- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualności
Zwalczanie przemocy wobec kobiet za pomocą innowacyjnych polityk: paszporty „Stop FGM” (21599)
2020-12-01Drukuj
Trzeci cel z Celów zrównowazonego Rozwoju to osiągnięcie równości płci i wzmocnienie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt, dotyczy eliminacji wszelkich szkodliwych praktyk, w tym okaleczania żeńskich narządów płciowych (FGM).
Niektóre państwa członkowskie UE podejmują działania, aby zapobiec występowaniu FGM. Jednym z przykładów są paszporty „Stop FGM” – deklaracje wspierane przez rządy w celu podniesienia świadomości na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych, wraz z powiązanymi przepisami, karami i informacjami o dostępnej pomocy lub wsparciu. Ich celem jest, aby osoby ze społeczności dotkniętych okaleczeniem żeńskich narządów płciowych przechowywały te deklaracje wraz z dokumentami podróży podczas wyjazdów za granicę. Są one udostępniane w wielu językach, w nadziei, że zostaną wykorzystane, jeśli dziewczynka lub jej rodzina zostanie poddana presji FGM.
W 2009 r. rząd holenderski wraz z innymi organizacjami podpisał „Oświadczenie przeciwko obrzezaniu kobiet”, które może zostać przekazane rodzicom córek z krajów wysokiego ryzyka. W Wielkiej Brytanii istnieje „Oświadczenie przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych” lub „paszport zdrowia”, które osoby z dotkniętych problemem społeczności mogą zabrać ze sobą wyjeżdżając za granicę. W Belgii „paszporty STOP FGM” są dostępne w centrach medycznych dla osób podróżujących, centrach szczepień i u lekarzy pierwszego kontaktu. Podobnie w Hiszpanii rodzice podróżujący do krajów wysokiego ryzyka mogą zostać poproszeni o podpisanie oświadczenia, w którym deklarują, że ich córki nie zostaną poddane FGM. W Hamburgu w Niemczech w 2019 roku wydano „oświadczenie przeciwko FGM”.
Wzywamy kraje europejskie do utrzymania i zwiększenia krajowych, regionalnych i międzynarodowych zobowiązań w zakresie promowania równości płci i zwalczania wszelkiej przemocy wobec kobiet i dziewcząt, w tym okaleczania żeńskich narządów płciowych. Paszporty i oświadczenia „Stop FGM” to dobry sposób radzenia sobie z tą kwestią dzięki koordynacji, partnerstwu i otwartemu dialogowi z zagrożonymi rodzinami i dziewczętami. Są to istotne elementy podnoszenia świadomości na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych i zapobiegania mu, a także konsolidacji wiedzy na temat odpowiednich przepisów i kar. Stanowią one narzędzie, które pokazuje właściwe zrozumienie tego podejścia i jego złożoności oraz rozwiązuje ten problem w delikatny sposób, a także zapewnia dodatkowe wsparcie w walce z presją społeczności. Z tych powodów zalecamy ich rozwijanie i rozpowszechnianie.
Co najważniejsze, są one krokiem do całkowitego porzucenia tej szkodliwej praktyki: świata, który wszyscy chcemy zobaczyć!
Artykuł pochodzi z raportu "Czas sięgnąć po księżyc". Raportu z monitoringu społeczeństwa obywatelskiego na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Podobne artykuły
- Czas sięgnąć po księżyc
Jakie postępy poczyniła Unia Europejska w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i programu Agenda 2030 od czasu przyjęcia celów zrównoważonego rozwoju i agendy do roku 2030 pięć lat temu, 25 września 2015 r.? Najnowsza edycja raportu z monitorowania celów zrównoważonego rozwoju Eurostatu z czerwca 2020r. deklaruje sukces z pozytywnymi trendami dla 14 z 17 celów SDG. Raport wykazał, że odnotowano jedynie negatywne zmiany w przypadku celu SDG 5 (równość płci).
Więcej
- Wpływ COVID-19 na realizację celów zrównoważonego rozwoju i zmniejszenie nierówności w i przez UE
„Czy nam się to podoba, czy nie, COVID to choroba ubóstwa, bezsilności, nierówności i niesprawiedliwości” - dr David Nabarro, Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. COVID.
Więcej
- Ferma Kipster neutralna dla klimatu i przyjazna dla zwierząt
Ferma drobiu Kipster to alternatywa dla intensywnej hodowli zwierząt, która ma pozytywny wpływ na kilka celów zrównoważonego rozwoju oraz odniosła sukces komercyjny.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności