ekonomisty organizacji.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności