- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Bioenergia rusza z bloków startowych w Europie Północno-Zachodniej (14213)
2012-04-18Drukuj
Redukcja ilości śmieci, które trafiają na wysypiska w Europie jest celem nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego bioenergii, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. W ramach projektu BioenNW (Zaopatrywanie Europy Północno-Zachodniej w Lokalną Bioenergię), który gromadzi naukowców z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec i Wlk. Brytanii, przeprowadzona zostanie analiza możliwości wykorzystania jako źródła biopaliwa odpadów, takich jak słoma, drewno, algi czy osady ściekowe, eliminując w ten sposób zależność od produkcji specjalnych upraw spożywczych.
Projekt BioenNW został dofinansowany na kwotę ponad 4 mln EUR ze środków programu INTERREG IVB Europa Północno-Zachodnia, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). W ramach programu inwestowane są środki w wysokości 355 mln EUR w gospodarczą, środowiskową, społeczną i terytorialną przyszłość Europy Północno-Zachodniej. Program ma na celu współfinansowanie projektów w celu zmaksymalizowania zróżnicowania zasobów terytorialnych Europy Północno-Zachodniej poprzez pokonywanie wspólnych wyzwań we współpracy ponadnarodowej.
W ramach projektu utworzono Ośrodki Wsparcia Bioenergii (BSC) w różnych regionach wszystkich pięciu krajów uczestniczących: w West Midlands – Wlk. Brytania, Eindhoven – Holandia, Ile-de-France – Francja, Nadrenii Północnej-Westfalii – Niemcy i w Walonii – Belgia. Ośrodki te mają na celu wspieranie przedsiębiorstw, organizacji i władz lokalnych w skuteczniejszym i bardziej opłacalnym dostarczaniu lokalnej bioenergii. Wszystkie BSC zapewniają supernowoczesne, demonstracyjne zakłady bioenergetyczne, naukowe obiekty demonstracyjne, narzędzie do wspierania procesu decyzyjnego w zakresie bioenergii, które ma pomóc organizacjom w określeniu najlepszego dla nich rozwiązania bioenergetycznego, obszerną bibliotekę dokumentacyjną i materiały edukacyjne.
Projekt stawia sobie za cel promowanie szerszego wykorzystania lokalnej bioenergii i pomoc w uświadamianiu potencjału, jaki istnieje w Europie Północno-Zachodniej pod względem biomasy i jej znaczącego wkładu w podniesienie bezpieczeństwa energetycznego, obniżenie emisji dwutlenku węgla i tworzenie miejsc pracy.
Przedmiotem promocji w ramach projektu będzie przyjmowanie zdecentralizowanych programów cieplno-energetycznych na małą skalę (poniżej 10 MW mocy całkowitej) poprzez nowatorską integrację fermentacji beztlenowej i pirolizy pośredniej. Technologie te umożliwiają wykorzystanie szerokiego zakresu surowców, stwarzających często trudności zarówno w warunkach wiejskich, jak i miejskich, które nie były wcześniej pilotowane w lokalizacjach komercyjnych.
Projekt BioenNW przyjmuje innowacyjne podejście poprzez łączenie wyników fermentacji beztlenowej i pirolizy pośredniej przy generowaniu minimalnej ilości odpadów, umożliwiając wykorzystywanie różnorodnych surowców. W ten sposób zostaje obniżona podatność projektu na wahania w dostawie paliwa i rywalizacji z innymi zastosowaniami surowców.
Połączenie dwóch technologii przetwórstwa biomasy, które zapewniają znaczącą synergię operacyjną, ekonomiczną i środowiskową może przyspieszyć przyjmowanie się biomasy jako źródła energii.
Europejski Instytut Badań nad Bioenergią (EBRI) przy Uniwersytecie Aston w Birmingham jest czołowym partnerem projektu BioenNW. Uruchamiając 28 marca realizację projektu, profesor Andreas Hornung z EBRI powiedział: "Dziedzina bioenergii szybko się rozwija wraz z udanymi instalacjami, innowacyjnymi zastosowaniami i systematycznie pojawiającymi się możliwościami inwestycyjnymi. Projekt BioenNW wspomagać będzie urzeczywistnianie lokalnych inicjatyw bioenergetycznych poprzez dowodzenie, że bioenergia jest naprawdę ekologicznym i zrównoważonym rozwiązaniem energetycznym dla organizacji i społeczności w całej Europie Północno-Zachodniej".
źródło: © Unia Europejska, 1994-2012 - CORDIS
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności