- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Wyzwania i stan obecny implementacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków
2011-04-26Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem dot. stanu obecnego i wyzwań dotyczących implementacji przez Polskę dyrektywy 2010/30/WE, będącej potocznie mówiąc recastem dyrektywy (2002/91/WE) o charakterystyce energetycznej budynków. Autor, pan Dariusz Koc z KAPE S.A., ekspert dot. efektywności energetycznej nie poświęca uwagi na niedoskonałości implementacji tej pierwszej, ale przede wszystkim pokazuje najważniejsze wyzwania stojące przed polskim rządem w najbliższych miesiącach w związku z recastem. Do 30 czerwca 2011 roku Polska zobowiązana jest przedstawić w Komisji Europejskiej m.in. plan dojścia do standardu budynku "prawie zeroenergetycznego" – w odniesieniu do budynków publicznych do roku 2018, a w odniesieniu do pozostałych budynków – do roku 2020.
Więcej
-
Oil peak, czyli świat bez ropy
2011-04-25Żyjąc w mieście zapominamy, że żywność nie powstaje w supermarkecie i że bez ropy nie ma dzisiaj rolnictwa, czyli jedzenia dla miliardów ludzi.
Więcej
-
Już 4 tys. kredytów na solary z 45% dopłatą z NFOŚiGW
2011-04-23NFOŚiGW podał najnowsze dane w zakresie realizacji programu kredytów na montaż instalacji solarnych z 45-procentową dopłatą.
Więcej
-
Tańsze żarówki LED
2011-04-23Naukowcy i inżynierowie z USA wynaleźli technologię produkcji tanich i wydajnych żarówek LED. Do ich wytwarzania zastosowano technologię stosowaną w produkcji procesorów do telefonów komórkowych i komputerów – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
-
PGE Energia Odnawialna chce mieć 1 GW wiatraków
2011-04-22Spółka Polskiej Grupy Energetycznej, która zajmuje się energetyką odnawialną, poinformowała, że w ciągu 5 lat chce zarządzać farmami wiatrowymi o mocy 1000 MW. Firma zapowiada także rozwój energetyki wiatrowej typu offshore.
Więcej
-
Nowe biogazownie rolnicze w Polsce
2011-04-22Ministerstwo Gospodarki przedstawiło dane na tamat budowy biogazowni w Polsce w 2010 roku. Wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska, przedstawiając w Sejmie sytuację w zakresie rozwoju rynku biogazowni, poinformowała, że w ubiegłym roku w naszym kraju uruchomiono 10 nowych instalacji tego typu.
Więcej
-
Wydajna, przybrzeżna technologia wiatrowa o wysokiej niezawodności
2011-04-22Ostatni etap finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego przybrzeżnym turbinom wiatrowym ma się rozpocząć u wybrzeży Hiszpanii. Budowa platformy testowej u wybrzeży Zatoki Biskajskiej będzie prowadzona przez naukowców z Stiftelsen for industriell og teknisk forskning (SINTEF) Energy Research z Norwegii, jednego z 19 partnerów tworzących paneuropejskie konsorcjum, które realizuje projekt.
Więcej
-
Biopaliwa następnej generacji mogą z powodzeniem zastąpić paliwa kopalne
2011-04-22Biopaliwa drugiej generacji, pochodzące z materiałów celulozowych oraz biopaliwa trzeciej generacji, pochodzące z alg, cieszą się coraz większym zainteresowaniem rynku. Wynika to głównie z wysokiego poziomu dotacji państwowych i programów finansowania badań zarówno w Europie, jak w USA. Według analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, biopaliwa drugiej generacji mogą wkrótce zastąpić biopaliwa pierwszej generacji, otrzymywane z surowców jadalnych. Biopaliwa trzeciej generacji są jeszcze w początkowej fazie rozwoju, zaś problemy dotyczące ich wdrażania są bardzo złożone.
Więcej
-
Kolektory słoneczne - certyfikaty i podstawowe parametry
2011-04-22Instalacja solarna jest dość kosztowna, dlatego warto ją dopasować do potrzeb, aby nie przepłacać. Należy przy tym sprawdzić wszelkie certyfikaty i parametry techniczne kolektorów słonecznych.
Więcej
-
Czarnobyl 25 lat później
2011-04-22Wczesnym rankiem 26 kwietnia 1986 roku w rekatorze atomowym nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu dochodzi do tragicznej w skutkach awarii, której skutki możemy obserwować do dziś.
Więcej
-
Sytuacja w elektrowni Fukushima I poprawia się
2011-04-21Pomiary wykonane w poniedziałek w dwóch budynkach reaktorów przez roboty wykazały, że poziom promieniowania jest wciąż zbyt wysoki, by mogli tam pracować ludzie. Jednak według zaprezentowanej we wtorek oceny MAEA z uszkodzonej elektrowni Fukushima I będą się wydobywać już tylko nieznaczne ilości substancji promieniotwórczych.
Więcej
-
Efektywność energetyczna z perspektywy unijnej
2011-04-21Efektywność energetyczna i oszczędność energii są obecne w debacie europejskiej od kilku lat. W szczególności odniesienie do nich znalazło się w tzw. zielonej księdze z 2005 r., europejskim planie na rzecz efektywności wnergetycznej z 2006 r. oraz w pakiecie klimatyczno-energetycznym z 2007 r. Warto wspomnieć, że potrzebę poprawy efektywności energetycznej ujęto w traktacie z Lizbony z 2007 r. oraz w strategii "Europa 2020" przyjętej przez kraje unijne w 2010 r.
Więcej
-
Program dopłat do kolektorów słonecznych. Czy zmiany wprowadzone przez NFOŚiGW zachęcą do inwestowania w energię słoneczną?
2011-04-20W 2010 roku po raz pierwszy ruszył program dopłat do kolektorów słonecznych uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co zachęciło Polaków do inwestowania w „zieloną energię”. Czy zniesienie niektórych obostrzeń w procedurze ubiegania się o takie dofinansowanie zapewni kolektorom jeszcze większą popularność?
Więcej
-
MEW S.A.: rządowy cel udziału energii elektrycznej z OZE to dla nas dobra wiadomość
2011-04-18Zdaniem zarządu MEW S.A. cele sformułowane w raporcie Rady Ministrów dotyczące udziału energii elektrycznej wytwarzanej z jej odnawialnych źródeł (OZE) stanowią stabilny system wsparcia dla producentów czystej energii, gwarantując tym samym bezpieczeństwo inwestycyjne.
Więcej
-
Polska energetyka jądrowa. Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne?
2011-04-18Ostatnie wydarzenia w Japonii spowodowały międzynarodową dyskusję na temat energii jądrowej. Mimo wielu sprzeciwów polski rząd planuje budowę elektrowni jądrowej. Czy są jakieś alternatywy? Na ten temat z Katarzyną Guzek, rzeczniczką prasową kampanii "Klimat i Energia" w polskim Greenpeace rozmawia Joanna Szubierajska, redaktor Ekologia.pl.
Więcej
-
Podatek od energii
2011-04-18Komisja Europejska proponuje zmianę przestarzałych przepisów dotyczących opodatkowania produktów energetycznych w UE. Chodzi o unowocześnienie sposobu opodatkowania tak, aby wyeliminować dotychczasowe dysproporcje oraz uwzględnić zarówno emisje CO2, jak i zawartość energii w tych produktach. Obowiązujące obecnie podatki zostaną podzielone na dwa składniki, które łącznie zadecydują o całkowitej wysokości stawki.
Więcej
-
Kredyt z dopłatą na kolektory: NFOŚiGW zaprasza kolejne banki
2011-04-17NFOŚiGW realizujący program kredytu z 45% dopłatą na montaż instalacji solarnych zaprasza do współpracy kolejne banki.
Więcej
-
Elektrownia wiatrowa o mocy 7 MW od Vestas
2011-04-17Duńska firma zaprezentowała swoją najnowszą i największą turbinę wiatrową, która ma być odpowiedzią na dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej typu offshore.
Więcej
-
Ile nowych mocy w OZE w I kwartale 2011?
2011-04-16W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku moc instalacji OZE w Polsce wzrosła o 223 MW.
Więcej
-
Producent paneli otwiera kopalnię... litu
2011-04-16SolarWorld, niemiecki producent paneli słonecznych, uruchomi kopalnię, w której będzie wydobywany lit. Po co firmie zajmującej się fotowoltaiką, w której wykorzystuje się głównie krzem, kopalnia litu?
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności