- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Certyfikaty energetyczne ważnym źródłem informacji (16524)
2013-11-29Drukuj
Przy modernizacji, budowie, zakupie i wynajmie domu lub mieszkania warto zapoznać się z dokumentem potwierdzającym charakterystykę energetyczną budynku, tzw. certyfikatem energetycznym. Zawarte w nim informacje mogą nam pomóc przy podjęciu decyzji o planach budowy bądź zakupie nowego lokum lub, w przypadku istniejącego już budynku, wskazać najefektywniejsze działania termomodernizacyjne.
Dla większości z nas głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o budowie, zakupie czy wynajmie domu lub mieszkania jest jego cena. Aby mieć pełniejszy obraz rzeczywistych kosztów, należałoby zastanowić się również nad wydatkami związanymi z codzienną eksploatacją nowego miejsca zamieszkania, które w istotny sposób mogą wpływać na nasz domowy budżet. Jednym z comiesięcznych kosztów, który powinniśmy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji, są rachunki za energię elektryczną. Wielkość rocznego zapotrzebowania budynku na energię związanego z ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy wentylacją, a tym samym koszty utrzymania, pozwala nam określić świadectwo charakterystyki energetycznej tzw. certyfikat energetyczny. Zgodnie z prawem budowlanym od początku 2009 roku każdy budynek oddawany do użytku, sprzedawany lub wynajmowany musi posiadać taki dokument.
Jeżeli zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi rocznie nie więcej niż 50 kWh/m2, budynek spełnia standardy budownictwa energooszczędnego. Przy zapotrzebowaniu na energię cieplną nieprzekraczającym rocznie 15 kWh/m2, mamy do czynienia z budynkiem pasywnym. Niskie zużycie energii zagwarantuje nam, że rachunki za prąd będą znacznie niższe niż w przypadku domu standardowego, który zużywa rocznie aż 120 kWh/m2.
"Obowiązek certyfikacji skłania do budowy energooszczędnych budynków, a także do termomodernizacji już istniejących, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto inwestycje tego typu są przedmiotem dofinansowania, dzięki czemu energooszczędność budynków staje się jeszcze bardziej opłacalna", piszą Łukasz Sikora i Ilona Świąder, eksperci projektu edukacyjnego "Energooszczędne 4 kąty".
Dzięki certyfikatom energetycznym, planując przeprowadzkę, z łatwością możemy uzyskać ważne dla nas informacje i zadbać, aby budynek, w którym zamieszkamy, charakteryzował się niewielkim zapotrzebowaniem na energię. Świadectwo energetyczne, poza informacjami na temat efektywności energetycznej budynku, wskazuje także możliwe rozwiązania techniczne podnoszące jego standard, takie jak termoizolacja, wymiana systemu grzewczego, okien i drzwi. Co ważne, jeżeli nasze lokum spełni odpowiednie warunki, możemy złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja w energooszczędność z pewnością nam się opłaci.
Certyfikaty energetyczne są wykonywane wyłącznie przez uprawnionych do tego specjalistów. Koszt sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi od 100 zł do 500 zł. Dokument jest ważny 10 lat od daty jego wystawienia.
Zapraszamy również do udziału w konkursie na stronie: www.chronmyklimat.pl/4katy-konkurs, który w tym miesiącu związany jest z tematyką świadectw charakterystyki energetycznej budynków.
Informacja prasowa.doc
***
Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think tank, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji. W swojej działalności Instytut kieruje się misją budowania pozytywnych relacji między rozwojem społecznym i gospodarczym a ochroną środowiska, występując w interesie obecnych i przyszłych pokoleń. Opracowania InE wykorzystują parlamentarzyści, administracja rządowa i samorządowa, naukowcy, studenci i uczniowie.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności