więcej


Energetyka

Arabia Saudyjska chce przeznaczyć 1/3 PKB na energię odnawialną (12903)

2011-08-14

Drukuj

Bliski Wschód i Północna Afryka skierowały swoje oczy na energię odnawialną. Powoli alternatywne źródła energii przyćmiewają tradycyjne walory tych regionów świata. Według planów Arabii Saudyjskiej niebawem ropa naftowa będzie jedynie towarem eksportowym.

Saudyjski rząd planuje rozwinięcie sektora odnawialnych źródeł energii. Głównym założeniem jest wykorzystanie słońca, które w tym regionie świata ma ogromny potencjał. Pierwszym pomysłem polityków jednego z najbogatszych państw, jest inwestycja w ekologiczną energetykę. 100 mld dolarów, które Saudyjczycy chcą przeznaczyć na ten cel, to prawie 1/3 całego PKB. Jaki jest powód tak śmiałych i gwałtownych planów?

Mianowicie w ostatnich latach wzrost wykorzystania energii szeroko pojętej był ogromny. Popyt na energię elektryczną wzrasta około 5 procent rocznie. To niepokoi Arabię Saudyjską, pomimo wciąż wielkich zasobów ropy naftowej jaką posiada. „Czarne złoto” jako nieodnawialne źródło energii, przy tak dużej eksploatacji, jaką państwo afrykańskie wykazuje, może dość szybko ulec wyczerpaniu. Dzienne zużycie ropy naftowej wynosi około 2 mln baryłek, zaś zużycie gazu mniej więcej 1,5 mln. Także Khalid Al Falih, prezes Saudi Aramco, zwraca uwagę na rosnące zużycie energii w kraju, które w 2028 roku może się zwiększyć o 100 procent, co stanowi ekwiwalent 8,3 milionów baryłek. Stąd szlachetna idea energii czerpanej ze Słońca.

Warto jednak zauważyć, że nie tylko Arabia Saudyjska przyjmuje trend ekologicznych źródeł energii. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w 2006 roku powstało w pełni ekologiczne miasto, oparte na nowoczesnych technologiach. Maroko może poszczycić się budową 500MW elektrowni słonecznej, której wytworzona energia będzie prawdopodobnie wysyłana do Europy.

Dla niektórych dość futurystyczne plany państw Afryki i Bliskiego Wschodu mogą wydawać się niemożliwe. Jednak mobilizacja owych państw jest na tyle duża, i oczywiście wiąże się to wielkimi przychodami finansowymi, że można spodziewać się relatywnie szybkiego rozwoju sektora tych źródeł energii. Zapewne można również liczyć na to, że z monopolu naftowego, państwa te obejmą monopol na energię słoneczną.

 


źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej